Kam vajadzīga lapene dārzā? Kāds teiks, ka tā ir vienkārša būve, no kuras nav nekāda labuma. Bet tie, kas tādu jau uzbūvējuši, noteikti iebildīs. Tā nav tikai ērta vietiņa, kur paslēpties no lietus vai svelmainas saules. Tur var palasīt grāmatu, atpūsties vienatnē, kā arī sarīkot pikniku ar draugiem un ģimeni.
Nav pārsteigums, bet lapenes cilvēki būvēja jau seno civilizāciju laikā, īpaši dienvidu reģionos. Celtnes, kuras pasargā no saules un dāvā tik kāroto vēsumu, kur var pavadīt laiku svaigā gaisā, nepieciešamas arī šodien.
Cik darbietilpīgs ir lapenes celtniecības darbs? Nāksies pieaicināt speciālistus un ieguldīt daudz naudas? Viss atkarīgs no projekta apmēriem. Mēs piedāvājam paskatīties, kā var uzbūvēt lapeni vasarnīcā ar savām rokām un bez īpašiem izdevumiem.
Olga jau ilgu laiku sapņo par lapeni, bet viņas vīrs pret šo ideju attiecas vienaldzīgi. Uz sievas mājieniem viņš tikai atmet ar roku, sak, laika jau tāpat nav, bet te vēl ar tavu lapeni ņemties nedēļas divas. Sievietei nekas cits neatlika, kā ņemt visu savās rokās.
„Kāpēc gan neuzbūvēt lūk tādu maziņu pergolu? – domāja Olga, kārtējo reizi apskatot internetā vasarnīcas būvju idejas. Vaļēja lapene ne tikai izdaiļotu teritoriju, bet būtu arī labs balsts vīteņaugiem, nu kaut vai vīnogulājiem, piemēram. Olga dievina augus, tāpēc šis variants viņai šķita pieņemams. Vispirms Olga izvēlējas vietu lapenei, pēc tam veica mērījumus nelielai pergolai. Brusas konstrukcijai viņa izvēlējās 70*70*3000 mm.
Tad pienāca laiks izdarīt urbumus vietās, kur stiprināt brusas. Vispirms Olga noņēma velēnu šajās vietās, pēc tam urba.
Kad visi 4 urbumi bija gatavi, sieviete katrā urbumā ievietoja pa 50 cm caurulei. Tā kā urbums izrādījās par platu, nācās caurules piefiksēt ar granti, smilti un sasmalcinātiem ķieģeļiem. Viņa neaizmirsa lietot līmeņrādi, lai viss būtu līdzens, bez nevajadzīgiem slīpumiem.
Lai brusas varētu droši nofiksēt, Olga vispirms izveidoja sagatavi no tādas pašas brusas atgriezuma, uzstādīja to un ļāva betonam sacietēt.
Pēc tam sieviete izskrūvēja skrūves un izņēma sagatavi. Iznāca labi ieliktņi balstam.
Uz četriem dēļiem (150*30* 3000) pēc šablona Olga izgrieza rotājumus, lai konstrukcija izskatītos skaisti. Šie dēļi atradīsies konstrukcijas malās.
Uz desmit šaurākiem dēļiem (100*20*3000mm) arī tika izveidoti tādi paši rotājumi. Šie elementi tiks stiprināti šķērsām lielajiem dēļiem.
Nākamajā dienā Olga uzstādīja katru balsta brusu (pavisam 4). Sastiprināja tās ar skrūvēm, lai konstrukcija būtu drošāka.
Augšā pa malām lika lielos dēļus. Vispirms uz laiku sastiprināja tos ar skrūvēm, pēc tam ar garu urbi izveidoja caurejošus caurumus. Tad saskrūvēja ar lielām skrūvēm.
Izveidojās 2 savdabīgas arkas, kuras tagad vajadzēja savienot ar 10 šaurākiem dēļiem. Šim nolūkam Olga ar zīmuli izveidoja atzīmes, lai nozāģētu liekās daļas.
Augšā uzstādītos dēļus sieviete nostiprināja ar skrūvēm, iepriekš izveidojot caurumus ar urbi. Ar zāģīti nozāģēja liekos elementus.
Augšā Olga piestiprināja vēl deviņas brusītes (30*50*3000), kuras radīs papildu ēnu. No palikušajām brusām pagatavoja balstus, kurus arī piestiprināja ar skrūvēm.
Pergola gatava. Atlicis vien izrotāt to, piekārt lukturīšus un notestēt. Dzert gardus dzērienus šādā ēniņā sievietei tagad būs īpaši patīkami. Var uzaicināt uz tēju draudzenes, kaimiņienes vai arī mūžam aizņemto vīru.
Kā redzam, uzbūvēt skaistu lapeni ar savām rokām ir iespējams. Protams, kādam šī būve var nepatikt, taču tā ir tikai viena ideja no daudzām. Tu noteikti atradīsi to, kas iedvesmos tieši tevi, un tu sāksi veidot skaistumu.