Lauki dod brīnišķīgu veldzi pilsētniekam, bet laukos dzīvojošais tikai retas reizes gadā spēj tā pa īstam apsēsties, nomierināties un izbaudīt sevis veidoto ainavu. Laukos darba netrūkst, un to var atrast pilnīgi vienmēr. Dabas iekopšana prasa to, lai mēs agri celtos, vienmēr būtu kustībā un dabīgā veidā neļauj pat iedomāties par mūsdienās tik ļoti samilzušajiem eksistenciālajiem jautājumiem par dzīves jēgu.
Lauku dzīve palīdz cilvēkam atgriezties pie sava pirmsākuma – kad viss bija jāmeklē, jāveido un jāizgudro pašam. Taču arī lauku cilvēks šo vairāku tūkstošu gadu laikā ir izdomājis, kā resursu sagādi padarīt ievērojami vieglāku. Traktori, zāles pļāvēji, laistīšanas sistēmas, graudu kombaini ir tikai neliela daļa, ko cilvēks ir izgudrojis, lai pie pārtikas resursiem mēs varētu tikt ātrāk, vieglāk un vairumā.
Paskaties kaut vai savā virtuvē – puķu podi, plauktiņi, elektriskās un gāzes plītis, kartupeļu mizotājs, sīpolu smalcinātājs un vēl tik daudz neskaitāmu lietu padara mūsu ikdienu daudzas reizes vieglāku. Taču galvenā pārtikas ieguve sākas tur ārā, uz lauka.
Traktoru veidi un izmaksas
Lai iegūtu jebkādus zemē audzējamos produktus, mums vispirms tie ir jāiesēj. Ja milzīgā zemes platībā nekad nekas nav sēts, tad sēšanas lauks vispirms ir jāizveido. Mūsdienās to vairs nedara ar zirgu vai vēršu palīdzību. Tā vietā ir nākuši traktori.
Mūsdienās traktorus var iedalīt 4 kategorijās:
– lauksaimniecības;
– meža;
– industriālie;
– kā arī komunālās tehnikas traktori.
Pēc tam tos iedala arī pēc jaudas – t.s. zirgspēkiem. Šis mērvienības nosaukums, kā redzams, tiešā veidā nāk no senatnes. Vēl tos var klasificēt arī pēc riteņu veida – cik lielie, cik mazie riteņi, kā arī vai riteņi atrodas kāpurķēdēs.
Šāda lielgabarīta tehnika ir diezgan dārga – jauni tie var maksāt pat 1 mājas cenā. Tāpēc mazās un lielās saimniecībās nereti tiek izmantoti lietoti traktori. Pieredzējušākie zemnieki apgalvo, ka nav vērts pirkt jaunos bleķa traktorus, kas varbūt saulē ļoti skaisti izskatās, taču ilgtermiņā šis mirdzums no traktora saimnieka pazudīs, jo jauno traktoru rezerves daļas ir daudz dārgākas nekā padomju laika traktoriem.
Kā iegādāties traktoru par izdevīgāku samaksu?
Lietotus traktorus visbiežāk var atrast sludinājumu portālos. Tos pārdod vai nu traktora bijušais saimnieks vai visbiežāk – izplatītājs. Nebūt nav tā, ka lietotie traktori vienmēr būs ar kādu defektu. Lietotu traktoru pārdošanas iemesls bieži vien ir saimniecības paplašināšanās un vajadzība pēc jaudīgākas tehnikas.
Starp citu, varbūt arī Tev ir interese pārdot savu veco, bet labo traktoru? Kaut vai zāles pļāvēju, jo arī tas ir traktora paveids. Droši dari to kādā no sludinājumu portāliem. Ļoti ātri, vienkārši un bez maksas to var izdarīt sludinājumu portālā dalder.lv. Reģistrācija ir ātra, vienkārša, un kas mani visvairāk iepriecināja – arī sludinājumu ievietošana tajā ir bez maksas.
Ja ir zemniekam pacietība, viņš var arī pieteikties palīdzībai no Eiropas fondiem 20 – 50% apmērā. Ja šādu palīdzību zemnieku saimniecība ir saņēmusi līdz 2013. gadam jau iepriekš, tad tā vēlreiz var pretendēt uz šo ievērojamo palīdzību. Taču, ja zemnieks no Eiropas Savienības traktoru saņēmis, sākot no 2014. gada, tad otrreiz viņam šādu palīdzību vairs nesaņemt. Šādu lēmumu izskaidro ar konkurences uzlabošanu mazākiem uzņēmumiem, kuriem Eiropas Savienības fondu atbalsts vēl nav sniegts.
Braucot uz jūru, ciemos vai pa darīšanām, varam vien nopriecāties un lepoties, cik Latvijas lauki ir sakopti un zaļi. Mums šeit ir laba zeme, vien jāzina un jāgrib to kopt. Jauni vai lietoti traktori ir vieglāks ceļš, kā to izdarīt.