Jaunā 2018. gada budžeta kontekstā nepārtraukti tiek piesauktas dažādas valdības prioritātes. Visskaļāk tiek pieminētas veselības aprūpes darbinieku algas, – pēc dažādiem datiem tās pieaugšot teju pat par 80%. Arī plānotās summas ir dažādas – no 80 miljoniem eiro, ko plāno savākt, iekasējot papildus 1% sociālā nodokļa, līdz 117 miljoniem eiro. Taču nav skaidrs, kāds būs naudas avots, jo papildu nauda tiek plānota, palielinot valsts budžeta deficītu, taču to nedrīkst tērēt citiem mērķiem kā tikai reformām, bet algas palielinājums nu nekādi nav uzskatāms par reformu.
Solījumi, procenti, nezin kur ņemti skaitļi tiek prezentēti bez konkrētiem aprēķiniem un izpratnes mediķu vidū, ko tad janvāra beigās viņi ieraudzīs savās algu lapiņās. Tikai pasakā var izvārīt garšīgu zupu no cirvja, bet šeit jau ilgstoši sabiedrība tiek cienāta ar samazgām, un cienātāji nesaprot, kādēļ nav gaidītās sajūsmas.
Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku (LVSAD) arodbiedrības vadītājs Valdis Keris bieži parādās mediju ēterā te ar satraukuma pilnu seju, te rūpēm vaigā, te, draudot ar zaļo nāvi un politiķu vārdu piesaukšanu, neuzticoties nekādiem viņu solījumiem, minot piemērus, datus no vēstures un pieredzes.
Un tad pēkšņi, kaut būtiskas nekādas izmaiņas nav bijušas, arodbiedrības vadītājs publiski notic, ka būtisks atalgojuma palielinājums mediķiem būs, kaut 2018. gada budžets pat vēl nav skatīts 2. Saeimas lasījumā. V. Kerim ir bijis līgums arSaskaņas centruun dažādas apšaubāmi finansētas kampaņas pret valdošo politiku.
Vai tik arī šoreiz šādas neizprotami vieglprātīgas labvēlības iemesls par algām nav kaut kas cits, it īpaši ņemot vērā, ka V. Keris jau sen nestrādā praktiskajā medicīnā un pats nesaskaras ar reālo mediķa algu?
Tas vairāk atgādina darbības imitāciju un piespēlēšanu Veselības ministrijas (VM) vadībai, kuras darba efektivitāti un caurspīdīgumu pēdējā laikā apšauba ikviens medicīnas profesionālis, kam bijusi jebkāda saskarsme ar VM. Ministre Anada Čakša nemitīgi stāsta par grandioziem VM plāniem un reformām, bet nekas vairāk par informatīvo ziņojumu tā arī nav izdarīts un nav pieejams mehānisms, kā tad plāni taps realitātē.
Pārskatot dažādus dokumentus, kas līdz šim ir regulējuši mediķu atalgojumu, nav atrodams neviens no skaitļiem, ko savos aprēķinos min VM. Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 595 par zemāko mēnešalgu un speciālo piemaksu ārstniecības personām mediķi tiek iedalīti kategorijās, nosakot minimālo likmi. Savādi, bet VM šajos MK noteikumos nemaz neplāno grozījumus, lai apstiprinātu izmaiņas, kas būtu saistošas mediķu darba devējiem.
TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPĀ: