Karstā vasara liek mums patērēt daudz ūdens un vēso dzērienu. No pēdējiem īpaši var minēt kvasu. To lieto jau kopš senseniem laikiem. Tas ir tradicionāls slāvu tautu dzēriens, kuru gatavo raudzējot miltus un iesalu (rudzu un miežu) vai arī no rudzu maizes, reizēm pievieno klāt smaržīgās zālītes, medu vai bišu šūnas.
Piedāvājam pamēģināt pagatavot kvasu no cigoriņiem: sanāks lēti, ātri un garšīgi. Cigoriņus var atrast jebkura pārtikas produktu veikala tējas un kafijas nodaļā.
Sastāvdaļas:
3l ūdens
3 tējkarotes cigoriņu
1 tējkarote citronskābes
1 tējkarote sausā rauga
10 ēdamkarotes cukura
Pagatavošana:
1. Katliņā uzvāri 1 litru ūdens. Atsevišķā traukā liec cigoriņus, cukuru un citronskābi, visu samaisi un pārlej ar ūdeni.
2. Pus litrā silta ūdens ieber raugu. Abus šķidrumus salej kopā, samaisi un salej pudelēs (plastmasas vai stikla) un aizskrūvē tās. Ja kvasu atstāsi katlā, kvass sanāks negāzēts.
3. 12 stundas kvasa pudeles noturi siltā gaišā telpā. Cigoriņu kvass ar sauso raugu pēc garšas maz atšķirsies no klasiskā.
Vēl viena interesanta kvasa recepte mums atnāca no mūsu lasītājas. Lūk, tā:
Jau 40 gadus gatavoju kvasu pēc šīs receptes:
Uz 5 litriem ūdens ņem 1 kaltētas maizes klaipu, no maizes šķirnes būs atkarīga kvasa krāsa, 2 glāzes cukura (400 g), 25 g rauga (ne sauso).
1. Kaltēto maizi liek katlā ar ūdeni uz 6-8 stundām.
2. Pēc tam šķidrumu izkāš. Un salej atpakaļ katlā.
3. Tad ieber 2 glāzes cukura un pieliek 25 gramus rauga.
4. Katliņam uzliek vāku un ļauj stāvēt 2 diennaktis.
5. Ierūgušo šķidrumu izkāš caur divu vai trīskārtīgu marli un lej 1, 5 litru tilpuma „Koka-kolas” pudelēs, kuras iztur paaugstinātu izdalošās ogļskābās gāzes spiedienu.
Pēc tam vienu pudeli no trijām, kas sanāca, lieku ledusskapī. Pārējās stāv istabas temperatūrā un turpina pārstrādāties ogļskābajā gāzē un spirtā. Jo ilgāk kvass stāv siltumā, jo mazāk salduma tajā paliek un kvass kļūst stiprāks.