Sviests, dzīvnieku tauki un citi cietie tauki, lielākoties sastāv no piesātinātajiem taukiem. To dēmonizāciju aizsāka amerikāņu dietologs Ansels Keijs, kas pērnā gadsimta 50. gados nāca klajā ar pētījumu par saikni starp piesātinātajiem taukiem un sirds slimībām. Diemžēl, mēs visi zinam, ka ikdienā izvairīties no vissīkākās piesātināto tauku molekulas nav iespējams !
Piesātināto tauku vietā nāca hidrogenizētie tauki margarīna un citu smērvielu izskatā, kas nez kāpēc mēģināja atdarināt to pašu sviestu. Kāds britu kardiologs pat mēģināja atrast dzirdīgas ausis sviesta un dzīvnieku tauku vispārējai aizliegšanai. Tikai zinātnieki, kas mēģināja rast saikni starp piesātinātajiem taukiem un sirdslimībām, atklāja vien to, ka tādas nav.
Framingemas sirds pētījumā, kas ilga 40 gadus, 6000 apsekojamo tika sadalīti divās grupās – vieni uzņēma maz holesterīna un piesātināto tauku, otri gluži pretēji. Pētījuma slēdziens? “Mēs atklājām, ka cilvēki, kas uzņēma visvairāk holesterīna, piesātinātos taukus un kalorijas, svēra vismazāk un bija fiziski paši visaktīvākie. Pētījums uzrādīja, ka tie, kas svēra vairāk un kam bija neparasti liels holesterīna līmenis, bija arī lielāks sirds slimību risks, bet svara pieaugums un holesterīna līmenis bija pretēji proporcionāls tauku un holesterīna uzņemšanai ar pārtiku.”
Uz šodienu jau zinam, ka lielāko ļaunumu mūsu organismam nodara tieši transtauki, kas atrodami tajos pašos margarīnos un citos produktos, kur augu eļļa mākslīgi padarīta par produktu, kas izskata ziņā līdzinās tradicionālajiem piesātinātajiem taukiem.
Jau pirms 20 gadiem ASV veiktajā pētījumā atklājās, ka cilvēkiem, kas ēda sviestu, bija uz pusi mazāks sirdslimību risks nekā tiem, kas ēda margarīnu. Izrādās, ražošanas procesā polinepiesātinātās omega – 6 taukskābes (ar ko bagātās lētās augu izcelsmes eļļas) tiek stipri bojātas. Šo procesu sauc par hidrogenizāciju, bet taukus par hidrogenizētajiem vai trans-taukiem. Tieši šo tauku dēļ slikti ir arī aptuveni 90% gatavo produktu, jo bailēs no piesātinātajiem taukiem un lētāku izmaksu dēļ, pārtikas industrija tur izmanto hidrogenizētos taukus. Tie palielina sliktā holesterīna un pazemina labā holesterīna līmeni. Tieši tie aizķepina artērijas un tiek saistīti ar sirdsslimībām un citām nepatīkamām kaitēm. Turklāt to ražošanas process pats par sevi ir ķēpīgs, kas nodrošina vien to, ka daudz un dažādu nemaz cilvēkam nevajadzīgu vielu nonāk galaproduktā.
Kur mūsu organisms pielieto piesātinātās taukskābes ?
Slaidumam: pētījumi liecina, ka sievietes, kuras diētas laikā, no kopējā tauku daudzuma uzturā vairāk lietojušas piesātinātos taukus, zaudēja visvairāk svara.
Sirdij: piesātinātie tauki ir vitāli svarīgi sirds un asinsvadu sistēmai, jo samazina lipoproteīnu daudzumu, kas savukārt saistīts ar paaugstinātu sirds slimību risku. Izrādās, ka sirds par sev tīkamāko enerģijas veidu uzskata tieši piesātinātos taukus.
Kauliem – lai kalcijs uzsūktos, nepieciešami piesātinātie tauki. Ekstrēmos gadījumos iesaka uzņemt aptuveni 50% no visām taukvielām kā piesātinātos taukus.
Aknu aizsardzībai: piesātinātie tauki aizsargā aknas no alkohola un medikamentu sliktās iedarbības.
Plaušām: plaušu normālai funkcionēšanai nepieciešami piesātinātie tauki. Ja tos aizstāj ar citām taukvielām, tas potenciāli var radīt elpošanas problēmas un palielināt astmas risku.
TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPĀ: