Patreiz jaunākais diasporas pētījums apliecina, ka daudzi, atpakaļ atgriežoties Latvijā, ir piedzīvojuši iedzīvošanās problēmas. Informācija par Diasporas un migrācijas pētījumu centra pētījumiem pieejama mājaslapā: www.diaspora.lu.lv LU DMPC ir izveidots 2014. gadā ar Ārlietu ministrijas atbalstu.
No šiem visiem atpakaļ atbraukušajiem tautiešiem, 40% atkārtoti kravā mantas, lai dotos uz ārzemēm, taču vissliktāk jūtās sievietes vecumā pirms pensijas, tā apliecina aptaujāto. Daudzi atbraukušie ir nepatīkami pārsteigti par it kā pašsaprotamām lietām, kā, piemēram, ka nevisur Latvijā tiek maksāts par virsstundām, ārzemēs, savukārt, par to apmaksā.
Kā arī, saskarās ar realitāti, naudu ir grūti nopelnīt un tās ir daudz mazāk. LU DMPC vadošie pētieki Baiba Bela un Mihails Hazans stāsta par pētījumu ”Atgriešanās apstākļi un nosacījumi.”
Pētījumā tiek apspriests par reemigrantu vajadzībām, iejušanos Latvijā, plāniem uz nākotni un sniegtas rekomendācijas. “Diasporas ieguldījuma Latvijā apzināšana” un “Atgriešanās apstākļi un nosacījumi”.
Ministrija centra darbības atbalstam šogad ir piešķīrusi finansējumu 18372,30 EUR. Ārlietu ministrija cenšas sekmēt aktivitātes, kas ir paredzētas diasporas atbalstam un sadarbības ar diasporu veidošanai, balstītas uz zināšanām par diasporu un tās vajadzībām.
Lai reemigranti neatgrieztos atpakaļ uz ārzemēm, ir svarīgi viņu uzmanību piesaistīt Latvijā, parādīt, ka te arī ir labas iespējas sasniegt kāroto, tā teikusi Ārlietu ministrija.
Kā nekā, nekad nav par vēlu atgriezties un turpināt dzīvi dzimtenē. Kā ierasts, vislielākā uzmanība tiks ārvalstīs dzīvojošo naudas pārvedumiem uz Latviju, šādu darījumu apjoms 2017.gadā bija 818 miljoni eiro, tāda informācija iegūta no ĀM sniegtajiem datiem.