Mums visapkārt ir desmitiem dažādu ierīču, kuras pēdējos gados ir kļuvušas par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Kaut kā neierasti jūties, ja esi izgājis no mājām bez telefona kabatā. Planšetes, piezīmjdatori, „viedie” telefoni – visas šīs kompaktās lietiņas mūsu dzīvi padara interesantāku un vienkāršāku, bet vai mēs protam ar tām pareizi rīkoties?
Šodien pastāstīsim par drošu šo ierīču lietošanu, un konkrēti, vai drīkst atstāt kontaktā lādēties uzliktu ierīci bez pieskatīšanas.
Portatīvo gadžetu daudzums liek mums nodrošināties ar elektriskajiem pagarinātājiem. Katrai ierīcei taču kontaktu nenodrošināsi.
Un tā šis ikdienas gadžetu uzlādēšanas rituāls tik ļoti ir kļuvis par paradumu, ka mums vienkārši slinkums noņemt lādētāju no kontakta. Un kādēļ gan? Vakarā vai no rīta taču atkal vajadzēs lādēt. Te tad arī slēpjas galvenā diskusija.
Atstājot bez pieskatīšanas kaut ko pieslēgtu kontaktam, cilvēks pārkāpj drošības tehniku. Bet viens no galvenajiem sadzīves ugunsgrēku iemesliem ir īssavienojums. Un tas var notikt vairāku iemeslu dēļ.
Vai tad ierindas lietotājs zina, ka ar viņa lādētāju viss kārtībā? Arī vai lādētājs ir īstais, skaidrības nav. Bet pakaļdarinājums diez vai kalpos pareizi.
Ja laukā ir pērkons, lādētāju kontaktā atstāt nedrīkst. Labāk izslēgt to un arī citu tehniku uz to laiku.
Ierīce, kas darbojas „pa tukšo”, ne tikai turpina patērēt elektroenerģiju, bet pārkarstot var arī izprovocēt ugunsgrēku pat labā laikā. Nav pārāk droši arī lauku apvidū, kur vadi nav labākajā kārtībā, un drošības noteikumi bieži vien netiek ievēroti.
Ir jāpievērš uzmanība pašam lādētājam. Ja kontaktam pieslēgts lādētājs uzsilst, tas ir normāli, bet tas var sasilt arī tad, kad ir atvienots no kontakta.
Tas nozīmē, ka lādētājs ir bojāts, lietot to nevar, un jo vairāk atstāt to kontaktā.
Papildus tam jebkuru elektrisko ierīci ir ieteicams atvienot no strāvas, ja tā netiek lietota ilgāku laika posmu – tas ir nepieciešams ne tikai drošības apsvērumu dēļ, bet gan arī tādēļ, lai pasargātu elektroierīces no dažādiem bojājumu izraisītām problēmām, piemēram elektrotīkla/ūdensvada.
Vecākiem ir jāpievērš lielāka uzmanība bērniem, kuri lieto modernās ierīces.