Savā laikā pasauli satricināja dīvainie sāls un karameles, gaļas un šokolādes apvienojumi ēdienos un arī asie deserti. Kulinārija ir kaut kas vidējs starp mākslu un zinātni, un šajās sfērās regulāri notiek atklājumi.
Kā vienu no pēdējiem var minēt ģeniālo Jevgeņija Klopotenko piedāvājumu – svaigus kabačus apvienot ar vaniļas cukuru.
Bet šodien vēlamies parunāt par to, kāpēc ar tēju sanāk tik garšīgi putraimi.
Reizēm pirmajā acu uzmetienā kāds neparasts produktu apvienojums nav nekāds jaunums, bet labi aizmirsts mūsu senču mantojums. Vai arī maz zināma vēsma no citām kultūrām. Tradīcija pievienot tēju putraimiem ir ļoti sena. Ir daudz iemeslu, kāpēc jums tā var iepatikties.
Kāpēc pievienot tēju putraimiem
Jau XIII gadsimtā franču mūks Giljoms de Rubruks, kad bija vizītē Mongolijā, atzīmēja, ka klejotājiem ļoti garšo suten caj. Tas ir tradicionāls mongoļu dzēriens, kuru gatavo no zaļās tējas, rīsiem, piena, sāls un taukiem (vai sviesta).
Sanāk kaut kas vidējs starp tēju un putraimu zupu. Senāk sutan caj aizstāja klejotājiem brokastis, pusdienas vai vakariņas ilgstošu klejojumu laikā.
Vārīt putru tējā ir pieņemts austrumu zemēs. Tur, kur tējas lapu vārīšanas tradīcija ir vissenākā. Gudri šefpavāri ātri attapa, ka tā nav vienkārši nodeva pagātnei – šajā paradumā apslēpts milzīgs kulinārijas potenciāls.
Kas vērtīgs putrā ar tēju
Manna, rīsi, griķi, grūbas un citi putraimi kļūst labāki pateicoties tējai. To, ka dabīgā tēja ir vērtīga, zina visi. Vārīšanas laikā putraimi piesātinās ar vērtīgajām vielām. Pašos putraimos to nav daudz, to galvenā vērtība ir lielais ogļūdeņražu daudzums.
Vēl viens pluss ir tāds, ka tēja darbojas kā katalizators un palīdz uzņemt miltu ēdienus.
Vai esat padomājuši, kāpēc pie cepumiem, kūkām un kēksiem tā gribas piedzert tieši stipru tēju? Tas viss pateicoties dzērienā esošajiem fitonutrientiem.
Kā ar tējas palīdzību padarīt putru garšīgāku
Pievērsiet uzmanību, ka sausa tēja jau sen tiek izmantota kā garšviela zivīm. Džeimijs Olivers ne reizi vien ir demonstrējis to kulinārijas šovos. Kā likums, sarkanajām zivīm tiek ņemta zaļā tēja.
Ja putraimus vāra tējā, to garša kļūst smalkāka un daudzšķautņaināka. Vienkārši jāievēro vienkārša instrukcija.
1. Ņemiet nepieciešamo putraimu un ūdens daudzumu.
2. Uzvāriet katliņā ūdeni un lieciet tajā vienu dabīgās tējas maisiņu. Ja jums ir beramā tēja, izmantojiet speciālos papīra maisiņus.
3. Vāriet tēju divas – trīs minūtes, pēc tam tējas maisiņu izņemiet. Citādi putra būs rūgtena.
4. Vāriet putraimus līdz gatavībai. Neaizmirstiet pievienot tai ne tikai sāli, bet arī cukuru, lai līdzsvarotu tās garšu (aptuveni divas reizes mazāk , nekā sāls).
Kā redzat, uzlabot putras garšu var katrs. Un vēl : rīsiem ideāli derēs zaļā tēja, tāpat arī grūbām. Bet griķiem, bulguram un kinoa – melnā. Vēlam veiksmi kulinārijas pasākumos! Noteikti izmēģiniet šo vieglo kulinārijas triku.