Manas draudzenes vecmāmiņa bija ļoti nabadzīga, taču atstāja viņai mantojumā vienu lietu. Gandrīz 20 gadus tā glabājās bēniņos un neviens pat nenojauta, cik tā ir vērtīga. Un tieši pateicoties šai vecajai šujmašīnai draudzene īstenoja savu sensenu sapni un aizbrauca uz Parīzi!
Mūsdienu paaudze nezin vai spēs iedomāties, kas atrodas šajā vecajā lādītē. Taču vecāka gadu gājuma cilvēkiem tas daudz pastāsta.
Jā, jā, tieši tādos futlāros kādreiz tika pārdotas un glabātas šujmašīnas, kuras izgatavoja Podoļskas mehāniskajā rūpnīcā. Domāju, ka pirms gadiem trīsdesmit tādas bija gandrīz katrā mājā.
Arī man mājās bija tāda šujmašīna, atceros, cik ilgi es varēju pētīt zīmējuma vijumus, ar kuriem bija izgreznots metāliskais korpuss. Runā, ka katram modelim šie rotājumi bija atšķirīgi.
Tagad šujmašīnas izskatās pavisam citādāk – vairāk atgādina plastmasas gabalu, nekā mākslu, bet žēl.
Podoļskas šujmašīnu vēsture sākas vēl pirmsrevolūcijas laikā, bet par to prototipiem kļuva slavenās „Zinger” fabrikas izstrādājumi. Moderna stils, kas bija raksturīgs tam laikam, ietekmēja pat uz visvienkāršākajām lietām, un ražotāji centās izrotāt priekšmetus neparastos veidos.
Īzaks Zingers, pirmais no tāda veida izstrādājumu ražotājiem, ķērās pie šujmašīnu uzlabošanas un tikai 11 dienu laikā radās pirmie „Zingeri”. Tālajā 1851. gadā šīs amerikāņu firmas produkcija jau bija pazīstama visai pasaulei. Drīz vien Zingera kompānija kļuva par vienu no vislielākajiem šujmašīnu ražotājiem.
XX gadsimta sākumā situācija mainījās. Piegādāt šujmašīnas Krievijai kļuva ekonomiski neizdevīgi, jo radās daudz konkurentu, kuri piedāvāja līdzīgus izstrādājumus par zemāku cenu. Tad kompānijas „Zinger” vadība nolēma sākt šujmašīnu ražošanu Piemaskavā.
Tika nopirkta zeme tolaik maz pazīstamā pilsētā Podoļskā. Par samērā nelielu naudu tika uzcelta rūpnīca. Līdzās bija dzelzceļš un tas veicināja tirdzniecību. Tā varēja vieglāk nogādāt preci uz dažādām valsts vietām.
Jaunajā rūpnīcā darbi veicās aizvien labāk. Īsā laikā Podoļskas „Zinger” kļuva par lielāko šujmašīnu ražotāju Eiropā. Pirms Pirmā pasaules kara fabrika ražoja 600 000 šujmašīnu gadā! Tikai Krievijā vien bija vairāk nekā 3000 kompānijas firmas veikalu. Šujmašīnas tika klientiem piegādātas arī pa pastu.
Podoļskas „Zingera” šujmašīnas bija populāras arī ārzemēs, par to liecina šujmašīnu sūtījumi uz Ķīnu, Japānu, un Persiju. 1914. gadā Krievija ieņēma otro vietu šujmašīnu ražošanā aiz ASV, pārdodot tās par 63,5 miljoniem rubļu!
„Zingera” ofiss deva būtisku māksliniecisku ieguldījumu Sankt- Pēterburgas arhitektūrā, rotājot Ņevas prospektu. Ne tikai skaista fasāde, visu ēku uzskatīja par tehniski pilnīgu: tajā jau toreiz bija lifti un automātiskā sniega attīrīšanas sistēma no jumta.
Bet tagad šī ēka izskatās šādi. Starp citu, tieši šeit šobrīd atrodas kompānijas „V kontakte” ofiss!
1918. gadā Podoļskas rūpnīcu „Zinger” nacionalizēja boļševiki un līdz 1923. gadam tā praktiski bija tukša, bet jau 1923. gadā šujmašīnu „Zinger” ražošana atsākās ar vienu piebildi: tagad tās tika izlaistas ar nosaukumu „PMZ” (Podoļskas mehāniskā rūpnīca).
Šujmašīnu „Zinger” konstrukcija izrādījās tik veiksmīga, ka tās, faktiski bez izmaiņām, turpināja ražot vēl 30 gadus. Bet modernie ornamenti XX gadsimta sākumā kļuva par Podoļskas izstrādāju u firmas zīmi.
Pilnīgi dabīgi, ka ap tādu, visiem noderīgu un vajadzīgu lietu, radās daudz leģendu. Saskaņā ar vienu no tām, 1998. gadā kompānija „Zinger” izsludināja šujmašīnu , kuru sērijas numurs sākas ar vieninieku, meklēšanu.
Klīda runas, ka laimīgo šujmašīnas īpašnieku gaida balva 30.000 – 1 000 000 dolāru apmērā, tāpēc antikvāri masveidā sāka iepirkt šujmašīnas. Oficiāla apstiprinājuma tam gan nav, bet, kā saka, nav dūmu bez uguns.
Tieši šī leģenda tā vilina vērtīgo metālu medniekus. Runāja, ka krievu „Zingeros” ir tāds vērtīgais metāls palādijs. Nesen pat sākušās runas, ka oriģinālo mašīnu adatās esot retākā viela – sarkanais dzīvsudrabs!
Pirms izmest veco mantu vai aizsūtītu to uz bēniņiem, ir vērts padomāt. Iespējams, ka tā var vēl atnest tavās mājās laimi. Kā redzi, vecās šujmašīnas ir kaut kas vairāk par vienkāršu lietu.