IQ-intelekta koeficients, kurš vienmēr ir nodarbinājis zinātnieku prātus. Psihologs Džeimss Flinss savos pētījumos nācis pie secinājuma, ka cilvēce strauji sāka kļūt gudrāka XX gadsimta pirmajā pusē. Pēc viņa domām, tas bija saistīts ar vēlmi uzlabot savu dzīvi. Tomēr tendence nesaglabājās.
2018. gadā norvēģu zinātnieki balstoties uz 730 000 IQ testu analīzi, secināja, ka kopš 1970-jiem gadiem cilvēku prāts tādiem pašiem tempiem sāka pasliktināties. Aptuveni par 7 punktiem zaudēja katra nākošā paaudze.
Par šī dīvainā fenomena cēloņiem zinātnieku aprindās strīdi notiek vēl arī šodien. Iespējams, ka tieši tāpēc amerikāņu profesors Šeins Frederiks sāka nodarboties ar IQ pētījumiem, kuru rezultātā izveidoja vienkāršu testu, kurš sastāv tikai no trijiem jautājumiem.
Kopā ar saviem palīgiem profesors aptaujāja aptuveno 1000 cilvēkus, un rezultāts izrādījās visai pieticīgs. Pareizi uz visiem trijiem jautājumiem atbildēja tikai 17% . Piedāvājam arī tev iziet šo vienkāršo testu.
1. Tenisa rakete un bumbiņa kopā maksā 1 eiro un 10 centus. Cik maksā bumbiņa, ja rakete maksā par vienu eiro vairāk, nekā bumbiņa.
2. Piecas mašīnas piecās minūtēs izgatavo piecas detaļas. Cik laika būs nepieciešams 100 mašīnām, lai izgatavotu 100 detaļas?
3. Dīķī aug ūdensrozes. Ir zināms, ka vienas dienas laikā tās dubulto savu platību. Pilnīgi noklāt dīķi tām izdevās 48 dienās. Cik ilgā laikā tās noklāja pusi dīķa?
Atbildes
1. Bumbiņa maksā 5 centus. Liekas, ka pareizā atbilde būtu 10 centi, taču daudzi piemirst, ka 1 eiro un 10 centi ir bumbiņas un raketes kopējā summa.
2. 5 minūtes. Mašīnu skaits neietekmē vienas mašīnas ātrumu izgatavot vienu detaļu.
3. 47 dienas. Ja ūdensrozes dubulto platību katru dienu, tad ir loģiski pieņemt, ka dienā, pirms tās noklās visu dīķa platību, būs noklāta puse dīķa platības.
Frederiks piezīmēja, ka ļoti daudzi cilvēki kļūdās tāpēc, ka pārāk steidzas un pasaka šķietami acīmredzamo atbildi. Cilvēki, kuri domā racionāli, atbild pareizi uz visiem trijiem jautājumiem.