Lai kā mēs arī nemīlētu ziemu, ir lietas, kuras var sabojāt iespaidu par šo brīnumaino gada laiku. Kailsals ir biežs viesis aukstajā gada laikā. Līdz ar tā atnākšanu iespēja apmeklēt traumpunktu pieaug vairākkārt.
Tieši tāpēc ir svarīgi zināt, kā nepaslīdēt kailsala laikā. Ir vairāki pārbaudīti paņēmieni.
Īpaši svarīgi ir saprast, kā nepaslīdēt uz ielas kailsalā vecākiem cilvēkiem un bērniem.
Pastāstīsim par dažiem paņēmieniem, kuri palīdzēs nostāvēt uz kājām, neskatoties uz laika apstākļiem. Mēs pārbaudījām – ieteikumi darbojas.
Kā nepaslīdēt kailsalā: padomi un viltībiņas
Ir daži noslēpumi, kā padarīt atrašanos uz ielas kailsala laikā drošāku. Tam jāsāk gatavoties jau mājās esot.
Ko vilkt mugurā
Nevelc mugurā īsas un smagas virsdrēbes. Ērtā dūnu jakā tev būs vieglāk manevrēt uz slidenas ielas, nekā smagā kažokā. Pie tam dūnu jakā krist arī būs mīkstāk, nekā īsā siltajā vējjakā. Nevelc apģērbu ar augstu apkakli, tā traucēs tev pilnvērtīgi kustēties.
Centies nevilkt zem virsdrēbēm stingri piegulošas drēbes. Tas krišanas gadījumā tev palīdzēs ērtāk savākties.
Ja iespējams, neņem līdzi smagas somas un maisiņus.
Ja nu kas ir jānes, tad pacenties salikt visu mugursomā vai somā, ko var pārlikt pār plecu. Rokām jābūt maksimāli brīvām.
Ko vilkt kājās
Laukā ir kailsals? Tas nozīmē, ka zābaki ar augstiem papēžiem ir jāatstāj mājās. Zābaku papēdis nedrīkst būt augstāks par 4 cm. Arī apavi ar plakanu zoli nederēs kailsalā.
Labākais risinājums slidenā laikā būs zābaki ar modernu traktora zoli. Tie papildināti ar protektoriem, kuri ļaus labāk noturēties uz kājām. Pie tam smagās un masīvās zoles ļaus labāk nostiprināt ķermeņa stāvokli. Ja tavā garderobē ir trekinga zābaki, tad tajos tev būs pilnīgi ērti.
Ko vēl darīt, lai zābaki mazāk slīdētu
Lai apavi slīdētu minimāli, tos var uzlabot:
* Ja ir laiks un iespēja, nodod apavus remontā. Tur zolei pielīmēs speciālu gumijotu materiālu. Tas labāk palīdzēs noturēties kailsalā uz kājām.
* Zābaku zolēm var pielīmēt rupjā smilšpapīra gabaliņus. Tie padarīs zābakus ērtus un neslīdošus. Tiesa, šim paņēmienam ir arī mīnuss – smilšpapīrs ātri noberžas.
* Virs zābakiem var uzvilkt parastās kokvilnas zeķes vai kaprona pēdiņas. Pārsteidzoši, bet šis ir viens no visiedarbīgākajiem paņēmieniem. Jā, estētika, protams, cietīs, bet veselība ir dārgāka.
* Tāds pat darbības princips, tikai daudz estētiskāks, ir leikoplasta loksnīšu pielīmēšanai. Ilgam laikam gan tas nederēs, bet pāris dienas izturēs, tad var līmēt jaunas.
* Ja apaviem ir bieza zole, var izmantot automobiļu riepu radzes. Tās nav dārgas, bet drošību garantē. Pietiek ieskrūvēt pa dažām apavu purngalos un papēžos, lai zābaki kļūtu stabilāki uz ledus,
* Vispraktiskākais un iedarbīgākais, bet dārgākais variants būs ledus sargi. Speciāli gumijas uzliekamie ar metāliskām daļām uz zābakiem ir uzliekami pāris sekundēs. Tie nekaitē apaviem un pasargā no kritiena.
Kā staigāt, lai nenokristu
1. Ja ir iespēja, nodrošinies ar balstu. Tas krietni mazinās krišanas iespēju. Par šādu balstu var kalpot nūja vai garš lietussargs ar gumijas uzgali. Vēl viens balsta veids ir parastā slēpju nūja.
2. Centies iziet no mājas savlaicīgi, lai nenāktos steigties un skriet. Steiga un satraukums palielinās krišanas iespēju.
3. Ejot centies nerunāt pa telefonu. Ja zvans ir steidzams, apstājies un atbildi.
4. Neturi rokas kabatās! Auksti? Uzvelc cimdus. Atceries, ka rokām jānodrošina tev līdzsvars. Rokas turi brīvi.
5. Uzsāc iešanu uzmanīgi, ceļiem jābūt saliektiem un nedaudz jāsaliecas uz priekšu. Atceries, kā tu slido, un seko galvenajam kustības principam.
6. Staigā nelieliem soļiem, pārnesot svaru no vienas kājas uz otru, it kā gāzelēdamies. Tāda gaita nedaudz atgādina pingvīnu gaitu. Kājas necel augstu.
7. Vienmēr kāju liec pie zemes ar pilnu pēdu.
8. Centies izvairīties no pakāpieniem, sevišķi, ja tām nav roku balsta. Ja tas nav iespējams, soļus liec mierīgi, uz pakāpiena uzkāpjot ar abām kājām.
9. Uzmanīgi vēro ceļu. Ja iespējams, staigā pa mazāk slideniem ceļa posmiem: trotuāra malu, kupenām, slapjām lapām.
10. Nekādā gadījumā neskrien kailsala laikā pāri ceļam! Pat, ja tā ir gājēju pāreja. Pārliecinies, ka nav mašīnu, un tikai tad ej.
Atceries, ka smagajam automobilim būs nereāli uzreiz apstāties uz slidena ceļa. Īpaši tajā gadījumā, ja kailsals iestājies negaidīti un ne visi auto vadītāji vēl nav paspējuši nomainīt vasaras riepas uz ziemas riepām.
Kā pareizi krist
Ja, neraugoties uz visiem pieņemtajiem mēriem, kritiens ir neizbēgams, labāk zināt, kā to izdarīt pareizi.
* Jūti, ka kritīsi? Centies pietupties, tā kritiens būs mazāk traumatisks.
* Centies saliekties un aizsargāt galvu.
* Visvieglāk panest kritienu, ja krīti uz sāniem. Pie tam centies piespiest rokas pie ķermeņa , lai izvairītos no lūzumiem.
* Krītot uz aizmuguri, rokas izstiep uz priekšu, lai nesatraumētu elkoņus.
* Necenties plaukstas turēt taisni, ja krīti uz priekšu. Labāk savelc rokas dūrēs.
* Krītot uz priekšu, centies pagriezties uz sānu, lai pasargātu ceļgalus.
* Krītot uz aizmuguri, centies pasargāt pakausi un astes kaulu.
* Ceļoties pēc kritiena augšā, centies attālināties no kritiena vietas, pretējā gadījumā tu vari atkal nokrist tajā pašā slidenajā vietā.
Ceram, ka mūsu padomi palīdzēs tev izvairīties no krišanas kailsalā.