Pēdējā laikā presē lielu troksni sacēluši stāsti par lieliem nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumiem rīdziniekiem, kā arī prognozes par to, ka nākamajā gadā šis nodoklis palielināsies vairākas reizes.
Patiesībā šogad Rīgas pašvaldība nodokļa aprēķināšanas kārtību nav mainījusi*. Turklāt paplašināts to cilvēku loks, kuriem pienākas NĪN pabalsti un atvieglojumi. Pašlaik pabalstu summa, ko rīdzinieki saņem par NĪN, ir 7,429,653 eiro. Kopumā pabalstus saņem 66 409 rīdzinieki. Kā portālam Riga.lv paskaidroja Rīgas domes Ieņēmumu pārvaldes vadītājs Ilmārs Ziedonis, ne visi galvaspilsētas iedzīvotāji ir informēti par pabalstiem, kas viņiem pienākas, tāpēc bieži šīs iespējas nemaz neizmanto.
Vispirms – elementārākais, kas jāzina:
NĪN aprēķināšanu Latvijas Republikā regulē likums “Par nekustamā īpašuma nodokli” , tas ir, šis nodoklis nav pašvaldības iegriba, kā daudzi uzskata.
Taču pašvaldībai ir tiesības, pieņemot saistošos noteikumus (kas tiek publicēti līdz katra gada 1. novembrim), noteikt NĪN likmi 0,2% – 3% apmērā no īpašuma kadastrālās vērtības, kā arī samazinātās likmes – no 0,2% līdz 0,6% noteiktiem nekustamo īpašumu objektiem.
Tā kā aptuveni 85% rīdzinieku dzīvo tipveida dzīvokļos, viņu mitekļiem nodoklis tiek piemērots pēc šādām likmēm:
- 0,2% no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 57 000 eiro
- 0,4% – ja kadastrālā vērtība ir 57 000 līdz 107 000 eiro;
- 0,6% – ar kadastrālo vērtību, kas pārsniedz 107 000 eiro.
Tāpat jānorāda, ka par zemi, tostarp zem daudzdzīvokļu mājā, nodoklis tiek piemērots 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības
NĪN aprēķināšanai par pamatu tiek ņemta īpašuma kadastrālā vērtība, ko savukārt aprēķina Valsts zemes dienests. Lai aprēķinātu NĪN tekošajam gadam, vērā tiek ņemta 2016. gada kadastrālo vērtību datu bāze. Konkrētā nekustamā īpašuma objekta kadastrālo vērtību iespējams bezmaksas uzzināt portālā http://www.kadastrs.lv.
“Jāatgādina, ka nodokļu politiku nekustamā īpašuma jomā izstrādā nevis pašvaldība, bet gan valsts,” skaidro Ilmārs Ziedonis. “Saeima un valdība nolemj, kādas būs nodokļu likmes, kā tās ir saistītas ar kadastrālo vērtību, un tamlīdzīgu. Savukārt pašvaldībai ir tiesības sniegt atbalstu noteiktām iedzīvotāju kategorijām un pēc saviem ieskatiem piešķir nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. Kam un kādus pabalstus piešķirt – kopējas kārtības visām Latvijas pašvaldībām nav. Rīgā mēs paši vienojamies par atbalsta politiku un tās prioritātēm, protams, cilvēki labprāt gribēt arī lielākus pabalstus un mēs saprotam šo vēlmi, bet arī iedzīvotājiem pašiem ir jāsaprot, ka pašvaldības izdevumi gadu no gada pieaug, mums tiek uzdota dažādu jaunu funkciju izpilde, un tam visam nepieciešami līdzekļi no nodokļiem. Tāpēc mūsu uzdevums galvenokārt ir palīdzēt mazāk nodrošinātai iedzīvotāju kategorijai.”
Ja dzīvoklis ir tukšs – uzreiz 1,5% no kadastrālās vērtības
TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPĀ: