No šī gada 1. janvāra stājušies spēkā grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā. Tie Rīgas dzīvokļu īpašniekiem paredz vairākus jaunievedumus. “Rīgas namu pārvaldnieks” stāsta, kas jāzina rīdziniekiem, kas dzīvo daudzdzīvokļu mājās.
Nopērc dzīvokli – ziņo namu apsaimniekotājam
Dzīvokļa īpašniekam ir pienākums rakstveidā informēt mājas pārvaldnieku par īpašuma tiesību maiņu (piemēram, ja dzīvoklis tiek pārdots, dāvināts, mantots u.tml.) un jaunajam dzīvokļa īpašniekam pārvaldniekam ir jāiesniedz īpašuma tiesības apliecinošs dokuments.
Tas nozīme, ka uzreiz pēc dzīvokļa iegādes, īpašniekam jāvēršas pie sava nama apsaimniekotāja un jānoslēdz apsaimniekošanas līgums. Ar šādu risinājumu plānots novērst gadījumus, kad jaunais dzīvokļa īpašnieks nereģistrē iegādāto dzīvokli zemesgrāmatā un visus maksājumus par dzīvokli ir spiests maksāt bijušais īpašnieks.
Šādu gadījumu praksē ir daudz, kad pārvaldniekam/apsaimniekotājam netiek savlaicīgi paziņots par īpašuma atsavināšanu, tāpēc rēķini tiek izrakstīti un nosūtīti apmaksai pēdējam pārvaldniekam zināmajam dzīvokļa īpašniekam, kurš ierakstīts Zemesgrāmatā vai ar kuru noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgums.
Likumā nav paredzētās sankcijas, gadījumā, ja īpašnieks nepaziņo par atsavināšanas faktu vai par izmaiņām īpašuma tiesībās attiecībā uz dzīvokli.
Dzīvoklis no izsoles: bijušā saimnieka parādus maksāt nevajag
Dzīvokļa īpašniekam ir pienākums, atsavinot dzīvokļa īpašumu (piemēram, pārdodot), informēt dzīvokļa īpašuma ieguvēju (piemēram, pircēju) par savām kā dzīvokļa īpašnieka neizpildītajām saistībām, kuras attiecas uz dzīvokļa īpašuma lietošanu.
Piemēram, par komunālo maksājumu parādiem vai nesamaksātu nekustamā īpašuma nodokli.
Tāpat likumprojekts paredz pienākumu īpašniekam, kurš dzīvokli iegādājies izsolē, par dzīvokļa pārvaldīšanas pakalpojumiem un pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu un zemes nomas maksu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes, norēķināties ar dienu, kad stājies spēkā tiesas lēmums par izsoles akta apstiprināšanu.
Tas nozīmē, ka iegādājoties nekustamo (dzīvokļa) īpašumu izsolē par pārvaldīšanas pakalpojumiem būs jāsāk norēķināties no dienas, kad ir stājies likumīgā spēkā tiesas nolēmums par izsoles akta apstiprināšanu, parāda saistības, ja tāds ir bijušas līdz dienai, kad tiesa apstiprinājusi izsoles aktu, neattiecas uz jauno dzīvokļa īpašuma ieguvēju, bet paliek iepriekšējam īpašniekam. Pārējiem dzīvokļu īpašniekiem nebūs jāmaksā sveši parādi.
Stāvvieta vai rotaļu laukums pagalmā – pietiek ar 75% dzīvokļu īpašnieku balsu
Lai pieņemtu lēmumu par mājas kopīpašumā esošās daļas, t.sk. mājas teritorijas, lietošanas kārtību vai ierobežojumiem (piemēram, automašīnu novietošana tikai ar atļaujām), nepieciešams, lai dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē par lēmuma pieņemšanu balsotu ¾ dzīvokļu īpašnieku (iepriekš bija jānobalso 100% visiem dzīvokļu īpašniekiem).
Likuma redakcijā, kas bija spēkā līdz 31.12.2016., bija noteikts, ka lai pieņemtu lēmumu par kopīpašumā esošās daļas lietošanas kārtības noteikšanu dzīvokļu īpašnieku starpā bija nepieciešams lai “par” nobalso visi dzīvokļu īpašnieki, savukārt aktuālajā likuma redakcijā ir noteikts, ka nepieciešams lai “par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vismaz trīs ceturtdaļas no visiem dzīvokļu īpašumiem (100%/4×3=75%). Piemēram, ja iedzīvotāji vēlas aprīkot savu pagalmu ar autostāvvietu vai bērnu rotaļu laukumu, būs pietiekami, ja būs savākti 75% dzīvokļu īpašnieku balsu, lai lēmums tiktu pieņemts.
Noteikts termiņš dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma iesniegšanai pārvaldniekam – lēmuma iesniegšana jāveic saprātīgā termiņā, bet ne vēlāk kā viena mēneša laikā no lēmuma pieņemšanas dienas.
Raksta turpinājumu lasi nākošajā lapā