Kad attiecības tiek pārtrauktas, vienai pusei pēkšņi pametot otru, “pamestajai pusītei” var rasties vēlme atgūt partneri. “Mīlu, nevaru bez viņa/viņas dzīvot. Viņš/viņa ir tik labs, tik vajadzīgs man. Nevaru palaist vaļā”.
Tomēr jāsaka, ka ne vienmēr visam par iemeslu ir mīlestība. Iespējams, vēlmē atgūt partneri dominē sāpes un naids. Otra ir aizgājis un nav kam tās izrādīt, bet izrādīt gribas. Iespējams, ir vēlme saņemt kompensāciju “Tu mani dziļi aizvainoji. Atgriezies un izpērc savu vainu!”
Vēlmē atgūt partneri ir vēl kāda komponente. Kad cilvēks strauji sarauj attiecības, bijušais partneris it kā saņem vēstījumu “Es tevi pametu, jo tu esi slikts”. Jo straujāka ir bijusi attiecību saraušana, jo it kā spēcīgāk izskan vēstījums “tu esi tik briesmīgs, ka man nācās no tevis bēgt”. Un mēģinājumā atgūt partneri, cilvēks cenšas atgūt savu spēju būt labam otra acīs.
“Ja slikti uzvedīsies, es tevi pametīšu”, “ Tu biji slikta meitene, es no tevis aiziešu”. Tā teica vecāki. Iespējams, pat “apvainojās” un nerunāja ar bērnu. Tagad tas noprojicējās attiecībās ar partneri. Un sāp ne tikai tas, ka beigušās “pieaugušo” attiecības. Sāp, ka tieši tāpat pameta bērnībā. Atgūt gribas ne tikai partneri, bet arī vecākus. Gūt apstiprinājumu tam, ka “esi labs”.
Un kā ar strauju partnerattiecību pārtraukšanu? Pieaudzis cilvēks nevar pamest otru pieaugušo it kā “pamešana” nāktu no bērnības, kad pieaugušais pameta bērnu, atstājot to vienu. Pieaugušo attiecību veselīgajā variantā notiek loģiska, abpusēja attiecību izbeigšana, neveselīgajā, bet vairāk izplatītajā-attiecību saraušana.
Attiecību izbeigšana notiek saglabājot savstarpēju cieņu. Notiek situācijas definēšana un noskaidrošana, iespējamo risinājumu meklēšana. Un šķiršanās var būt kā viens no risinājumu variantiem. Partneri dod viens otram iespēju izteikt savu viedokli, izrunāties. Ne vienam ne otram no partneriem nepaliek neizteikti vārdi vai jūtas, nepaliek slēpts aizvainojums vai pat niknums. Paliek pateicības jūtas par kopā pavadīto laiku un skumjas, ka neizdevās saglabāt attiecības.
Attiecību saraušana var būt kā vienpusēja, tā arī abpusēja. Tā notiek strauji, bez savstarpējas apspriešanas. “Esmu piekusis, aizeju”. “Tu esi tāds un šitāds, ej prom no manas dzīves!” Attiecību saraušana notiek uz asu, nepanesamu jūtu fona. Cilvēks pēc iespējas ātrāk cenšas pārtraukt jebkuru saskarsmi ar bijušo partneri.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā: