Saskaņā ar Amerikas vairogdziedzera asociācijas datiem, vairāk nekā 12 % cilvēku Amerikas Savienotajās Valstīs visā savas dzīves laikā ir jutuši, ka pazeminās vairogdziedzera stāvoklis. Diemžēl sievietēm vairogdziedzera problēmas parādās biežāk, nekā vīriešiem. Patiesībā 1 no 8 sievietēm dzīves laikā rodas vairogdziedzera darbības traucējumi.
Tomēr jaunie pētījumi liecina, tas var sākties daudz agrāk un pat var tikt novērsts.
Columbia universitātes Sabiedrības veselības skolā ”Mailman” savākti 5 ftalāti un divi vairogdziedzera hormoni no 229 sievietēm grūtniecības laikā un 229 bērniem vecumā no trim gadiem, kas ietilpst Columbia bērnu vides veselības centra Māmiņu un jaundzimušo pētījumā. Rezultāti bija ievērojami.
Vīriešiem, kuri bija pakļauti specifiskiem ftalātiem, bija zemāka vairogdziedzera funkcija. Tieši tāpat kā sievietēm, kuras bija pakļautas ftalātiem vairogdziedzera stāvoklis pazeminājās, pētījums parādīja, ka jaunām meitenēm bija mazāk vairogdziedzera traucējumi nekā zēniem.
ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka norāda, ka ftalāti ir ķimikālijas, ko izmanto plastmasā un vinilā; Kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļos; Un vairāki citi kopēji produkti, piemēram, mazgāšanas līdzekļi, līmes un būvmateriāli.
Lai veicinātu vairogdziedzera veselību, ir svarīga vispārējā labklājība, jo šis hormonālais dziedzeris ietekmē vielmaiņu, augšanu un nobriešanu. Kad tauriņa formas orgāns kakla priekšējā pusē nedarbojas pareizi, cilvēki var piedzīvot visu no svara pieauguma, noguruma un depresijas līdz sirds problēmām, bezmiegam un matu izkrišanai.
Ftalātu ietekme uz endokrīno sistēmu ir labi dokumentēta, un ir izveidoti noteikumi, lai nodrošinātu sabiedrības drošību. Kalifornijas štatā produktiem, kas satur ķīmiskas vielas, kas var izraisīt vēzi vai traucēt hormonu darbību, iepakojumam jābūt ar brīdinājuma etiķeti. Un 2009. gadā federālā valdība aizliedza lietot ftalātus bērnu rotaļlietu izgatavošanā.
Pamas faktors-litvaks, Mailmanas skolas epidemioloģijas profesors, iesaka mazu bērnu vecākiem izvairīties no ftalātu saturošiem produktiem.
Kaut arī prenatālā ftalātu iedarbība pētījumos bērniem neietekmēja vairogdziedzera funkciju, izvairīšanās no šīm ķīmiskajām vielām grūtniecības laikā ir gudrāka izvēle. Skolās iepriekš veiktajos pētījumos ir konstatētas saiknes starp pirmsdzemdību ekspozīciju un zemāko IQ un astmas risku, kā arī mazu bērnu garīgās un mehāniskās attīstības problēmām.
Avots: www.simplemost.com