Sociālie tīkli ieguvuši stingras pozīcijas mūsu dzīvē. Tagad ir iespējams sazināties ar mīļajiem, pat ja tie ir citā kontinentā, un uzzināt daudz noderīgas informācijas. Bet ir viena liela kļūda, ko pieļauj daudzi lietotāji, un samaksā par to ar pašu vērtīgāko- savu bērnu drošību.
Internets un bērni- ne vienmēr ir laba kombinācija. Daudzi vecāki ievieto sociālajos tīklos savu bērnu fotogrāfijas vai video ar viņu līdzdalību. Tas ir ļoti aizkustinoši, it īpaši, ja bērni izskatās gudri vai dara kādas jautras aktivitātes. Bet, bez ģimenes un draugiem, šīs bildes var apskatīt arī noziedznieki… Par briesmām, kas var draudēt, liekot bērnu bildes sociālajos tīklos, šodien mēģināsim pastāstīt.
Ļoti bieži gadās šādas situācijas: jūsu bērns gaida svinīgu pasākumu, jūs sapucējat viņu, uztaisāt skaistu frizūru un, protams, nobildē viņu savā telefonā. Visticamāk, jūs dalāties ar šo fotogrāfiju ar draugiem sociālajos tīklos.
Pirmā negatīvā ietekme šajā situācijā- milzīga skaita cilvēku ar garīgās attīstības traucējumiem klātbūtne internetā, kas izmanto bērnu fotogrāfijas, lai apmierinātu savas erotiskās fantāzijas. Atrast un sodīt tos ļoti grūti.
Katru dienu internetā pieaug briesmīga tendence- digitālā nolaupīšana. Tā ir tīša bērnu attēlu nolaupīšana no sociālo tīklu lappusēm, ko pēc tam izmanto kā savu īpašumu.
Piemēram, sociālajā tīklā Instagram cilvēki, kas aizņēmušies citu cilvēku bērnu bildes, izveido atsevišķus profilus dalībai lomu spēlēm. Jūs varat atrast tos pēc haštagiem #babyrp, #adoptionrp un #orphanrp.
Ja apskatīsiet šīs saites, jūs atradīsiet simtiem tūkstošu smaidošu bērnu bildes ar burvīgiem izdomātiem aprakstiem, cik veci viņi ir un kas ir viņu mamma, tētis, kā un kur viņi spēlējas, kas viņiem patīk un kas ne. Nebūs patīkami tur ieraudzīt arī savu bērnu…
Dažkārt krāpnieki pat iet tālāk. Tie izveidot profilu bērna vārdā vai izplata viņa attēlu dažādos portālos un paraksta to ar tekstu: “Es- nelaimīgs bārenis. Mans sapnis ir atrast mīlošu ģimeni.” Tad zem fotogrāfijām parādās komentāri no potenciālajiem adoptētājiem, tādiem pašiem krāpniekiem.
Bet, kad uzrodas reāli pajumtes devēji, kas ir ar mieru adoptēt bērnu par apaļu naudas summu, viņu sāk izsekot. To ir ļoti viegli izdarīt, jo bieži vien vecāki norāda vietu, kur foto ticis uzņemts, vai kādu pasākumu bērns gatavojas apmeklēt. Un tas ir ļoti biedējoši, jo var gadīties, ka tu kliegdams meklēsi savu acu raugu dārzā vai skolā, bet neatradīsi…
Kā izvairīties no briesmām:
Izmēģiniet nepublicēt bērnu fotogrāfijas sociālajos tīklos vai ierobežot to līdz minimumam. Tas jo īpaši attiecas uz tiem attēliem, kuros bērni tiek attēlota bez drēbēm (peldoties, barojot bērnu ar krūti).
Ierobežojiet neatļautu cilvēku piekļuvi jūsu lapai, un jo īpaši fotogrāfijām. Dalieties tajās ar saviem mīļajiem privātās ziņas vai īpaši aizsargātos portālos.
Ja jūs nevarat atteikties no bērnu fotogrāfijām tīmeklī, vismaz dariet to gudri. Nesniedziet pilnu informāciju par foto, nenorādiet vietu vai skolu, kurā viņš bieži uzturas. Izvairieties no lietām, kas var sniegt informāciju par bērna atrašanās vietu reālajā dzīvē.
Uzlieciet attēlam ūdenszīmes. Tās var uzlikt jebkurā foto redaktorā, vai izmantojot īpašu pielikumu viedtālruņos.
Lūdz ģimenei un draugiem ievērot šos noteikumus un neizvietot jūsu bērnu fotogrāfijas bez iepriekšējas saskaņošanas ar Jums.
Visbeidzot, neievietojiet foto ar bērnu, kas var apgrūtināt viņu nākotnē. Šodien šie attēli var likties jums mīlīgi, bet rīt tas būs iemesls viņa pārdzīvojumiem.
Pret visu jāizturas gudri un jāatceras, ka laime mīl klusumu. Bērnu nolaupīšanas gadījumi, izmantojot sociālos tīklus, notiek bieži, un policija lūdza visus vecākus būt piesardzīgiem. Rūpējies par savu ģimeni!