Vienkāršs noteikums: lai objektam vispār varētu pielāgot jebkādu pazeminātu nodokļa likmi (0,2% – 0,4% -0,6% likmi), dzīvoklī jābūt deklarētam vismaz vienam iedzīvotājam, kas atbilst šādām prasībām:
- Cilvēkam jābūt vismaz vienam no šiem statusiem: Latvijas pilsonis, Latvijas nepilsonis, citas ES valsts pilsonis, pilsonis valstī, kas ietilpst Eiropas Ekonomiskajā zonā, Šveices konfederācijas pilsonis vai persona, kas saņēmusi atļauja par pastāvīgu uzturēšanos Latvijā.
- konkrētajā adresē cilvēkam jābūt deklarētam jau līdz 1. janvāra plkst. 00.00 – tas ir, no taksācijas gada sākuma. Ārzemniekam papildus jau iepriekš Latvijā jābūt deklarētam vismaz 7 gadus. Norādītās prasības neattiecas uz bērniem, kas ir jaunāki par 7 gadiem.
Galvenais: ja dzīvoklī nav deklarēts neviens iedzīvotājs, tad pazeminātās likmes vietā tiks aprēķina likme 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības.
Piemēram. Dzīvoklis ar kadastrālo vērtību 20 000 eiro. Ja dzīvoklī ir deklarēts vismaz viens cilvēks, tad nodoklis sastāda 40 eiro gadā. Pretējā gadījumā NĪN sastāda 300 eiro. Atšķirība – 260 eiro gadā.
Dzīvoklim ar kadastrālo vērtību 50 000 eiro skaitļi ir vēl pārsteidzošāki. Ar deklarētu iedzīvotāju – 100 eiro gadā, bez deklarācijas – 750 eiro. Atšķirība – 650 eiro gadā.
“Piedeklarēt iedzīvotājus ir vienkāršākais, kas rīdziniekiem jādara, lai samazinātu nekustamā īpašuma nodokli,” skaidro Ilmārs Ziedonis. “2015. gadā Rīgā bija aptuveni 38 tūkstoši tukšu dzīvokļu, bet tagad tādu ir tikai 12 tūkstoši. Daudzi pie mums ierodas un saka, ka neesot paspējuši piedeklarēties, vai to var izdarīt tagad? Tas noteikti ir jāizdara līdz 1. janvārim, un tikai nākamajā gadā nodokli viņi varēs maksāt pēc pazeminātās likmes.”
Visiem tiem, kuriem ir bērni
Saskaņā ar Rīgas domes statistiku, visvairāk nekustamā īpašuma nodokļu atvieglojumi attiecas tieši uz tiem dzīvokļiem, kuros ir deklarēti bērni. Runa ir nevis par pazeminātām nekustamā īpašuma nodokļa likmēm, bet par pabalstiem 50%, 70% un 90% apmērā, ko pašvaldība piemēro aprēķinātajam nodoklim. Piemēram, pašlaik nekustamā īpašuma nodokļa apmaksas pabalsti ģimenēm ar bērniem sastāda aptuveni pusi no visu pabalstu apjoma jeb 3,238 miljonus eiro. Kopā pabalsti piemēroti 39 353 dzīvokļiem – tur, kur deklarēti bērni.
Pabalsts ģimenei ar vienu bērnu sastāda 50% no aprēķinātās summas, ģimenei ar diviem bērniem – 70% no aprēķinātās summas, bet ģimenei ar trīs vai vairāk bērniem – 90% no aprēķinātās summas.
Svarīgi, ka pabalstu var saņemt ne tikai ģimenes ar bērniem vecumā līdz 19 gadiem – tas ir tās, kur bērni mācās skolā, bet arī ģimenes ar bērniem vecumā līdz 24 gadiem – ja viņi iegūst izglītību vispārējā, profesionālajā vai speciālajā mācību iestādē, pilna laika programmā.
Tas ir, abiem mūsu piemēriem ar dzīvokļiem, kuru kadastrālā vērtība sastāda 20 un 50 tūkstošus eiro, ja tajos būtu deklarēts tikai viens bērns (kam noteikti jābūt paša bērnam vai dzīvokļa īpašnieka adoptētam) būtu iespēja saņemt šo pabalstu.
Dzīvoklim, kura kadastrālā vērtība ir 20 tūkstoši eiro, no aprēķinātajiem 40 eiro NĪN būtu jāsamaksā 20 eiro.
Savukārt dzīvoklim, kura kadastrālā vērtība ir 50 tūkstoši eiro, NĪN būtu 50 eiro aprēķināto 100 eiro vietā. Ievērojiet, ka šis pabalsts attiecas arī uz nodokli par zemi, kas atrodas zem mājas.
Te iespējamas nelielas juridiskās viltības. Piemēram, ģimene, kas stājusies likumīgā laulībā, kurai ir divi bērni un kurai piederi divi dzīvokļi, no kuriem viens, pieņemsim, ir mantots no vecmāmiņas. Skaidrs, ka vecmāmiņas dzīvoklī noteikti jādeklarējas kādam no ģimenes locekļiem, piemēram, mammai, lai par to nebūtu jāmaksā pilna nodokļa likme.
Bet te arī būtu rūpīgi jāapsver, kurā no dzīvokļiem deklarēt bērnus. Ja vecmāmiņas dzīvokļa kadastrālā vērtība ir pietiekami augsta, tad, iespējams, izdevīgāk būtu tajā deklarēt abus bērnus uzreiz, lai saņemtu 70% pabalstu par dārgāko nekustamo īpašumu, bet pirmajā dzīvoklī deklarētās personas statusā atstāt tikai tēti. Vai varbūt “sadalīt” bērnus uz abiem dzīvokļiem, lai par katru saņemtu pabalstu 50% apmērā. Taču jāatceras, ka mūsu piemērā, lai saņemtu tiesības uz pabalstu, kādam no šiem ģimenes locekļiem (mammai, tētim, vai pat bērniem), jābūt vecmāmiņas dzīvokļa īpašniekam.
<!nnextpage–>
“Tikai Rīgas pašvaldība ir atradusi iespēju piešķirt pabalstu par nekustamā īpašuma nodokļa apmaksu ģimenēm ar bērniem,” saka Ilmārs Ziedonis. “Citās pašvaldībās pabalsts attiecas uz maznodrošinātām ģimenēm, bet mēs bez daudzbērnu ģimenēm atbalstām visas ģimenes ar bērniem, ieskaitot tās, kurās audzina tikai vienu vai divus bērnus.”