Ar ko var lepoties tipiska vidējās klases pilsoņa virtuve? Droši vien ar garšīgiem ēdieniem un sirsnīgām sarunām pie tējas tases. Un vēl tā varētu būt interesanta kādam ārzemniekam – antikvāru lietu kolekcionāram.
Mums pierastās lietas tādā virtuvē glabājas vēl no mūsu mammu un vecmāmiņu laikiem. Šīs vecās lietas virtuvi pārvērš par seno lietu muzeju un galīgi nekā nepiestāv mūsdienu saimniecēm.
Vecās lietas, kuras virtuvi atmet akmens laikmetā
Sadales dēlīši, kas savu laiku nokalpojuši
Reti kurš maina dēlīti, tiklīdz uz tā parādījušās pirmās skrambiņas. Taču dēlīši nevar kalpot tev 5 vai 10 gadus. No pastāvīgā mitruma uz tiem parādās sēnīte, rievās sarodas baktērijas.
Izmazgāt mikrobus, kuri atraduši sev ērtu vietiņu, arī nav iespējams. Tāpēc savu laiku nokalpojušos dēlīšus nevar izmantot, lai grieztu produktus, kurus pēc tam lietosim pārtikā. Nemaz nerunājot par to, ka šāds priekšmets galīgi negreznos virtuvi.
Vienreiz lietojamie konteineri, maisiņi un cita veida iepakojums
Plastmasas majonēzes, sinepju vai salātu burciņas taupīga saimnieces, kā likums, uzreiz netiek izmestas atkritumu spainī.
Tās tiek noliktas nebaltai dienai, bet šī nebaltā diena, par laimi, tā arī nepienāk. Tomēr šo lietu daudzums papildinās. Tas pats sakāms arī par dažādiem maisiņiem un cita veida iepakojumiem. Tas ne tikai nav ekoloģiski, tas arī aizņem vietu tavā virtuvē.
Pannas un katli, kas atceras vēl Brežņevu
Taču, ja tajā ir skrambas, un tauku kārtu nevar atmazgāt pat ar visspēcīgākajiem mazgāšanas līdzekļiem, nāksies tomēr no Brežņeva vienaudzes atteikties. Ēdiens piedegs pie nekvalitatīvās pannas, bet tas sabojās gan ēdienu, gan garastāvokli.
To pašu var teikt par veco emaljēto katlu. Iespējams, ka uz tā pat kādreiz ir bijis greznojums, taču tas ir sen noberzts. Emalja ir izdrupusi.
Tādai lietai nav vietas virtuvē!
Maisiņi ar putraimiem un makaroniem
Beramus produktus labāk uzreiz pārbērt speciālās burkās vai konteineros. Tā būs ērtāk un estētiskāk. Glītu konteineru vai burciņu kolekcija padarīs glītāku tavu virtuvi, ko nevar teikt par daudzajiem maisiņiem ar putraimiem un makaroniem.
Plastmasas kokteiļu salmiņi un lietussardziņi
Mūsu apbrīnojamais taupīgums! Mēs neatļaujamies izmest pat kokteiļu lietussardziņus- gan jau vēl noderēs. Un arī izskatās tie jautri. Taču to glabāšanai ir arī savi mīnusi- tie tikai aizņem vietu un krāj putekļus. Skatīsimies patiesībai acīs: tādas lietas reti izmanto tam, kam tās domātas.
Pīti groziņi
Dažādi pīti groziņi krāj putekļus skapītī un gaida, kad nu atnāks ciemiņi. Tad tajos liks maizi, konfektes un saldumus. Taču vēlme izmantot groziņus drīz pagaist un tad tie tiek nolikti antresola augšējā plauktā.
Katrai saimniecei ir viena iemīļota putu karote un virtuves lāpstiņa. Tās ērti lietot. Tad kāpēc glabāt visas pārējās? Uzdod sev jautājumu: ”Kas no visas šīs bagātības tev ir patiešām vajadzīgs? Ja atbildēsi godīgi, tad puse no kolekcijas aizceļos uz atkritumu kasti.
Garšvielu maisiņi
Tāpat kā putraimus, arī garšvielas vislabāk uzreiz pārbērt speciālās burciņās. Pirmkārt, vaļējos maisiņos garšvielas izgaro, zaudē savu smaržu un garšu.
Otrkārt, daudzās garšvielas bieži vien glabājas redzamā vietā. Daudz labāk būs, ja daudzo paciņu vietā būs vienādu burciņu rinda.
Virtuves piederumu komplekti
Profesionāls kulinārs labi orientējas lielajā daudzveidībā un nekad negriezīs maizi ar parasto darbarīku, kas paredzēts zaļumu griešanai. Parastajam cilvēkam tādi smalkumi sveši. Lai arī virtuvē ir daudz, parasti lietojam tikai dažus. Pārējie tikai aizņem vietu.
Vecas krūzes
Vecas lietas, protams, var būt tuvas sirdij. Piemēram, vecmāmiņas emaljētās krūzes, kas palikušas mantojumā. Bet vai nebūtu labāk tās aizvest uz vasarnīcu? Bet mūsdienīgai virtuvei izvēlēties kaut ko piemērotāku.
Magnētiņi pie ledusskapja
Nu tas jau ir pagājušais gadsimts. Tie galīgi neizdaiļo virtuvi. Nemaz nerunājot par to, cik daudz putekļu uz tiem sakrājas.
Servīzes un galda piederumu komplekti
Servīze – katras padomju sievietes sapnis. Taču tagad kristāla trauki bufetē jau ir novecojis risinājums. Nerunājot par to, ka šos traukus vairs neizmantojam pat Jauno gadu sagaidot.
Tas pats sakāms par galda piederumiem. Ikdienā lietojamās dakšiņas un karotes lieliski pilda savus pienākumus. Mēs pat neatceramies par citiem galda piederumiem, bet vienalga tos glabājam.
Cerams, ka tu jau kritiski pārskatīji savu virtuvi un atradi vecās lietas, ar kurām tā bagāta. Piekrīti, daudzas no tām vairāk atgādina muzeja eksponātus. Tāpēc veic ģenerālo tīrīšanu virtuvē un atbrīvojies no nevajadzīgām lietām!