Ņemot vērā pieaugošās apkures izmaksas, daudzi vēlreiz vērš skatienus skaldītas malkas virzienā. Latvijā skaldīta malka turpina būt viens no populārākajiem apkures risinājumiem.
Saskaņā ar statistikas datiem, vēl pirms 2 gadiem aptuveni 300 000 Latvijas mājsaimniecību savas mājas apkurināja ar skaldītu malku. Interesanti, ka trešā daļa šo mājsaimniecību jeb aptuveni 100 000 iedzīvotāju malku sagādā paši. Tieši šai iedzīvotāju grupai malka ir visizdevīgākais kurināmais – pieejams turpat mežā bez maksas.
Bieži vien skaldīta malka pagalmā izvietota skaistās grēdās un krāvumos. Tomēr šie glītie ornamentālie veidojumi sētu nerotā tāpat vien estētiskos nolūkos, bet gan kalpo praktiskam mērķim. Bez skaldītas malkas pienācīgas sakraušanas kurināšana ar malku vispār nav iedomājama. Vairāk par to, kāpēc, pastāstīšu turpinājumā.
Malka jākurina sausa
Galvenais iemesls, kāpēc skaldītas malkas pagales nedrīkst atstāt samestas vienā lielā haotiskā čupā mājas pagalmā, ir skaldītās malkas pakļaušana nokrišņu ietekmei un nepietiekamai ventilācijai. Malkas pagales, kurām nav nodrošināta pietiekama gaisa cirkulācija, sapūst un neizžūst. Slapjas malkas pagales nevar izmantot mājas sildīšanai, jo tās neizdodas aizkurināt, vai arī krāsns sāk dūmot. Turklāt nepietiekami izžuvusi malka nespēj dot pietiekami daudz siltuma, līdz ar to šādas malkas lietošana mājas apsildei ir izšķērdīga un neekonomiska.
Lai malku pasargātu no mitruma, pirmkārt, jāparūpējas, lai tā būtu pasargāta no lietus un sniega. Tāpēc malkas krāvumam virsū jāuzsedz kāds ūdens necaurlaidīgs pārsegs, piemēram, plēve. Tāpat jāgādā, lai skaldītajām malkas pagalēm vējš varētu piekļūt no visām pusēm, tāpēc malkas grēdas netaisa cieši vienu pie otras, bet izmanto atstarpes. Pirmo malkas rindu veido virs neliela pacēluma, lai apakšējās malkas pagales nesatrūdētu. Tāpat ar plēvi nedrīkst nosegt grēdas sānus, jo arī tur jāļauj brīvi staigāt vējam.
Malka jāžāvē divus gadus!
Glītās skaldītās malkas figūras pagalmos netiek būvētas tāpat vien – galvenais mērķis šai radošajai nodarbei ir malkas žāvēšana. Turklāt žāvēšanas process ir gana laikietilpīgs. Lai malka tiktu pietiekami izžāvēta, vajadzīgi vismaz divi gadi. Lai pasargātu savas skaldītās malkas pagales no garnadžiem, gan ieteicams malkas pagales salikt grēdās šķūnītī. Arī šķūnīši ne velti parasi būvēti ar atstarpēm starp dēļiem – tas ir tāpēc, lai šķūnītī brīvāk varētu staigāt vējš un būtu nodrošināta labāka ventilācija.
Kurināšanas zelta likums
Galvenais nosacījums, lai kurinātu ekonomiski un videi draudzīgā veidā, ir sausas skaldītas malkas izmantošana. Vislielākā siltuma atdeve ir pietiekami izžāvētai malkai, kuras mitruma līmenis ir 15-17% robežās. Turklāt slapjas malkas kurināšana var radīt ugunsrisku, draudus cilvēka veselībai un dzīvībai.
Lai sasniegtu vēlamo malkas sausuma līmeni, skaldītas malkas eksperti iesaka to žāvēt laukā, glīti sakrautā grēdā, aptuveni gadu. Lai arī ārā sakrautajai malkai var piekļūt lietus, tas neiesūcas dziļi un skaldītās malkas pagales atkal drīz vien izžūst. Pēc žāvēšanas mājas pagalmā skaldīto malku var pamazām pārnest uz šķūnīti.
Kā pārbaudīt malkas mitruma līmeni?
Lai pārliecinātos, ka skaldītās malkas pagales ir pietiekami izžuvušas, var iegādāties speciālu, šim nolūkam paredzētu mērinstrumentu, ar kura palīdzību iespējams noteikt malkas mitruma līmeni. Šāda ierīce veikalos nopērkama par ļoti demokrātisku cenu – vien pārdesmit euro. Tomēr, ja ievēroti visi malkas žāvēšanas nosacījumi un tā žāvēta pietiekami ilgu laiku, nebūtu pamata domāt, ka skaldītā malka nebūs pietiekami sausa. Galvenais ir nodrošināt pietiekamu ventilāciju, pasargāt malku no mitruma un pacietīgi žāvēt vismaz 2 gadus.
Radošākās krāvuma idejas
Skaldītas malkas krāmēšana mūsu platuma gādos ir sava veida arhitektūras mākslas izpausme. No skaldītas malkas iespējams izveidot interjera objektus, dārza skulptūras, uzbūvēt bērniem atpūtas mājiņu vai vienkārši malkas grēdas sienā radīt skaistas ornamentālas gleznas. Lai arī skaldītās malkas grēdas agrāk vai vēlāk būs jānojauc, kādu laiku tās noteikti sildīs mājinieku un ciemiņu sirdis.
Skaldītas malkas krāmēšana ir sava veida puzlis – jāsaliek malkas pagales kopā pareizajā kombinācijā un leņķos, lai rezultātā rastos acij tīkams rezultāts. Tā ir praktiskā dzīves skola, kas veicina telpisko un radošo domāšanu.