Pirms varam gulēt teltīs, sēdēt mīkstajā mauriņā un laist pa to parāpot mazulim, ir jāsagaida zibens un pērkons. Tā vēsta seno latviešu ticējums, kam nereti sekojam arī mēs. Šai paražai 100% zinātniska pamatojuma nav, taču zināma taisnība tam tomēr piemīt. Pavasarī, pirms notikusi zibens un pērkona izlāde, zeme vēl ir krietni auksta. Parasti pēc 3. pērkona tā iesilst līdz tādai temperatūrai, ka uz tās sēdēt vairs nav kaitīgi veselībai. Citādi var gūt apsaldējumus.
Taču ko darīt, kad zibens un pērkons kļūst par regulāru viesi mūsu ikdienā? Tiešā saskarē ar šīm dabas parādībām mēs varam gūt nopietnus traucējumus. Tāpēc ir nepieciešama zibensaizsardzības sistēmas ierīkošana savos mājokļos un darba vietās.
Kā tas notiek?
Ja Tavam mājoklim zibensaizsardzības sistēma nav ierīkota jau no būvniecības pirmssākuma, tad ir nepieciešams iegādāties zibensnovedēju, ko uzlikt uz jumta. Taču vislabāk – piezvanīt uz kādu no kompānijām, kas ar šo nodarbojas profesionāli. Tas būs dārgāk, taču varēsi būt pārliecināts, ka sistēma būs 100 % derīga. Kāpēc?
Izrādās, mēs paši nemaz nevaram precīzi noteikt, kur un kā šis zibensnovedējs jāliek, lai tas 100 % darbotos. Zibens izlādes paredzēšanai nepieciešamas ļoti dārgas mērierīces, ar kurām to noteikt. Tāpēc arī tas būs nedaudz dārgāk kā uzstādīt zibensaizsardzības sistēmu pašam.
Kā tad tiek noteikta šī zibens izlādes potenciālā zona? Vispopulārākā metode šodien ir elektroģeometriskās lodes velšana apkārt mājai. Visi laukumi, kuriem lode pieskaras, tiek uzskatīti par potenciālo riska zonu.
Var ierīkot pasīvo vai aktīvo zibensaizsardzību?
Pasīvā zibensaizsardzība nozīmē ierīkot metāla stiepļu sietu uz mājas jumta un šīs stieples novadīt uz zemi. Ko tas nozīmē praktiski? Ja zibens cerētu iespert mājā, tad šis lādiņš vispirms nonāks mājas augstākajā punktā, proti uz jumta. Tad pa metāla stieplēm tas tiks novadīts zemē, kas nodrošinās pilnīgu drošību mājas iedzīvotājiem.
Aktīvā zibensaizsardzība nozīmē ēkas augstākajā punktā uzstādīt uztvērējstieni, kas kalpos par zibens piesaistītāju. Ja zibens gribēs iespert kaut tikai mājas tuvumā, tad, pateicoties uztvērējstienim, tas vispirms iespers tieši tajā. Tad pa metāla stiepli tas atkal tiks novadīts zemē.
Par aktīvo zibensaizsardzību aizvien valda diskusijas gan zinātnieku, ražotāju, gan arī to lietotāju starpā. Šī aizsardzības metode ir salīdzinoši jauna, tāpēc tā vēl nav attīstīta līdz pilnībai. Tas saistīts ar ārkārtīgi sarežģītajiem mērījumiem pirms tās uzstādīšanas.
Zibens novedēji mājai visvairāk ir nepieciešami Latvijas vidusdaļā – Skrīveros, Aizkrauklē, Jēkabpilī, Madonā, Zosēnos un citās vietās, kas šai lokā atrodas. Tieši šajos apgabalos zibens un pērkona negaiss gada laikā notiek visbiežāk.