Svetlana Stavceva, Londonā dzīvojoša un strādājoša Latvijas pilsone, ziņu portālam nra.lv raksta par savu negatīvo pieredzi ar naudas pārskaitīšanu radiem uz Latviju. Viņai nācās piedzīvot gan “Valsts ieņēmumu dienesta (VID) praksi var saskaries ikkatrs no tiem ap 200 000 ārvalstīs dzīvojošo un strādājošo Latvijas valstspiederīgo, kas sūta naudu uz mājām, lai palīdzētu saviem radiniekiem. Valsts līdz šim to ir akceptējusi, taču tagad ir citādi. Maksāt, kaut vai 100 eiro uz Latviju, pēc nodokļu nomaksas, piemēram, Apvienotajā Karalistē, un tad – vēl 23% Latvijā – tas ir ļoti negodīgi, bet šāds VID lēmums vistiešākajā veidā skar ne tikai manas intereses palīdzēt ģimenei, bet arī citus ārvalstīs dzīvojošos tautiešus,” raksta Svetlana.
Raksta autore Latvijas Bankas datos atradusi informācija, ka ārvalstīs dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji pārskaita uz Latviju gadā gandrīz 600 miljonus eiro, tādējādi regulāri papildinot Latvijas ekonomikas kopproduktu vidēji par 2,5% – 3,7%. Tāpat sieviete norāda, ka nereti nauda no ārzemēm dažādu iemeslu dēļ (konta neesamība, smaga slimība, nepilngadība) netiek sūtīta tiešajiem radiniekiem, bet citiem radiniekiem ar derīgiem kontiem.
“Arī mana nauda – ir tikusi sūtīta manai ģimenei – parasti tiem ģimenes locekļiem, kuriem ir atvērti un pieejami konti, jo arī mani ģimenes locekļi nereti atradās slimnīcā un naudu iznāca sūtīt citam radiniekam, lai saņēmējs to fiziski var izņemt bankomātā un nodot pēc piederības.
Diemžēl šobrīd šāda naudas pārskaitīšanas prakse ir apdraudēta un pat riskanta. Tas skaidrojams ar to, ka VID ieviesis zināmas korekcijas, tā bīstami apdraudot visus šos 2-3% no Latvijas kopprodukta, jo palīdzības sniegšana manai ģimenei un līdzīgiem sūtījumiem no ārvalstīm ir apliekama ar nodokļiem. Es, pārskaitot naudu uz Latviju, “iekritu” divreiz – vispirms, kad VID vēlējās par katru cenu dabūt maksimālo uzrēķinu, un otrreiz, kad mana māsīca slimības dēļ nevarēja pati savlaicīgi pārsūdzēt VID veikto uzrēķinu, bet es no Londonas viņai nespēju palīdzēt,” par notikušo raksta Svetlana.