Mēs neesam raduši cept sviestā, jo uz sakarsētas pannas tas tūlīt kļūst melns un sāk dūmot. Izrādās pie vainas ir sviesta sastāvā esošais cukurs un olbaltumvielas, kuras pie augstas temperatūras deg.
Lai padarītu olu kulteni par iecienītu brokastu sastāvdaļu, mēģini cept olas kausētā sviestā. Indijā to sauc par gī sviestu. Kausētais sviests ir ideāls garšas un vērtīguma apvienojums.
Nekādu kancerogēnu, tikai vitamīniem bagāts sastāvs! Pagatavot gī var ļoti vienkārši. Ņem kvalitatīvu sviestu un izkausē to katliņā ar biezu dibenu uz lēnas uguns. Kad sviests izkusīs un sāks lēnām vārīties, no tā iztvaikos liekais ūdens, bet baltie burbulīši pārtaps par putām. Cietās daļas (piena cukurs un olbaltums) pēc 8 -10 minūtēm kļūs tumšas un sāks salipt.
Kad šķidrums ir kļuvis tumši zeltains – noņem trauku no uguns un izkās vēl karstu caur vairākās kārtās salocītu marli. Tīro sviestu liec ledusskapī un lieto cepšanai. Olu kultenis būs nepārspējams!
Vēl dažas viltībiņas
1. Ļoti maigas olas sanāks, ja cepsi tās ūdenī. Ielej pannā līdz pusei ūdeni un gaidi, lai tas uzvārās. Uzmanīgi, lai neiztek dzeltenums, iesit vārošajā ūdenī olas un uzliec pannai vāku. Pēc divām minūtēm ēdiens būs gatavs!
Pirms pasniegšanas pievieno olām mērci: 3 ēdamkarotes olīveļļas vai salda krējuma + 1 daiviņa sasmalcināta ķiploka + 1 tējkarote citronu sulas kārtīgi samaisa.
2. Atdzisušu picu vai pīrāgu uzsildi mikroviļņu krāsnī, kurā ievietota glāze ar ūdeni. Ūdens sāks iztvaikot un ēdiens nebūs sauss.
3. Svaigus mājās ceptus izstrādājumus (maizi, pīrāgus, u.t.t.) var uzglabāt saldētavā. Pēc atsaldēšanas tie būs tikpat mīksti. Pirms saldēšanas ietin izstrādājumus pārtikas plēvē vai ievieto tos hermētiskajos maisiņos.
4. Negaidītiem viesiem pagatavo cepumu sagatavi. Šādus cepumus var ātri pagatavot uz pannas. Pagatavo blīvu smilšu mīklu.
Pieliec jebkādu pildījumu – riekstus , sukādes, rozīnes, magones. No mīklas izveido desiņu, vai rombiņus, ietin to pārtikas plēvē un liec saldētavā. Saldētavā šāda sagatave var stāvēt līdz 4 mēnešiem.
Kad mīkla viegli atlaižas, griez cepumus 5 mm biezumā Cep uz sausas pannas uz lēnas uguns, cepot no abām pusēm vai arī cepeškrāsnī 10 minūtes 180 grādos.
5. Ja buljons sanācis par treknu, ietin vairākus ledus gabaliņus papīra dvielī vai salvetē un pavelc to pa buljona virsu. Papīrs savāks liekos taukus, ledus ātri tos atdzesēs, un tie paliks uz papīra.
6. Lai izspiestu vairāk sulas no apelsīna, vispirms atdzesē to, bet pēc tam ieliec uz 20 sekundēm mikroviļņu krāsniņā.
7. Pirms sagriešanas ieliec sīpolu uz pusstundu saldētavā. Šis paņēmiens atbrīvos tevi no raudāšanas, kad vajadzēs sīpolus griezt ceptiem vai sautētiem ēdieniem. Salātos gan saldētus sīpolus labāk nelikt.
8. Mazgāt blenderi pēc lietošanas ir grūti. Lai atvieglotu šo darbu, ielej blendera krūzē, nedaudz silta ūdens un mazgājamā līdzekļa un ieslēdz uz dažām sekundēm. Atliks vien noskalot trauku.
9. Labākā vieta ingvera uzglabāšanai ir saldētava. Tas ilgāk saglabāsies svaigs un arī sarīvēt saldētu ingveru ir daudz vieglāk.
10. Uzglabā sēnes papīra maisiņos. Polietilēna maisiņos veidojas kondensāts, var izveidoties miltrasa un sēnes bojājas. Vislabākā vieta to uzglabāšanai ir tumša, sausa un vēsa vieta.
11. Lai attīrītu pannu no veciem taukiem un piecepums, novāriet to speciālā šķīdumā. Ņem 599 g kalcinētās sodas, gabaliņu saimniecības ziepju uz 200 ml silikātu līmes. Iepildi to visu lielā traukā, pielej ūdeni tā, lai panna būtu pilnīgi nosegta un liec uz uguns. Ziepēm ir jāizšķīst. Vāri 15 minūtes. Tad ņem trauku nost no uguns un turi pannu šķīdumā vēl vairākas stundas. Pēc šādas procedūras piecepumu noņemt būs pavisam viegli.
12. Biskvīta virsma sanāks līdzena, ja iesmērēsi tikai formas apakšu, sānu malas nē.
13. Lai traipi no trauku dvieļiem pazustu, lieto mikroviļņu krāsniņu. Samērcē netīro dvieli un labi saziepē to ar saimniecības ziepēm. Liec to polietilēna maisiņā, aizsien to un sildi vidējā jaudā 2-3 minūtes. Uzmanīgi izņem karsto maisiņu un izskalo dvieli tīrā ūdenī.
14. Lai tukšās plastikāta burkas un pudeles nesāktu nepatīkami ost, ieber katrā traukā pa šķipsniņai sāls.
15. Ja zupa pārsālīta, tad ieliec tajā lielu nomizotu kartupeli, tas savāks lieko sāli.
16. Mazas un vērtīgas viltībiņas palīdzēs padarīt kartupeļu pankūkas zeltainas un kraukšķīgas. Pierīvē kartupeļiem 3-4 sīpolus un pievieno 1 ēdamkaroti krējuma. Gatavajā mīklā ielej dažas karotes eļļas, tādā veidā vajadzēs mazāk eļļas cepšanai.
Kādā temperatūrā eļļas un tauki kļūst kaitīgi
Ne katra taukviela ir vērtīga. Daži veidi kļūst potenciāli bīstami karsējot. Ja runājam par nerafinētu saulespuķu eļļu, cept tajā kaut ko kategoriski nedrīkst! Tai ir zems dūmošanas līmenis- temperatūra, pie kuras eļļā veidojas toksiskas vielas un kancerogēni un tā sāk degt.
Rafinētās eļļas arī nav labākā izvēle. To izgatavošanas procesā tiek izmantoti organiskie šķīdinātāji (benzīna analogi), sārmu šķīdumi un balinošie sorbenti. Rafinētās eļļas jālieto retos gadījumos, vērtīgu vielu tajās praktiski nav.
Mājas rūpes un ikdienas rutīna paņem daudz laika. Lai ēdienu gatavot virtuvē būtu daudz vieglāk, lietojiet multivāres katlus.
Šie gudrie katli ir īsts saimnieču glābiņš.