“Pagājušajā un šajā gadā neesam saņēmuši nevienu apstiprinošu informāciju no bankām par to, ka viņu bankomātiem būtu uzstādīti skimeri, šis incidentu skaits praktiski samazinājies līdz minimumam,” turpina VP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Biržs.
Vairākas bankas veikušas bankomātu uzlabojumus, tieši tāpēc karšu datu nelikumīga nolasīšana ir strauji sarukusi, uzskata “Swedbank” pārstāve. “Mēs aprīkojām bankomātus ar papildu ierīci, ko tautas valodā iesauca par “knābjiem”, kas apgrūtina karšu nolasītājiem tikt klāt svešiem datiem un kartēm,” izklāsta bankas pārstāve Kristīne Jakubovska.
Skimeriem datu nolasīšanai parasti ir vairākas daļas. Viena iekārta tiek uzstādīta uz atveres, kurā tiek ievietota karte, tā nolasa bankas kartes magnētisko lenti. Papildus tiek arī uzstādīta bankomāta viltus tastatūra, kas saglabā atmiņā ievadīto PIN kodu. No iegūtajiem oriģinālās bankas kartes datiem izveido kartes kopiju, ar kuru noziedznieki dodas iepirkties.
Policijā norāda, ka, pamanot kaut ko aizdomīgu uz bankomāta, jāziņo bankai vai arī Valsts policijai, kas nu tajā brīdī atrodas tuvāk. Lai nesabojātu iespējamos pierādījumus, noziedznieku uzstādīto iekārtu ar kailām rokām labāk neaiztikt. Tomēr fakts, ka sociālajos tīklos atkal parādījušās ziņas, rāda, ka šī rūpala noziedznieki atkal sākuši sirot Latvijā.