Kad mēs ar vīru sākām dzīvot kopā, noīrējām nelielu dzīvoklīti. Naktī piecēlos padzerties, ieslēdzu gaismu virtuvē un apjuku. Redzētais atgādināja baigu sapni.
Griesti un sienas bija viscaur tumšas un kustējās. Uzreiz nesapratu, ka tie ir prusaki. Nekad tos nebiju redzējusi. Tie metās bēgt, bet es skrēju pie vīra. Viņš nomierināja mani un teica, ka zina, kā ātri tikt vaļā no prusakiem.
Nakšņot tur, protams, atteicos. Teicu, ka kādu laiku padzīvošu pie vecākiem. Pēc pāris dienām atgriezos. No prusakiem ne pēdas. Pārsteigta jautāju, kā tas izdevās. Un vīrs pastāstīja, kā uz visiem laikiem var padzīt no mājas šos brīnumus.
Kā ātri tikt vaļā no prusakiem
Prusaku parādīšanās pazīmes
1. Melni punktiņi. Ja sākat pamanīt uz dažādām virsmām melnus punktiņus, esiet gatavi sastapties ar ūsainiem kaimiņiem. Tie nav netīrumi, tie ir prusaku “paliekas”.
2. Specifiskā smaka. Daži to var nesajust, bet citi to sajūt ļoti.
3. Oliņu kaudzītes. Visbiežāk tās var pamanīt stūros, zem mēbelēm un spraugās. Vispār visur, kur neielien roka vai slota.
4. Personīga sastapšanās. Nojaust – tas ir viens, bet sastapties aci pret aci ar prusaku ir pavisam neapstrīdams fakts. Bet ziņkārīgie parazīti par sevi liks manīt.
Kāpēc prusaki izvēlējušies tavu dzīvokli
* Jums ir daudz gardumu. Prusakiem garšo viss. Viņi ar prieku apēdīs visu, ko neesat apēduši jūs. Citās situācijās prusaki neatteiksies pat no papīra, ādas apaviem, apģērba un pat ziepēm.
* Brīva piekļuve ūdenim. Maza peļķīte zem izlietnes vai bļoda ar ūdeni kaķim, būs labs bonuss rudajiem ūsaiņiem-prusakiem.
* Viss minētais ir pie jūsu kaimiņiem. Prusakiem patīk ciemoties – ja nu tur pacienās ar ko garšīgu. Tad nu vienīgā izeja, kā pasargāt savu māju no nelūgtiem ciemiņiem, ir aizdarināt visas spraugas.
Tautas līdzekļi pret prusakiem.
– Borskābe. Tas ir pulvera veidā.
Daļu līdzekļa var nobērt vietās, kur prusaki uzturas visbiežāk. Rezultāta nostiprināšanai – sajauciet kartupeļu biezputru ar olas dzeltenumu, miltiem un borskābi, saveliet mazas bumbiņas un salieciet pa stūriem. No tādas delikateses ūsaiņi neatteiksies.
– Ožamais spirts. Tā asā smaka atbaida kukaiņus. Apstrādājiet ar ožamo spirtu grīdas un mēbeles. Un pievienojiet šo līdzekli ūdenim katru reizi, kad mazgājat grīdu.
– Izsaldēšana. Šī metode noderēs privātmāju īpašniekiem ziemas laikā. Kad temperatūra ir zemāka par +7 grādiem, prusaki pārstāj vairoties un panīkst. Ja ziemā sala laikā atver logus un durvis, prusakus var padzīt.
– Ja prusaku vēl nav daudz, tos var izķert. Noziediet burku no iekšpuses ar vazelīnu vai kaut ko citu lipīgu, iekšā ielieciet gabaliņu maizes un atstājiet uz nakti. Burkā iekļuvušie prusaki nevarēs izkļūt ārā.
Profilakse
1. Regulāri tīriet māju. Reta uzkopšana nelīdzēs. Mazgājiet traukus tūlīt pēc ēšanas, sekojiet, lai kārtība būtu arī jūsu mājdzīvnieku barošanas vietās. Uzglabājiet visus produktus vietās, kur prusaki nevar iekļūt: ledusskapī, uzglabāšanas konteineros, blīvi noslēdzamos maisiņos.
2. Bieži iznesiet atkritumus.
3. Raugieties, lai ūdensvads nebūtu ietekmēts un saslaukiet jebkurus šķidrumus no virsmām. Ūdens trūkums liks prusakiem atstāt jūsu dzīvokli.
4. Aizdariniet visas spraugas. Tas palīdzēs jūs pasargāt no nelūgtiem viesiem. Ventilācijas lūkas aizklājiet ar sietu.
Personīgajā mājā pietiks vienu reizi veikt kārtīgu tīrīsānu, un pēc tam atliks vien ievērot noteikumus. Bet daudzdzīvokļu mājās būs sarežģītāk. Jums ar kaimiņiem būs jādarbojas kopā. Tikai tā jūs varēsiet uz visiem laikiem ātri tikt vaļā no prusakiem. Parādiet, kurš mājā ir saimnieks!