Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc mediķiem halāti ir tieši tādās krāsās? Vai kādēļ dakteri ne vienmēr valkā baltu halātu? Izrādās ka ārstu halāta krāsa nav izvēlēta nejauši, piemēram, ķirurga halāta krāsa var ietekmēt operācijas iznākumu.
Vēsturiski viss medicīnas personāls bija ietērpts baltos halātos. Taču 1914. gadā kāds ārsts atteicās no šīs tradīcijas un ieviesa zaļu un pēc tam arī zilu krāsu ārstu halātiem.
Problēma slēpjās tajā, ka operācijas laikā baltais halāts var apžilbināt ķirurgu, ja tas paver savu skatienu no tumši sarkanajām asinīm uz kādu no saviem kolēģiem – baltā halātā.
Līdzgu efektu Tu vari novērot ziemā tikko izejot ārā. Ja ārā ir saulaina diena un visapkārt ir daudz sniega, no sākuma tas tevi var apžilbināt.
Bet kādēļ ārsti izvēlējās tieši zaļu un zilu, bet ne, piemēram, lillā vai dzeltenu?
Iemesls ir pavisam vienkāršs, zaļā un zilā krāsa ir pretējā krāsa sarkanajai krāsu spektrā. Tā kā operācijas laikā lielākoties ķirurgs ir fokusējies uz sarkanajām asinīm, zaļais vai zilais halāts uzlabo ķirurga redzi un padara to jūtīgāku uz dažādiem saraknās krāsas toņiem.
Tātad zaļš un zils halāts palīdz ķirurgiem pievērst vairāk uzmanības asins krāsai un ievērojami samazina iespēju pieļaut kādu kļūdu oprācijas laikā.