Iet uz darba pārrunām ne pārāk patīk pat pieredzējušiem speciālistiem. Un labi vēl, ja pirms pieņemšanas darbā ar tevi runā topošais darba devējs! Tad vismaz ir skaidrs, ka jautājumi gaidāmi specialitātes robežās.
Bet, ja pie darba ķeras personāla daļas darbinieks, var sagaidīt visādas dīvainības. Pārrunu noslēpumi, par kuriem būs runa mūsu šīs dienas stāstā, palīdzēs tev izvēlēties pareizas atbildes uz pašiem āķīgajiem jautājumiem!
Noturības testi
Viens no populārākajiem personāla daļas darbinieku paņēmieniem ir strauja pāreja uz paaugstinātiem toņiem pārrunu vidū. Pašmāju eksperti tādus fokusus izskaidro ar vēlmi pārbaudīt kandidāta noturību un cik satraukts viņš ir.
Cilvēkam, pēc viņu domām, ir maksimāli ieturēti jāizcieš šāds pārbaudījums. Nu ko, ja darbs ir ļoti nepieciešams, nāksies tā arī darīt.
Ignorēšana un gaidīšana
Vēl divi visai izplatīti pārbaudes paņēmieni ir tā saucamais tests uz pacietību un nestandarta situāciju tests. Pirmajā gadījumā laikā atnākušo kandidātu aiztura uzgaidāmajā telpā. Ik pēc desmit minūtēm cilvēkam saka, ka intervētājs ir aizņemts, līdz ko būs brīvs, kandidātu paaicinās. Otrajā gadījumā notiek kandidāta pilnīga ignorēšana.
Tik tikko intervētājs sarunājās ar kandidātu, bet tad pēkšņi iezvanījās telefons un viņš vispār vairs nepievērš uzmanību kandidātam. Šeit, lai cik dīvaini tas būtu, visproduktīvākā pieeja situācijai – lūgt, lai darba pārrunas intervētājs pārceļ uz citu dienu.
Tāda attieksme parādītu intervētājam, ka kandidāts nopietni attiecas pret visu, augstu vērtē laiku, pie kam ne tikai citu cilvēku, bet arī savu.
Dīvaini jautājumi un prasības
Te ir domāti testi par nestandarta domāšanu un radošo potenciālu. Tā, piemēram, kāds augsta līmeņa pārvaldnieks lūdza kandidātiem uz darbu savā uzņēmumā aprakstīt sarkano krāsu. Parasti uz šādiem jautājumiem pareizas atbildes nav un nevar būt. Kļūda būs, ja kandidāts atteiksies dot vismaz kaut kādu atbildi.
Tikšanās ar kolektīvu
Ir personāla daļas darbinieki, kuri tūlīt pēc pārrunām iepazīstina kandidātu ar kolektīvu. Ziniet, tāda iepazīstināšana ir savdabīga fināla pārbaude. Varat būt pārliecināti, ka pēc tam personāla daļas darbinieks aptaujās kolektīvu, lai uzzinātu viņu domas par topošo kolēģi. Un, protams, intervētājs noteikti novērtēs kandidāta reakciju uz tādu pārbaudi.
Kad nāc uz darba pārrunām, uzmanība jāpievērš katram sīkumam. Vienam pārvaldniekam patika topošos darbiniekus pieņemt virtuvē.
Sarunu procesā viņš piedāvāja topošajam kandidātam tasi kafijas un tad vēroja, kā tas dzer un ko pēc tam dara ar tasi. Cilvēki, kuri tasi ar kafijas biezumiem atstāja, kur pagadās, viņš necienīja.
Cits personāla daļas darbinieks intervijas vidū pēkšņi „nejauši” nometa pildspalvu. Viltniekam interesēja kandidāta zemapziņas, automātiskā reakcija uz notikušo. Tie, kas uzreiz metās pacelt pildspalvu, šim speciālistam likās pelnījuši cilvēku uzticību.
Pārrunu noslēpumi: pēdējais padoms
Kā redzi, vēlme pārbaudīt kandidātus reizēm pāriet visas robežas. Sirsnīgi iesaku laipni pabeigt sarunu katru reizi, kad tā pieņem tev ne tik tīkamu pagriezienu. Darbs ar ne pārāk normāliem cilvēkiem nav nekādas naudas un paša veselības vērts. Veiksmi tev tevis cienīga darba meklējumos!