Iedomājies, ka tev sācis tecēt jaucējkrāns, bet noslēdzošo krānu tu nevari aizgriezt. Kā izvairīties no ūdens noplūdes?
Šādu situāciju nevar nosaukt par retu.
Padomāsim, kā no tādas situācijas izvairīties un ko darīt, ja krānu nevar aizgriezt.
Kā noslēgt ūdeni
Kas ir lodīšu krāns
Tas ir izplatīts krānu veids, kur galvenais elements atgādina sfēru ar atveri. Atvērtā veidā atveres ass sakrīt ar ūdensvada asi, un krāna noslēgšanai slēdzis jāpagriež par 90 grādiem, pie tam atveres ass kļūst perpendikulāra plūsmas virzienam.
Kā blīve tiek izmantoti fluoroplasta gredzeni. Vienkārši, kompakti un ērti. Bet kā jau mēdz būt, tā trūkumi ir tiešs turpinājums labajām īpašībām.
Pirmkārt, lodīšu krāniem nepatīk dīkstāve. Ja krāns netiek ilgstoši lietots, uz lodītes virsmas sāk veidoties sāls nogulsnes. Rezultātā krāns griezīsies ar grūtībām vai negriezīsies nemaz.
Otrkārt, tāda konstrukcija ir jutīga pret ūdens piemaisījumiem. Smilšu daļiņas bojā pulēto lodītes virsmu, kas galu galā kļūst par noplūdes iemeslu.
Materiāliem, no kā izgatavo noslēdzošo mehānismu, ir jābūt īpaši izturīgiem. Te mēs pārejam pie problēmas saknes. Lieta tāda, ka dzenoties pēc ekonomijas, ražotāji bieži nomaina izturīgos kvalitatīvos materiālus pret lētiem silumīna elementiem.
Kā izvēlēties labu krānu
Gadās, ka krāns izskatās gatavots no dzeltena materiāla, bet patiesībā tas ir vienkāršs tērauds ar plānu pārklājumu. Tāda izstrādājuma cena var nebūt mazāka, bet lietošanas laiks būs vairākas reizes mazāks.
Pirms došanās uz santehnikas veikalu, noteikti paņem līdzi nelielu magnētiņu. Kvalitatīva krāna lodīte nemagnetizēsies, Ja tā nav, tad mehānisms taupības nolūkos izgatavots no korozijai pakļauta metāla.
Ko darīt, ja krāna slēdzis negriežas
Pats galvenais, nav jāķeras pēc āmura un ar spēku griezt slēdzi. 9 gadījumos no 10 tas novedīs pie salūšanas.
Vispirms noskrūvē augšējo skrūvi un noņem slēdzi – „ taurenīti”.
Zem tā atrodas skrūve, kas piespiež blīvi.
Tas ir nedaudz jāatlaiž. Tas atbrīvos izžuvušo blīvi.
Pēc tam ņem atslēgu, lai varētu pagriezt štoku, kurā atrodas noslēdzošā lodīte
Dari to uzmanīgi, katru reizi nedaudz vairāk pagriežot štoku pa labi un pa kreisi.
Ja krānu griezīsi strauji, var vienkārši sašķelt lodīti kopā ar štoka savienojumu. Tāpēc amplitūda jāpalielina pamazām.
Pēc tam, kad lodīšu krānu ar atslēgas palīdzību pilnīgi noslēgsi, atgriez „taurenīti” atpakaļ vietā un pārliecinies, ka tas noslēgts pilnīgi.
Tad pievelc noslēdzošo skrūvi, noslauki sausi štoku ar salveti un pārbaudi, vai netek. Ja viss ir sauss, pagriez vietā slēdzi- taurenīti un piefiksē to ar skrūvi.
Kā redzi, operācija nav visai sarežģīta, galā tiks pat tie, kas ar santehniku ir uz „jūs”. Profilakses nolūkos neaizmirsti ik pēc 2 mēnešiem (var arī biežāk) dažas reizes pagriezt krāna slēdzīti līdz galējam stāvoklim, lai attīrītu mehānismu no sāļu nogulsnēm.