Pēdējā lieta, ko jūs mani pieķersiet darām, ir rosināt vecākos vainas sajūtu. Tāpēc es pieņemšu, ka jūs esat dzirdējuši visu par TV bīstamību maziem bērniem: iespējama kavēta valodas attīstība, aptaukošanās, uzmanības deficīta sindroms un agresija ir tās lietas, kuras mēs vēlētos novērst, ja vien spējam.
Tomēr mani nepārsteidz, ka vecāki ignorē pētījumus (un Amerikas Pediatru akadēmijas konsultatīvo brīdinājumu) un vienalga ieslēdz TV bērniem, kas jaunāki par 2 gadiem. Kā lai mēs vainojam mammu vai tēti par to, ka viņa/-š vēlas izlasīt avīzē veselu teikumu, pagatavot pusdienas, netraucēti parunāt pa telefonu, pāris minūtes veltīt savām vajadzībām vannas istabā vai vienkārši gūt dažus pelnītus miera mirkļus?
Mani mulsina, ka eksperti sniedz brīdinājumus un kritiku, bet neviens nepiedāvā vecākiem reālas alternatīvas TV izmantošanai aukles vietā. Paldies Amerikas Pediatru asociācijai, ASHA (Amerikas Runas, valodas, dzirdes asocoācijai (American Speech-Language-Hearing-Association)) un daudziem citiem, bet tas, ka mums pasaka, ka ir prātīgāk pavadīt laiku ar mazuli, runājoties ar viņu, lasot, dziedot un spēlējot paslēpes, neatrisina mūsu problēmu. Lielākā daļa no mums ļoti labi zina, ka mums ir jāpavada daudz laika un jāiegulda daudz enerģijas, esot kopā ar saviem bērniem fiziski un sociāli. Arī mums laiku pa laikam ir nepieciešams PĀRTRAUKUMS. Es jūtos nedaudz aizvainota, ja eksperti saka: “Nē, nē, NĒ!”, un pēc tam sniedz padomu, kurš ignorē to iemeslu, kura dēļ lielākā daļa vecāku vispār izmanto TV.
Labās ziņas ir tādas, ka pastāv cita iespēja un ka tā apmierina gan vecāku, gan bērna vajadzības. Bērni uzplaukst, vecāki var ņemt pauzes, un tad, kad mēs esam kopā ar savu bērnu, mēs varam “darīt mazāk un izbaudīt vairāk”. Tas ir pietiekami vienkārši – es to spēju paveikt ar trim bērniem (un es neesmu mocekle vai ģēnijs) –, un es nekad nesapratīšu, kāpēc (neskaitot to, ka ar to nevar nopelnīt naudu) tas ir tik rūpīgi glabāts noslēpums.
Atbilde: ieaudzināt mūsu mazuļiem priekpilno pašvadītās spēlēšanās ieradumu, pieņemt dzīvesveidu, ko iesaka pediatre Emmija Piklere (Emmi Pikler) un bērnu speciāliste Magda Gerbere (Magda Gerber).
TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPĀ: