Ķirbis ir rudens periodā ļoti iecienīts produkts. Daudziem garšo ķirbju putra, kāds to labprāt cep cepeškrāsnī, apbērtu ar garšvielām un pārlietu ar labu eļļu, citi dievina ķirbju sēklas. Par ķirbja vērtīgajām īpašībām ir runāts daudz, bet ir cilvēki, kuriem ķirbis var būt bīstams un nodarīt daudz ļauna. Tiksim skaidrībā, kam ķirbis var kaitēt un kāpēc.
Ķirbja īpašības
Ķirbis cukura diabēta gadījumā
Ķirbim ir ļoti augsts glikēmiskais indekss, un tas nozīmē, ka tā lietošana var izraisīt pēkšņu cukura paaugstināšanos asinīs. Tāpēc ķirbi nav ieteicams lietot cilvēkiem, kuri slimo ar cukura diabētu.
Ķirbis tievēšanas gadījumā
Daudzi speciālisti saka, ka ķirbis palīdz tievēt, taču te ir dažas nianses. Augstais ķirbja glikēmiskais indekss palēnina tievēšanas procesu. Te visa viltība slēpjas ķirbja pagatavošanas veidā. Ja nevēlies atteikties no ķirbja, labāk izvēlēties receptes, kurās jāizmanto svaigs, neapstrādāts ķirbis. Tajā ir zemāks glikēmiskais indekss un vairāk vērtīgo vitamīnu.
Ķirbis un gastrīts
Ķirbim ir sārmaina vide un tas spēj diezgan spēcīgi ietekmēt organisma skābo vidi. Tas var būt bīstami tiem, kuriem ir gastrīts ar pazeminātu skābes sastāvu organismā un pie jebkuriem skābju – sārmu balansa traucējumiem. Tāpat no ķirbja jāatsakās cilvēkiem ar kuņģa čūlu un divpadsmitpirkstu zarnas iekaisumu.
Ķirbju sēklas
A šo kārumu nevajadzētu aizrauties. Pastāv uzskats, ka tās bojā zobu emalju. Šim faktam gan nav zinātniska apstiprinājuma, bet speciālisti tomēr iesaka skalot muti pēc ķirbju sēklu ēšanas. Vēl ķirbju sēklas satur salicilskābi, kas var kairināt kuņģa – zarnu trakta gļotādu. Tas ir bīstami čūlas un gastrīta gadījumā.
Tāpat ķirbju sēklas ir kalorijām ļoti bagāts produkts – 100g sēklu satur 556kcal. Regulāra un bieža grauzdētu sēklu ēšana var novest pie organisma audu nosāļošanās un sāļu sedimentācijas locītavās. Iesaka apēst ne vairāk kā 50 sēkliņas dienā.
Nenogatavināts ķirbis
Speciālisti neiesaka lietot nenobriedušu ķirbi, jo tas var izraisīt spēcīgas zarnu kolikas.
Ieteikumi
Protams, ķirbja labās īpašības ir daudzkārt nozīmīgākas par tā negatīvajām īpašībām. Šī oga satur daudz vērtīgu vitamīnu un minerālvielu. Vēl ķirbis izvada no organisma lieko holesterīnu, šlakvielas un toksīnus. Ķirbja lietošana uzturā darbojas kā aterosklerozes profilakse.
Ķirbi var un vajag lietot pārtikā, bet ja tev ir kāda no augšminētajām problēmām, jāseko ķirbja lietošanas paradumiem un jāizvēlas pareizais pagatavošanas veids. Tāpēc mēs nekādā gadījumā nesakām, ka no ķirbja jāatsakās vispār, vienkārši jāatceras, ka viss jālieto ar mēru.