Katra dārzkopja sapnis ir iegūt labu ražu, kas labi glabāsies. Cenšotie pasargāt savus augus no kaitēkļiem, dārzkopji pērk daudzas indes. Un izdara lielu kļūdu.
Tāpēc, ka ķīmiskie aizsardzības līdzekļi nav droši, daļa kaitīgo vielu iekļūst dārzeni. Ir alternatīva – lietot tautas līdzekļus. Piemēram, sodu.
Dārzeņi sakņu dārzā
Sodu bez problēmām var iegādāties jebkurā pārtikas veikalā. Tās izmantošanas sfēra ir ļoti plaša: tā var palīdzēt praktiski jebkurā situācijā.
Sāksim ar vīnogām. Mūsu reģionā tās ir iedzīvojušās, to kopšana nav sarežģīta: vienkārši apgriez pavasarī, piesien un nedaudz piebro.
Bet ir viena liksta, kas bieži piemetas – pelēkā puve. Te palīdzēs soda. Ogu ienākšanās periodā jāapsmidzina vīnogulāji ar sodas šķīdumu: 75 gramus sodas izšķīdini 10 litros ūdens. Tā tu atveseļosi augu un palielināsi cukura līmeni ogās. Ar tādu pašu šķīdumu tu vari apsmidzināt augļu kokus cīņā pret lapgraužu kāpuriem.
Lai apstrādātu ogulājus, būs jāpievieno vēl daži komponenti. Ērkšķogām un jāņogām vairāk derēs šāds šķīdums: 1 ēdamkarote sodas, 1 tablete aspirīna, 1 tējkarote jebkura trauku mazgājamā līdzekļa vai šķidro ziepju, 1 ēdamkarote augu eļļas, 4,5 l ūdens.
Arī gurķiem palīdzēs soda. Bieživien pat jaunu stādu lapas dzeltē, bet augļi neattīstās. Tā nav priekšlaicīga vīšana, bet gan slimības pazīme. Pagatavo šķīdumu: 1 ēdamkaroti sodas izšķīdina 10 litros ūdens. Apsmidzini ar šķīdumu gurķus, tā tiksi no šīs ķibeles vaļā.
Soda ir arī miltrasas ienaidniece. Miltrasa bieži vien uzbrūk kāpostiem. Vienu tējkaroti sodas izšķīdini litrā silta ūdens un apsmidzini ar šo šķīdumu stādus. Vari darīt to ik pēc trim nedēļām profilaksei, kaitēt tas nekaitēs.
Ja kāpostiem uzbrukuši kāpuri, apbārsti kāpostu lapas ar sausu sodas pulveri. Kūniņas tūdaļ pazudīs.
Vēl viens pārbaudīts līdzeklis, kuram pateicoties var atveseļot kāpostus, irbaldriāns. 3 litriem ūdens jāpievieno vienas aptiekas baldriāna pudelītes saturs un viena ēdamkarote šķidro ziepju. Ar šo šķīdumu apsmidzina kaitēkļus kāpostos. Tie neizturēs, nobeigsies un vairāk netraucēs kāposta augšanu.
Mēnesi pirms kāpostu novākšanas tos var apsmidzināt ar ožamo spirtu. 1 pudelīti ožamā spirta (40 ml) atšķaidi ar 5 litriem ūdens un pievieno pāris ēdamkarotes šķidro ziepju. Tādējādi apstrādāti kāposti mazāk bojāsies un ilgāk glabāsies.
Dārzeņi no sava dārza būs daudz drošāki par veikalā pirktajiem. Mēs nekad nevaram zināt, ar ko apstrādāti dārzeņi, kas atrodami veikalu plauktos. Bet par saviem mēs varam būt droši. Soda, piemēram, tiem nekad nekaitēs.