Autoskolas ir ļoti noderīgas procesā, kad jāapgūst visas auto vadīšanas nianses un viss, ko tur māca ir ļoti svarīgs. Taču ir lietas, par kurām tev nepastāstīs pat autoskolā, bet to zināšana var glābt tev dzīvību ne reizi vien. Šie 12 padomi ir jāzina katram auto vadītājam, lai nenokļūtu avārijas situācijā.
Padomi auto vadītājiem
1. Dzīvnieki vai tādi šķēršļi uz ceļiem kā pārsprāgušas riepas, maisi vai citi priekšmeti ir bieža parādība uz ceļiem. Brīžos, kad kaut kas tāds parādās uz ceļa, ir jāsaglabā aukstasinība. Pirms mēģināt glābt dzīvo radību vai apbraucot kādu priekšmetu, padomā, vai pa ceļam tu nenotrieksi pāris stabus, pretim braucošo braucošo mašīnu vai gājēju, kurš iet pa ceļa malu.
2. Nav ko paļauties uz elektronisko trajektorijas stabilizācijas sistēmu lietus laikā. Ja tu sāksi “peldēt” pa ceļa virsmu, sistēma tev nepalīdzēs – tā vienkārši nesapratīs, kas notiek. Galvenais neveikt asus manevrus.
3. Esi ļoti uzmanīgs, veicot garus pagriezienus pa iekšējo rādiusu (pretimbraucošajām mašīnām tas būs ārējais). Un tāpēc, ja to sanesīs, tad tas, visdrīzāk, nevis izlidos uz ceļa malu, bet visticamāk – tev tieši virsū.
4. Ja tu stāvi pagriezienā pa kreisi un palaid pretim braucošo mašīnu, nesteidzies tūlīt griezt stūri pa kreisi. Viens sitiens no aizmugures un tu nekā nevarēsi samainīties ar pretimbraucošo auto, kuru tu laidi garām. Turi stūri taisni un pirms pagriezieniem, vienmēr skaties atpakaļskata spoguļos.
5. Ja esi izbraucis uz ceļa malu vai ienesies sniega valnī kreisajā pusē (piemēram, pie sadalītājjoslas prospektā) vai labajā pusē (ceļa mala) – nepakļaujies instinktam izgriezt stūri uz pretējo pusi. Stingri turot stūri, nemainot kājas stāvokli uz gāzes pedāļa, kompensē vadīšanu uz malu. Auto zaudēs ātrumu un atgriezīsies atpakaļ uz ceļa.
6. Ja tu redzi, ka mašīna pretējā joslā nepaspēj veikt apdzīšanu, labāk jau laikus ieslēgt labo pagriezienu un piespiesties ceļa malai. Centies nespīdināt gaismas signālus, lai šoferis neapjūk.
7. Ja tavu mašīnu sanes, nekrīti panikā, rīkojies droši un līdzeni, jo sanešanas process nenotiek vienā mirklī un attiecīgi tam nepatīk straujas un drudžainas kustības.
8. Tu ātri brauc pa kreiso joslu, bet labajā pusē visi stāv vai brauc lēnām. Tad tev labāk piebremzēt, citādi gājējs, kuru palaiž garām mašīnas kreisajā pusē, var nokļūt zem tava auto riteņiem.
9. Vienmēr padomā par rezerves variantu. Piemēram, ja šaubies apdzenot, nedaudz izvirzies uz priekšu un velcies no muguras līdz nebūsi 100% pārliecināts, ka apdzīt var. Ja tomēr vēl nevarēs, tu varēsi atgriezties savā joslā.
10. Ja tavā mašīnā pret buksēšanas sistēma nav saistīta ar elektroniskā trajektorijas stabilizācijas sistēmu, tad izslēdz to. Tas ir kaitīgs vienmēr (monopievadā). Īpaši tad, ja tu gribēsi strauji šķērsot krustojumu, starts nemaz nebūs tik straujš.
11. Veicot šaha veida apdzīšanu un iekļaujoties plūsmā, samazini ātrumu pretējā joslā.Viena no biežākajām kļūdām ir, kad, apdzenot kolonnu palielā ātrumā, auto vadītājs redzot, ka nepaspēj, sāk ķīlēties iekšā savā joslā un vienlaicīgi strauji bremzē.
12. Lielākajā daļā ceļu satiksmes negadījumu cēlonis ir ātruma pārsniegšana. Nav tādu avāriju, kur nevar teikt: ”…būtu braucis mazliet lēnāk, nekas nebūtu noticis!”
Esi uzmanīgs uz ceļa, un tad tevi nebaidīs nekādas avārijas. Ja tev ir draugi autobraucēji, pastāsti viņam par šiem padomiem!