Orhideja ir unikāls augs, kurš zied vienu reizi gadā vairāku mēnešu garumā, un neprasa nekādu īpašo kopšanu. Tāpēc tas ir tik populārs istabas puķu mīļotāju vidū.
Orhideja ir nākusi no tropiskās joslas un adaptējusies mūsu apstākļiem. Augs attīstās speciālā substrātā, nevis zemē. Substrāts katru gadu jāmaina. Augs neprasa regulāru laistīšanu, pietiek ar 1-2 reizēm nedēļā. Orhidejai nepatīk arī tieši saules stari. Radīt puķei nepieciešamos apstākļus varēs arī visaizņemtākais cilvēks.
Orhidejas ir dažādu krāsu, bet aptuveni līdzīgiem ziediem. Šis nianses nosaka auga veids.
Orhideju pavairošana
Lai nebūtu katru reizi jāpērk jauna orhideja, to var pavairot pats. Viens no visizplatītākajiem veidiem ir cera dalīšana.
Pavasarī izaugušu veselu ceru ar daudziem dzinumiem izņem no puķu poda. Uzmanīgi atdala sakņotni no substrāta. Seko, lai saknes būtu tīras. Pēc tam sagriež ar dārza šķērēm tā, lai katram stādam paliktu daži viltus sīpoliņi.
Visas griezuma vietas jāapstrādā vai nu ar koksnes pulveri vai ar ūdeņraža pārskābi. Un iestāda jaunos cerus jaunā substrātā. Sakņošanās periodā orhidejas laista vai rasina katru dienu. Par orhidejas iesakņošanos liecinās jaunu dzinumu parādīšanās.
Bilde pavairošana ar saknēm
Orhideju pavairošana mājas apstākļos nav sarežģīta, tomēr ir jāzina dažas lietas. Pirmais un vieglākais pavairošanas veids ir pavairošana ar saknēm. Bet ir arī citi veidi.
Piemēram, pavairošana ar ziednešiem. Tos nogriež, liek traukā ar ūdeni piecu centimetru dziļumā. Ūdenī ieliek aktivētās ogles tableti. Un no snaudošā pumpura, kas atrodas virs ūdens līmeņa, noņem apaļīgo zvīņu. Pumpuru noziež ar citokinīna ziedi un gaida tā pamošanos.
Vai arī pavairošana ar spraudeņiem, veģetatīvais veids, kur dala ziedneša kātu. Apakšējas lapas noņem, griezuma vietas sterilizē ar aktivēto ogli. Kad izaug jaunās saknes virs griezuma vietām, izdara griezumu nedaudz zemāk par jaunajām saknēm. Atkal sterilizē un pēc tam spraudeni, kurš gatavs dzīvot patstāvīgi, iestāda substrātā.
Visizsmalcinātākais pavairošanas veids ir pavairošana ar sējeņiem. Visbiežāk tos var nopirkt gatavus stikla kolbiņās.
Tos izņem no kolbas, nomazgā ar ūdeni, uz 5 minūtēm iemērc kālija permanganāta šķīdumā. Pēc tam nosusina papīra dvielī un ļauj nožūt. Stāda substrātā nelielā dziļumā. Liek gaišā vietā 20-24 grādu temperatūrā un saglabā augstu mitruma līmeni.