Personīgā telpa ir vajadzīga pat bērnam. Bet, ja runa ir par jaunu ģimeni, tad atsevišķs dzīvoklis ir nepieciešamība. Un, ja nav pietiekami daudz līdzekļu, jaunie cilvēki stipri domā, vai ir vērts ņemt hipotēku.
Pastāstīsim, ko aizmirst cilvēki, kuri nolemj ielīst lielos parādos, lai tiktu pie savas apdzīvojamās platības. Ir daudzas lietas, par kurām kredīta ņēmēji uzzina tikai pēc daudziem gadiem, kad neko jau vairs izdarīt nevar.
Vai ir vērts ņemt hipotēku
1. Kam pieder hipotekārais dzīvoklis
Banka, kura dod naudu dzīvokļa iegādei, daļēji arī ir dzīvokļa saimniece. Kad tad par pilntiesīgiem īpašniekiem kļūs kredīta ņēmēji? Tiklīdz pilnībā tiks nomaksāts parāds bankai. Tas nozīmē, ka tas notiks pēc daudziem gadiem.
Un te nu ir hipotekārais dzīvoklis jāsalīdzina ar īrētu. Gan vienā, gan otrā gadījumā dzīvokļa saimnieki nebūs vis tie, kas dzīvoklī dzīvo, bet kāds cits. Tāpēc apgalvojums „dzīvoklis hipotēkā, tomēr savs” nebūs gluži patiess.
2. Priekšlaicīga parāda segšana
Kad cilvēki ņem hipotekāro kredītu, tad, kā likums, viņi cer, ka nomaksās parādu pirms noteiktā laika. Realitāte ir tāda, ka tikai retajam tas izdodas.
Nedrīkst arī aizmirst, ka lai cik arī stingri jaunie cilvēki plāno savu finansiālo nākotni, reizēm kaut kas var gadīties ne tā kā plānots. Un ir naivi cerēt, ka tuvākajos 10, 15 vai 20 gados negadīsies kādi citi svarīgi izdevumi.
3. Mūžīgā parādnieka sajūta
Prieks par savu mājokli ar gadiem pieaug, tai pat laikā rēķinu maksa būs iepriekšējā. Atliks vien regulāri atdot krietnu daļu no savas naudas par sienām, kuras vairs nav tik mīļas kā pirms 5 vai 10 gadiem.
4. Liela pārmaksa
Par to, ka hipotēkā nāksies krietni pārmaksāt, zina visi. Tomēr reālais pārmaksas lielums bieži vien iedzen izmisumā. Jo, ja visu labi pārskaita, var izrādīties, ka bankai samaksāts tik daudz, ka pietiktu vēl vienam dzīvoklim.
Bet no otras puses, hipotekārajam dzīvoklim ir arī savi plusi. Piemēram, par spīti izplatītajam uzskatam, to var pārdot. Jā, tas gan var būt problemātiskāk nekā tad, ja tas būtu 100% tavs, tomēr tāds variants ir iespējams. Un, ja vēl dzīvoklis pirkts perspektīvā rajonā, tad pēc tā vienmēr būs pieprasījums. Arī cena ar laiku var pieaugt.
Un, ja jauniem cilvēkiem nav problēma mainīt īres dzīvokļus ik pa laikam, tad brieduma gados tas jau būs grūtāk. Ģimenei ar bērniem, kuriem jāapmeklē bērnudārzs un/ vai skola, nebūs vienkārši pārcelties uz citu rajonu. Tāpēc hipotēka, kur ikmēneša maksājumi ir tikai nedaudz lielāki nekā izdevumi par īri, izskatās piemērotāks variants.