Kad mana mamma uzzināja, ko dara viņas mazmeitiņas darbmācības stundās, tad tikai skumji pagrozīja galvu. Sak, tā jau mūsdienu jaunatne galīgi neko neiemācīsies un nekas prātīgs no viņiem neiznāks. Varētu domāt, kas gan slikts var būt aplikācijās un plastmasas mākslinieciskajā apstrādē?
Bet mammai par to ir savs viedoklis. Viņa saka, ka garšīgas pusdienas padomju laikos meitenes sāka mācīties sākot ar septīto klasi. Kurš māca gatavot mūsdienu meitenēm?
Neatceros, ka mēs skolā būtu mācījušās gatavot ēst. Bija darbs ar šujmašīnu un darbs skolas izmēģinājumu lauciņā. Bet gatavot ēst man mācīja mamma un vecmāmiņa.
Ir labi, ka padomju laikos meitenes mācījās gatavot ēst tik agrā vecumā. Pēc skolas beigšanas ģimenes dzīve vismaz šajā ziņā viņām nesagādāja grūtības.
Ko meitenēm mācīja darbmācības stundās sešdesmitajos gados
Mamma ar manāmu nostalģiju atceras savas darbmācības stundas skolā.
Viņa mācījās pēc grāmatas „Mājturība 5.-7.klasei”, kas izdota 1963. gadā. No tās meitenes iepazina mājsaimniecības lietas sākot ar dažādiem sīkumiem. Piemēram, mācījās rīkoties ar dažādām plītīm un citiem rīkiem.
Obligāti bija jāapgūst dažādi noteikumi, kas jāievēro gatavojot ēdienus. Tāpēc darbmācības stundās meitenēm bija galvā lakatiņi, bet mati bija savākti. Tāpat arī jābūt tīrām rokām un ap vidu priekšautiņiem.
Jaunās saimnieces mācījās arī, kā uzglabāt produktus, to apstrādes veidus. Piekrītiet, visai noderīgas iemaņas arī mūsdienu meitenēm.
Kādus ēdienus mācīja gatavot padomju skolniecēm
Olu un lociņu salāti
Vispirms vajadzēja novārīt cietas olas pēc grāmatā norādītās tehnoloģijas. Meitenes vārīja ūdeni un lika tajā 3-4 olas. Ūdeni atkal uzvārīja un vārīja 7-10 minūtes. Gatavas olas atdzesēja un sagrieza kubiņos un iebēra salātu traukā.
Kamēr olas vārījās, meitenes mazgāja lociņus un tad nosusināja tos. Tad sagrieza un pārbēra olām. Salātus aizdarināja ar krējuma un etiķa mērci. Mamma vēl tagad reizēm šādus salātus gatavo. Vienkārši un gardi!
Cepti kartupeļi
Tieši darbmācības stundās padomju kaluma sievietes iemācījās gatavot visgaršīgākos ceptos kartupeļus pasaulē. Kartupeļus nomizoja un sagrieza nelielos gabaliņos. Tos bēra sakarsētā eļļā un cepa uz lielas uguns. Kad kartupeļiem izveidojās garoziņa, uguni samazināja.
Lai kartupeļi nepiedegtu, tos ik pa brīdim apmaisīja. Bet sāli kartupeļiem pievienoja pašās beigās. Tā tie neizjuka. Svaigi zaļumi šo ēdienu padarīja gardāku un aromātiskāku.
Vispār 5.-7. klašu skolnieces padomju laikā iemācījās daudzu ēdienu gatavošanas tehnoloģiju. Starp tām bija piena putras, plācenīši un pelmeņi, makaronu un putraimu ēdieni. Kas vēlējās, varēja iemācīties arī sadalīt svaigas zivis un gatavot rauga mīklu.
Jāatzīmē, ka zēniem un meitenēm padomju laikos mācīja dažādas lietas. Puikas apguva santehniku un atslēdznieku lietas, bet meitenes mācījās gatavot ēst un šūt.
Tādā veidā bērnus jau no mazotnes radināja darbam un darba dalīšanai. Taču gatavot ēst padomju laikā mācījās ne tikai meitenes, kā jūs varējāt padomāt. Slavenu pavāru vidū ir ļoti daudz pavāru – vīriešu!