Sēnes iesēšanai pagatavot ir viegli. Ņemat jau pārgatavojušās sēnes cepurīti (piemēram, baraviku vai bērzlapi). Samaliet to gaļasmašīnā. Liekat pudelē ar ūdeni. Tālāk seko sēņu sporu “pamodināšana”.
Lai sēņu spora pamostos dabiskos apstākļos, tai jāiziet cauri zaķa vai eža zarnu traktam. Kāda vide iedarbojas uz sporu šajā zarnu traktā? Ļoti agresīva, jo vide ir domāta ēdiena sadalīšanai.
Lai atdarinātu šo vidi mājas apstākļos, uz litru ūdens liekat pāris karotes presētā rauga.
Šim šķīdumam jānostāvas apmēram mēnesi. Pudeles dibenā nosēdīsies sēņu mīkstums. Tas ir jānoņem. Visu, kas ir augšpusē pārlejiet citā traukā. Un materiāls sēņu iesēšanai ir gatavs.
Jāņem vērā koncentrācija – vienā sēnē ir ne miljons, pat ne miljards sporu. To ir daudz vairāk. Tāpēc tādas koncentrācijas šķīdumu liet nevajadzētu.
Ņemat proporciju – glāze gatavā šķīduma uz mucu ūdens. Plastmasas, divsimt litru tilpumā. Un lejat ar lejkannu. Ieteicams zem tiem kokiem, kur sēne aug dabā. Ja bērzlape tika atrasta zem bērza, tad zem tā arī lejiet.
Ja baravika tika atrasta zem ozola (un arī tā mēdz notikt), tad lejiet tur. Lieta tāda, ka bērzlapes un baravikas vienmēr ir ciešā saiknē ar koku saknēm. Un sporas “atceras” un prot “veidot attiecības” ar tiem kokiem, kur augusi viņu mamma.
Un varat “sēt” sēnes. Kaut blakus esošajā mežā. Kur sirds vēlās. ☺