Bērna reakcija ir momentāla un neparedzama: impulss – reakcija. Toties mums – ar tendenci uz novērtēšanu (pieklājīgi vai nepieklājīgi). Tāpēc bērns izlaiž emocijas caur balsi, un ātri aizmirst par savu bēdu. Bet mēs apspiežam savas patiesās reakcijas, un gadiem ilgi pārdzīvojam savas “neizteiktās” problēmas.
Un vēl viens brīnišķīgs noteiktums: raudāt ir nepiedienīgi! Tā vietā, lai mēs sāktu raudāt kā bērni, mēs“norijam asaras”. Kas sāp un saspringst šajā momentā? Pareizi, – kakls.
Un vēl, – arī žāvāties ir nepieklājīgi! Vaidēt no baudas, arī nepiedienīgi, (ja nu kaimiņi izdzirdēs?). Rīkles muskuļi pārstāj darboties, rīkle aizveras un balss, neatrodot sev citu ceļu, plūst ārā vai nu caur degunu (nazāla skaņa), vai “iestrēgst kaklā” (klusa, blāva skaņa, sāpes, kņudināšana).
Kā mēs smaidām? Lūpas liekulīgi izveido smaidu tad, kad jums vispār negribas smaidīt. Tas ir “sociālais smaids”- mūsu aizsargreakcija uz briesmām. Dzīvniekiem šāds “smaids” tiek saukts par ņirdzienu, un nozīmē – “labāk nenāc klāt, es esmu stiprs, man ir asi zobi”. Mums šāds “uzspīlēts” smaids neapzināti signalizē: “Es – stiprs”, vai “Es – stipra”, kā arī: “Nenāciet pārāk tuvu”. Šis smaids nodod mūsu bailes: bailes būt godīgiem, atvērtiem, patiesiem, kas patiesībā parāda mūsu vājo vietu.
Un ko balss? Balss šādā smaidā kļūst “plakana”, “falša”, pārmēru salkana vai asa.
Daži ieteikumi
Lai “atbrīvotu” saspringumu balsenes rajonā, patrenējaties atvērt muti tā, lai apakšējais žoklis it kā “atsprādzētos” no augšējā un kustētos atslābināti.
Turiet roku uz zoda, un lasiet skaļi jebkuru tekstu.
Uz katru A, U, E skaņu nolaidiet žokli (ar roku!) pēc iespējas zemāk, un sekojiet, lai mute pa vertikāli atveras pēc iespējas platāk, – Jūs tas izbrīnīs, jo Jūsu balss sāks skanēt skaļāk un brīvāk!
Iemācieties žāvāties pilnā balsī, kā žāvājas bērni, kaķi vai suņi. Pamēģiniet izraisīt sev žāvu mākslīgi un pievērsiet uzmanību uz to, kā tajā laikā kustas balsene, rīkle, kur atrodas mēle.
Vēl viens vingrinājums – smiekli!
Atcerieties, kā jūs smējāties un nevarējāt apstāties. Kas jums sāpēja? Pareizi, – vēders. Un ja tiešāk, diafragma, kas aktīvi strādā, kad ir balss slodze. Kakls tajā momentā rada skanīgas, apjomīgas, skaļas skaņas. Ja jūs iemācīsieties smieties “pēc pasūtījuma”, jūs varēsiet uzreiz noņemt balss saspringumu, un ātri uzlabot sev noskaņojumu.
Vēl mazs noslēpums, – patiesībā skan nevis kakls un saites, bet gan balss rezonē visā ķermenī.
Lai kur mūsu ķermenī nerastos saspringums, tas nekavējoties parādās balss skanējumā.
Brīvā ķermenī – brīva balss.