Galvenie vasaras svētki jau klauvē pie durvīm – visā Rīgā norit pasākumi, kas veltīti Līgo svētkiem. Vēl pāris dienas un visa valsts līgos: dziesmas un dejas pie ugunskura ar šašliku, ķimeņu sieru, spēlēm un vainagu pīšanu. Lūk, daži vienkārši padomi, kurus ievērojot, lai īsākā gada nakts nebeigtos slimnīcas palātā.
1.Nepārēsties un mazāk dzert
Kas gan ir svētki bez mielasta! Pat ja tas ir tikai galdauts, kas izklāts zālē, uz kura izkārtoti pašcepti pīrāgi ar kāpostiem vai rabarberu plātsmaizes, ķimeņu siers, dažādi šašliki, un citi ēdieni. Kārdinājums nogaršot visu ir liels, un parasti ar nogaršošanu tas nebeidzas. Ir jāsaprot, ka visiem produktiem jābūt svaigiem un iegādātiem uzticamās un pārbaudītās vietās. Gaļa un piens nedrīkst būt turēti atklātos saules staros. Arī sieru bez ledusskapja var glabāt ne ilgāk par trim stundām.
Lai nesaindētos ar šašliku, ir jāievēro noteiktas prasības:
- šašliku nedrīkst marinēt alumīnija traukos. Saskaroties ar šo trauku, gaļa uzņem dažādas kaitīgas vielas;
- arī uz oglēm piloša marināde gaisā izdala kancerogēnas vielas. Tāpēc, pirms likt uz grila marinētu gaļu, tā ir jānotīra ar salveti. Taukainu gaļu labāk cept uz restēm vai ietīt folijā;
- ogles ir gatavas “uzņemt” gaļu, kad tās ir izdegušas un kļuvušas baltas. Ja liksiet gaļu cept pārāk ātri, tad indīgās vielas, kuras izdalās ar dūmiem, nonāks gaļas gabaliņos;
- gaļa ir jāizcep tā, lai iekšā nepaliktu asinis;
- marinādes ar rozmarīnu samazina kancerogēno vielu daudzumu apdegušajos gabaliņos.
Un nepārēdieties! Ir nepieciešams ievērot pārtraukumus starp ēdienreizēm, vairāk kustēties un dzert vairāk šķidruma.
Cik daudz drīkst dzert alu? Atbilde jau ir acīmredzama – jo mazāk, jo labāk. Informācijai: no litra parasta alus (ar etilspirta sastāvu 3-5%) asinsritē nonāk aptuveni 40 gramu etanola – tas ir alkohola daudzums, kas var tikt patērēts diennakts laikā. Bet alus ar palielinātu alkohola saturu – 12%, var radīt toksiskas sekas.
2.Parūpēties par siltu apģērbu aukstuma gadījumā un cepurēm karstuma laikā
Latvijas laika apstākļi Jāņos ir neparedzami. Tāpēc, ja dodaties pie dabas, sagatavojiet vairākus apģērbu komplektus. Labāk ir pat apģērbties kā kāpostam, lai karstuma gadījumā varētu novilkt lieko, bet, tikko kļūst aukstāks – atkal kaut ko uzvilkt. Galvenais atribūts saules gadījumā, jo īpaši bērniem – cepure. Un, galvenais lai kājas siltas! Labākais palīglīdzeklis lietus gadījumā – lietusmētelis un gumijas zābaki.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā: