Ieradums ik dienas iet dušā – sekas mums nepareizi uztieptai kultūras normai, nevis objektīvi vajadzīga procedūra veselībai.
Kad es biju bērns, tad mazgājos reizi nedēļā. Vecāki nebija principiāli higiēnas noliedzēji, vienkārši pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados tā darīja visi, un neatceros, ka kāds būtu nepatīkami odis.
Kad kļuvu pieaudzis, sāku iet dušā katru dienu, bet ar laiku sapratu, ka laiks atgriezties pie vecajiem ieradumiem.
Vidēji desmit minūšu ilga mazgāšanās dušā patērē ap 60 litriem ūdens. Sildītāja (boilera) izmantošana palielina patēriņu trīs reizes, bet vannai nepieciešami vismaz 200 litri ūdens.
Iznāk, ka ģimene, kurā ir četri cilvēki un kuri katrs ik dienas mazgājas dušā desmit minūtes, patērē 25 kubikmetrus ūdens katru gadu. (Tradicionāli Lielbritānijā ir ūdens krāni ar auksto un karsto ūdeni atsevišķi, bez maisītāja, un siltai dušai nepieciešams sildītājs).
Elektrības cena sadārdzina higiēnas cenu šādai ģimenei no 400 uz 1200 mārciņām gadā.
Un tas vēl nav viss: dušas cienītāji ir atbildīgi par 3,5 tonnu ogļskābās gāzes izmešu atmosfērā. Lai apturētu globālo sasilšanu, mēs varam atļauties tikai vienu tonnu CO2 uz cilvēku, ar iekļauto aprēķinu par viņa dzīves gājumu no ēdiena līdz transportam.
Ikdienas duša “sit” pa apkārtējo vidi un mūsu maciņiem.
Tas ir pirmais iemesls, kura dēļ es atsāku mazgāties reizi nedēļā, kā bērnībā (bet ar ikdienas higiēnu padusēm un ķermeņa intīmajām daļām).
Bez tam. Manam lēmumam ir arī medicīniski priekšnosacījumi. Pirmo reizi par to aizdomājos, kad satiku paziņu, kura āda bija stipri bojāta no pārmērīgas mazgāšanās līdzekļu lietošanas. Viņam visu atlikušo dzīvi nāksies lietot speciālus ādu kopjošus krēmus.
Pēc dermatologa Dzošua Ceihnera vārdiem, vecākiem jābeidz vannot savus mazuļus katru dienu, jo agrīna saskare ar netīrumiem un baktērijām padara ādu mazāk jutīgu un pat novērš iespējamu ekzēmu.
Amerikas pediatru akadēmija iesaka mazgāt bērnus ne biežāk kā trīs reizes nedēļā – zīdaiņu āda ir jutīgāka par pieaugušo ādu un ar laiku tā kļūst sausāka, tātad nav nepieciešams pastāvīgi to mazgāt ar ziepēm.
Citi ārsti uzskata, ka pārāk bieža ziepju lietošana noved pie dabiskā ādas tauku slāņa zuduma un cilvēkam labvēlīgo baktēriju iznīcināšanas. Tas var izraisīt dermatītu. Jo vairāk laika jūs pavadāt dušā, jo vairāk ādas tauku zaudējat. Vienīgie, kas ir ieinteresēti šajā situācijā, ir kompānijas, kas ražo ādas mazgāšanas līdzekļus.
Mums bieži jāmazgā rokas acīmredzamu iemeslu dēļ. Bet mūsu ādai piemīt dabisks attīrošais mehānisms un tikai paduses, pēdas un ģenitālijas ir spējīgas izplatīt nepatīkamu smaku, ja neseko to higiēnai.
1992. gadā atgadījās kas interesants un tas bija saistīts ar biežu galvas mazgāšanu. Kad ciemojos pie janomamo cilts Amazones džungļos, ievēroju, ka viņiem visiem bija zīdaini un veseli mati, neskatoties uz to, ka tie nekad nebija redzējuši ne ziepes ne šampūnu.
Pastāvīga šampūna lietošana noved pie tā, ka no matiem tiek izmazgāts tauku aizsargslānis, tie tiek sausināti un tiek bojāta galvas āda. Kam gan tas ir izdevīgi? Protams, tiem, kas veido veselu kondicionieru, skalotāju un pretblaugznu šampūnu tirgu.
Pēc atgriešanās no Brazīlijas, es atteicos no matus kopjošo līdzekļu lietošanas un mazgāju galvu tikai un vienīgi tekošā ūdenī. Man vairs nav blaugznu.
Protams, ja jums paredzēts romantisks randiņš vai vizīte pie ārsta, tad arī attiecīgi jāizskatās – jāsmaržo un “jāspīd”. Bet to var panākt ar visparastākās izlietnes palīdzību.
Tāpēc nepievērsīsim uzmanību visām reklāmas muļķībās un atgriezīsimies pie tradicionālās iknedēļas dušas un ikdienas attiecīgo ķermeņa daļu apmazgāšanas. Un bez visa augstāk minētā, mēs ietaupīsim arī kaudzi sava dārgā laika.
Iepriekšējais raksts