Neapskaužamā situācijā nonākusi Vairas kundze, kas dzīvo Tukuma novada Sēmes pagastā. Kundzi pirms vairāk nekā trijiem gadiem uz gājēju pārejas notrieca kāda autobraucēja, radot Vairai smagus ievainojumus. Tiesa lēma, ka vainīgajai ir jāizmaksā kompensācija, taču viņa cietušajai tā arī nav samaksājusi ne centa, vēsta kasjauns.lv.
Kopš notikušās nelaimes Vairas kundze ir iztērējusi visus savus ietaupījumus. Ar niecīgo invaliditātes pensiju viņa vairs nespēj izdzīvot. Kundze ir zaudējusi gan mājvietu, gan darbu. Savukārt negadījuma vaininiece turpina vizināties ar īrētiem auto, kaut arī saka, ka viņai neesot oficiālu ienākumu, tādēļ cietušajai kundzei samaksāt nevarot.
Vairas kundze portālam Kasjauns.lv uzticēja savu bēdu stāstu: „2013. gada novembrī man uz gājēju pārejas pie zaļā luksofora signāla uzbrauca auto, ko vadīja jauna meitene. Tiesā savu vainu viņa pilnībā atzina, taču no nelielās viņai piespriestās naudas summas, neesmu saņēmusi ne centa. Man bija lauztas astoņas ribas labajā puse, no tām četrām bija dubultlūzumi. Atlauztie ribu fragmenti kustoties rada lielas sāpes. Ir izveidojies hronisks iekaisums un periodiski tiek nosprostoti sirds asinsvadi. Arī galvai bija smaga trauma. Savu labi apmaksāto darbu pazaudēju. Ir ārsta aizliegums neko smagu ne nest, ne celt. Dzīvoju otrajā stāvā ar malkas apkuri. Arī ūdens no tālās akas jānes. Man nav vairs kur dzīvot!”
Tiesas izpildītājs atbildēja, ka (vainīgā) meitene nekur nestrādā jeb strādā nelegāli. Viņai ienākumu nav, tāpēc nav nekas jāmaksā. To pašu saka advokāts. Esmu visus iekrājumus iztērējusi. Pensija man ir 113 eiro, veselība negadījumu seku rezultātā tikai pasliktinās.
Tomēr (vainīgā) meitene ikdienā joprojām brauc ar nomātām mašīnām. Tiesu izpildītāja man vienīgi ieteica vainīgo personīgi iespaidot. Kā tas būtu saprotams?
Kā man tālāk dzīvot!? Tagad mitinos pie draugiem, kas aukstā laikā dod man pajumti”.
»
Zvērinātu advokātu biroja „Centrs” juriste Mg. philol., Dr. iur. Gundega Miķelsone šo situāciju komentēja šādi:
«
„Tiesu izpildītājs piedziņu var vērst pret personas legāliem ienākumiem un/vai personai oficiāli piederošu mantu. Ja oficiāli personai nekas nepieder un tā nekur nestrādā, neviens neko piedzīt nevar. Te nu diemžēl neko citu nevar darīt, kā tikai gaidīt, kad vainīgajai personai parādīsies oficiāli ienākumi. To piedziņu var „izstiept” visa mūža garumā. Gan jau kaut kad meitene vairs nevarēs slēpt savus ienākumus. Vienīgā nelaime, ka cietusī kundze nevar gaidīt.
Ņemot vērā Civilprocesa likuma 546. panta pirmajā daļā un 547. pantā noteikto, piedziņu var „izstiept” teju vai bezgalīgi, kamēr vien ir dzīva saistītā un tiesīgā persona (respektīvi, parādnieks un piedzinējs) vai viņu saistību un tiesību pārņēmējs. Maz ticams, ka jauna meitene nelielas parāda summas dēļ visu mūžu dzīvos bez legāliem ienākumiem un/vai oficiāli reģistrētas mantas.
Varbūt ir vērts vērsties Valsts ieņēmumu dienestā, kas pārbaudīs vainīgās personas mantisko stāvokli, piemēram, no kurienes viņa iegūst naudu automašīnu nomai”.
»
Ar Vairas kundzes smago situāciju iepazinies arī Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans. Viņš sola kundzei palīdzēt. Lumans Kasjauns.lv pastāstīja: „Pēc sazināšanās ar personu (Vairas kundzi) tiks izvērtēta viņas nepieciešamība pēc sociālajiem pakalpojumiem un sociālās palīdzības, (..) sociālā palīdzība tiks sniegta pēc personas materiālā stāvokļa un pieejamo resursu izvērtējuma. Risinājumi sociālās situācijas uzlabošanai ir dažādi”.
Tukuma mērs uzsver – šajā situācijā vadīsies pēc Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma panta 9. panta, kas nosaka: „Pašvaldībai, kuras teritorijā persona reģistrējusi savu pamatdzīvesvietu, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību”. Šajā gadījumā nepieciešamo palīdzību Vairas kundzei sniegs Tukuma novada sociālais dienests.