3.Neaizmirst odu pretlīdzekli
Līgo naktī neguļ ne cilvēki, ne kukaiņi. Dodoties uz mežu papardes zieda meklējumos, jau iepriekš uzklājiet kukaiņu atbaidīšanas līdzekli (katram līdzeklim ir sava lietošanas instrukcija). Īpaši jūtīgiem pilsētniekiem, kuri reti dodas uz laukiem, odu kodumi var izsaukt par alerģisku reakciju. Tāpēc nenāks par ļaunu sev līdzi paņemt īpašu aptieciņu ar ziedēm vai tabletēm pret alerģiju.
Dienā, ja spīdēs saule, ir aktuāli izmantot līdzekļus, kas aizsargā no saules ultravioletā starojuma. Jo gaišāka āda, jo lielākam jābūt aizsardzības līmenim.
4.Nespēlējieties ar uguni
Nepārleci pāri ugunskuram – Jāņu nakts bijusi veltīga? Nebūt ne. Katru gadu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests saņem izsaukumus par svētku laikā gūtiem apdegumiem.
Aizdedzinot ugunskuru, nelej tajā benzīnu vai citus degmaisījumus, kas var strauji uzliesmot un radīt plašus un smagus apdegumus. Pārliecinies, lai degmaisījuma pudeles nebūtu pieejamas bērniem!
Esi piesardzīgs lecot pār ugunskuru – iekrītot var gūt smagus apdegumus. Ja aizdedzies apģērbs, liesma jānodzēš un apdegušo vietu nekavējoties dzesē ar vēsu ūdeni. Ja gūtais apdegums ir lielāks par cietušā plaukstu vai apdegusi seja, jāzvana neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai uz ārkārtas tālruni 113. Uzmani arī bērnus ugunskura un grila tuvumā – nereti bērni gūst apdegumus, piespiežot plaukstas pie karsta grila vai iekāpjot oglēs.
5.Nelēkt ūdenī, nezinot tā dziļumu
Līgo svētku brīvdienās cilvēki nereti izvēlas pavadīt laiku, atpūšoties pie ūdenstilpnēm. Pērn Līgo brīvdienās ugunsdzēsēji glābēji vairākkārt steidzās palīgā cilvēkiem, kuriem peldoties bija notikusi nelaime – uz ūdens tika izglābti pieci cilvēki, kā arī tika izcelti četri noslīkušie.
Svētku svinēšanās laikā esi piesardzīgs, dodoties peldēt. Peldvietā nelec ūdenī no augstuma ne uz galvas, ne uz kājām. Neej peldēties naktī, īpaši nezināmās peldvietās, kā arī nepeldi viens pats. Neej ūdenī alkohola reibumā.
Ūdenskrātuvju tuvumā ne mirkli neatstāj bez uzraudzības bērnus!
6.Izvairīties no traumām
Reizēm tas nav iespējams. Jo, kamēr pieaugušie ir aizņemti ar gatavošanos svētkiem, bērni bieži vien tiek atstāti savā nodabā. Viņi brauc ar velosipēdiem, lēkā uz batuta, šūpojas vai vienkārši skraida pa pagalmu. Neatpaliek arī pieaugušie, kuri reibumā reizēm cenšas izklaidēt viesus ar akrobātiskiem trikiem.
NMP dienesta mediķi atgādina – ja notikusi nelaime un gūta smaga trauma vai pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis apdraudot dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt zvanot uz ārkārtas tālruni 113. Savukārt, ja nepieciešama konsultācija vieglāku traumu vai saslimšanu gadījumos, mediķa padomu varēsi saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, kas brīvdienās un svētku dienās strādās visu diennakti.
Dodoties svinēt svētkus pie dabas vai lauku mājās/vasarnīcās – noskaidro savu atrašanās vietu
Vienmēr noskaidro, kurp dosies (īpaši, ja dodies ciemos uz mazāk zināmu vietu vai izbrauksi pie dabas) – ja būs vajadzīga dienestu palīdzība, varēsi dispečeriem labāk izskaidrot savu atrašanos.
Jau šobrīd lejupielādē savā telefonā mobilo lietotni eVeselībasPunkts – reizē ar zvanu uz ārkārtas tālruni ‘113’ tā ļauj nosūtīt arī zvanītāja atrašanās vietas koordinātes, kā arī lietotnē interaktīvā kartē varēsi redzēt atrašanās vietai tuvākās ārstniecības iestādes.
Un, pats svarīgākais: ja esi dzēris – nesēdies pie stūres! Un neļauj to darīt iereibušiem ģimenes locekļiem vai draugiem!
Avots: Riga.lv