Swedbank no 2018.gada jūnija uzsāks pakāpenisku pāreju no kodu kartēm uz citiem mūsdienīgiem autentifikācijas līdzekļiem, ņemot vērā gaidāmos jaunos regulējumus, kā arī jaunu rīku attīstību un klientu digitālos paradumus. Pāreja noslēgsies 2019.gada septembrī, kas kodu kartes Swedbank digitālajos kanālos vairs nedarbosies. Pārejas perioda laikā visi klienti – kodu karšu lietotāji – saņems individuālu informāciju un atbalstu piemērotāko alternatīvu autentifikācijas līdzekļu ieguvei.
Jaunā regula – vēl lielāki ierobežojumi kodu karšu lietošanai
2019.gada 14.septembrī stājas spēkā Eiropas Savienības komisijas deleģētā regula 2018/389 attiecībā uz tehniskajiem standartiem par drošu lietotāja autentificēšanu. Tā vēl vairāk pastiprina prasības internetbankas kodu karšu lietošanai, līdz ar to turpmākā klientu lietošanas pieredze kļūtu ļoti apgrūtinoša un neērta.
Galvenais jaunā regulējuma nolūks ir vēl lielākas rūpes par lietotāju drošību. Pamata iemesls – uz kodu kartes attēlotie kodi nav dinamiski, proti, tie atkārtojas un pastāv daudz lielāks potenciālās to nokopēšanas vai “izmānīšanas” risks. Citi autentifikācijas līdzekļi kā Smart-ID un kodu kalkulators nodrošina mainīgos jeb katru reizi citus kodus.
Ņemot vērā digitālo paradumu un rīku attīstību, kā arī jauna moderna autentifikācijas rīka Smart-ID straujo attīstību, Swedbank no 2018.gada jūnija uzsāks pakāpenisku pāreju no kodu kartēm uz citiem digitālajai realitātei piemērotiem autentifikācijas līdzekļiem.
Pāreja notiks pakāpeniski
Kodu karšu izmantošana Swedbank digitālajos kanālos tiks pilnībā noslēgta nākamā gada (2019.gada) septembrī.
Kodu karšu nomaiņas procesu Swedbank veiks pakāpeniski:
No šā gada 12.jūnija kodu karte vairs netiks piedāvāta kā autentifikācijas līdzeklis jaunajiem klientiem;
No šā gada 12.septembra netiks atjaunotās esošās kodu kartes vai to paroles. Nepieciešamības gadījumā klientiem palīdzēs izvēlēties citu autentifikācijas līdzekli;
No 2019.gada 1.aprīļa, līdz ar Globālās maksājumu standartu institūcijas EMVCo prasībām, internetbanku kodu karšu kodi vairs netiks pieņemti kā autentifikācijas līdzeklis pirkumiem internetā ar bankas maksājumu kartēm (tostarp Mastercard un VISA). Līdz ar to no 1.aprīļa ar Swedbank internetbankas kodu kartēm nevarēs apstiprināt maksājuma karšu pirkumus interneta vietnēs, kas atbilst drošības 3D Secure principiem.
Pārejas laikā visiem klientiem, kas ir kodu karšu lietotāji, tiks nosūtītas individuālas ziņas internetbankā.
Kas jādara klientiem?
Swedbank izsniegtās kodu kartes ir spēkā līdz 2019.gada septembrim. Taču kodu karšu īpašniekiem iesakām jau laikus rīkoties jaunu autentifikācijas līdzekļu ieguvei. Jauno autentifikācijas līdzekli Smart-ID, kas ir bezmaksas un īpaši piemērots viedtālruņu īpašniekiem, var ērti lejupielādēt App Store vai Google Play vai arī iegūt Swedbank filiālē klātienē. Plašāka informācija https://www.swedbank.lv/private/home/more/internetbank.
Tiem klientiem, kam vēl nav Smart-ID lietošanai piemērotu tālruņu vai citu viedierīču, palīdzēsim ar pāreju uz kalkulatoru lietošanu. Kodu kalkulatoriem tiks samazināta standarta cena. Turklāt vairākām klientu grupām tiks piedāvāts vēl speciāls papildu atlaižu cenrādis kalkulatoru iegādei.
Visi klienti, kas ir kodu karšu lietotāji, saņems individuālās ziņas par tālāko rīcību kodu karšu nomaiņas procesa laikā.
Kodu kartes – aizejoša tehnoloģija
Kodu kartes ir pagājušā gadsimta izgudrojums– Latvijā tās parādījās pirms vairāk kā 20 gadiem, kad internetbanku un pakalpojumu lietošana internetā bija tikai pašos aizmetņos. Risinājumi un paradumi ir būtiski mainījušies, līdz ar to arī kodu kartes kļūst nepiemērotas mūsdienu tehnoloģiskajai attīstībai un arī interneta lietošanas paradumiem. Tas noticis ar daudziem pagājušā gadsimta rīkiem – piemēram, 90.gados kā ikdienas attālinātās saziņas kanāls aktīvi tika izmantoti faksa aparāti, kas mūsdienās ir faktiski kļuvuši par vēsturi.
Kodu karšu lietošanas pirmie ierobežojumi ES regulējumu ietvaros Latvijā stājās spēkā jau 2017. gada pavasarī, kad Swedbank kā pagaidu risinājumu ieviesa klientiem papildu identifikācijas līdzekli – SMS ziņu ar drošības kodu. Jau ar SMS kodu karšu lietotāji gada garumā sāka ikdienā papildus izmantot mobilos tālruņus internetbankas lietošanai, un šī pieredze var palīdzēt ērtāk apgūt jaunus modernus autentifikācijas līdzekļus.
Atbalstīsim klientus pārejā uz mūsdienu risinājumiem
Tehnoloģijas noveco, un 20 gadi mūsdienu straujajā attīstībā ir milzīgs laiks. Ņemot vērā bankas lielo klientu bāzi un iepriekšējo pieredzi ar digitālo jauninājumu ieviešanu, redzam kā savu pienākumu palīdzēt klientiem laikus pāriet uz mūsdienu tehnoloģijām piemērotiem rīkiem. Vecu tehnoloģiju “lāpīšana” ar kādiem pagaidu risinājumiem varētu tikai nedaudz attālināt neizbēgamo pāreju uz jauniem piemērotiem rīkiem, tāpēc redzam savu pienākumu to izdarīt savlaicīgi, palīdzot un atbalstot mūsu klientus šajā evolūcijas ceļā.
Swedbank kā tirgus līderis jau vairakkārt ir veikusi šādus tehnoloģiskās attīstības soļus kopā ar klientiem un sabiedrību kopumā, piemēram, pirms 20 gadiem ieviešot internetbanku, kardināli mainījās finanšu pakalpojumu lietošanas vide – klientu līdz ar to varēja veikt savas finanšu darbības sev ērtā vietā un laikā, un tagad jau jautājumus izraisa gadījumi, kad kādu pakalpojumu vēl nav iespējams saņemt digitālajā vidē.
Jauns digitālai ērai piemērots risinājums – Smart-ID
Jau pagājušā gada sākumā Swedbank klientiem kļuva pieejams jauns, digitālajai pasaulei piemērots un mobilajos tālruņos īpaši ērti lietojams autentifikācijas līdzeklis Smart-ID. Gada laikā šo jauno risinājumu sākuši lietot jau vairāk nekā 185 000 Swedbank klientu Latvijā, un klientu atsauksmes mūsu regulārajos pētījumos rāda ļoti augstu novērtējumu šim rīkam, turklāt ar Smart-ID klienti internetbankai pieslēdzas par 1/3 biežāk, kas apliecina tā ērtumu.
Smart-ID ir ērti lejupielādējams Apple Store un Google Play, klients pats to var viegli uzstādīt savā viedtālrunī un izmantot bez maksas. Papildu tam, lai palīdzētu iegūt un apgūt šo rīku, no šā gada maija Smart-ID tiek bez maksas izsniegts arī klātienē visās Swedbank pilna servisa filiālēs, līdz ar to prognozējama lietotāju skaita vēl straujāka palielināšanās.
Publiska statistika rāda, ka jau 61% no visiem Latvijas iedzīvotājiem patlaban ir viedierīces, un šis īpatsvars strauji pieaug gadu no gada. Alternatīvi rīki internetbankas izmantošanai ir kodu kalkulatori vai ari valsts autentifikācijas līdzeklis eID.