Ledusskapis ir neaizstājams katras saimnieces palīgs. Mēs tik ļoti esam pieraduši pie šīs ierīces, ka pat neiedomājamies, vai pareizi to lietojam. Esam jau stāstījuši, kāpēc apakšējās ledusskapja kastēs nav vēlams uzglabāt augļus un dārzeņus. Šodien pastāstīsim uz mūžīgo jautājumu: vai var tikko pagatavotu ēdienu likt ledusskapī un vai tādā gadījumā ēdiens nesabojāsies?
Karsts ēdiens
Mūsdienu dzīves ritms atstāj mums aizvien mazāk laika ikdienas rūpēm par māju. Sievietēm pietrūkst laika ēdiena gatavošanai – zupu vārīšanai, pīrāgu cepšanai. Pietrūkst laika gatavot katru dienu svaigu ēdienu. Viņas cenšas pagatavot ēdienu vairākām dienām un uzglabāt to ledusskapī. Lai izsalkušie bērni un vīrs paši varētu to izņemt no ledusskapja un uzsildīt.
Taču vecmāmiņu iedomas mūsu galvās ieperinājušies visai stingri. Piemēram noteikums, ka ledusskapī nevajadzētu likt karstu ēdienu. Noskaidrosim, no kurienes šim aug kājas un saliksim punktus uz „i”.
Par šo jautājumu strīdi nerimst vēl šodien. Piemēram, ASV tas nav nekas traks, ka pagatavotu ēdienu var likt ledusskapī. Bet Eiropā pieņemts ēdienu vispirms atdzesēt līdz istabas temperatūrai un tikai pēc tam likt to ledusskapī.
Vai taisnība, ka karstu ēdienu var likt ledusskapī
Ledusskapī vidējā temperatūra ir 4 grādi. Tā ir samērā zema temperatūra un tā nav labvēlīga baktēriju dzīvei. Tādā vidē mikroorganismu attīstība palēninās. Tas nozīmē, ka ēdiens nebojāsies un cilvēks varēs mierīgi to ēst.
Vecmāmiņa mācīja, ka ledusskapī nedrīkst likt karstu ēdienu, tāpēc, ka var sabojāties blakus esošie produkti. Vidusceļš būtu tad tāds, ja vēlies, lai ēdiens atdzistu ātrāk, saliec to mazākos traukos.
Un pēdējais jautājums: vai karsts ēdiens var ietekmēt ledusskapi?
Būsim godīgi: ja tev vasarnīcā stāv vecs ledusskapis „Minska”, tad tas ir iespējams. Vecajos modeļos uz iztvaikotāja veidojas daudz apledojums. Tas var traucēt ledusskapja darbībai. Bet mūsdienu modeļos tas tā nav, tāpēc par to tik ļoti nebūtu jāsatraucas.
Un tomēr, lai pasargātu ledusskapi, labāk pieturēties pie eiropiešu varianta – pirms likt ēdienu ledusskapī, labāk atdzesēt to līdz istabas temperatūrai. Lai ēdiens atdzistu ātrāk, saliec to mazākos traukos.
Šim nolūkam izvēlies konteinerus ar vākiem. Centies nepārslogot ledusskapi, liekot tajā pārāk daudz produktu, bet lai saglabātu stabili zemu temperatūru un ieslēgt ātrāku atdzesēšanu, aktivizē režīmu Super Cool.
Ceram, ka palīdzējām tev izvēlēties: vai ir vērts likt ledusskapī karstu ēdienu.