Veselības ministrijas mazspēja vai neslēpta nevēlēšanās ir novedusi pie dārgākajām zālēm Baltijā un pat Eiropā. Katru mēnesi tiek ziņots par apgrozījuma pieaugumu zāļu vairumtirgotavās un aptiekās, bet netiek ziņots arī par pārdoto vienību skaita pieaugumu.
Farmācijas kompānijas un mediķi savstarpēji ir tik saistīti, ka pat sāk virzīt savus pārstāvjus vadošos amatos valsts kapitālsabiedrību vadībā, kur arī veiksmīgi tiek apstiprināti.
Esot Stradiņu slimnīcas vadībā, Dins Šmits atdeva nomas tiesības Repharm aptiekai un pašlaik ir šī paša uzņēmuma ģenerāldirektors. Kolēģis Valts Ābols no GlaxoSmithKline (GSK) šobrīd grasās ieņemt Bērnu slimnīcas vadošu amatu, kur var palielināt lietirgotavas daļu iepirkumos, radīt labvēlīgus nosacījumus aptiekām un sākt izmantot ārpakalpojumā Centrālās laboratorijas vai citus Repharm piederošos ambulatoros pakalpojumus, tādejādi arī sev garantējot labi apmaksātu darba vietu koncernā (vēlāk).
Farmācijas maigā vara sāk izplesties visos Veselības ministrijas atbildības līmeņos, kam veselības ministre Anda Čakša jau atklāti ir atteikusies pretoties. GSK medikamenti jau šobrīd ir ietverti visās Bērnu slimnīcas klīniskajās vadlīnijās un valstī izstrādātajās vadlīnijās antibakteriālo līdzekļu lietošanā. Repharm ir lielākais medicīnas preču, medikamentu un vienreizlietojamo lietu piegādātajs veselības aprūpes iestādēm un šādi tikai nostiprina savas pozīcijas.
Nav noslēpums, ka tieši Repharm radīja fondu, lai pēc iespējas vairāk privatizētu un pārņemtu dažādas valsts un pašvaldību iestādes, ko arī sekmīgi realizē, tai skaitā ar veselības ministres padomnieces Alīdas Vānes palīdzību http://www.delfi.lv/news/national/politics/neka-personiga-noslepumains-fonds-grib-privatizet-latvijas-slimnicas.d?id=27331045.
Farmācijas kompānijas ievērojamus līdzekļus novirza mārketingam, kas parasti nav tikai reklāmas, bet arī ārzemju semināri, restorānu apmeklējumi un dāvanas. Šobrīd tiek publiskots tikai dāsnais atbalstu saraksts mediķiem un viņu organizācijām. Paralēli tiek dažādi atbalstītas arī pacientu organizācijas, lai reklamētos arī tur – mērķauditorijā.
Turklāt GSK ir noslēdzis līgumu ar RSU, lai jau jaunajiem mediķiem tiktu atgādināts par šādu kompāniju un medikamentiem: http://www.rsu.lv/medijiem/preses-relizes/6530-rsu-paraksta-sadarbibas-memorandu-ar-glaxosmithkline-latvia, kas arī nodrošināja Šmitam darba vietu RSU konventā. Kaut tas pēc statūtiem ir darbs bez atlīdzības, Šmits savus 63 030 eiro gadā nemaz negrasās atmaksāt.
Farmācijas firmas sponsorē dažādus klīniskos pētījumus, kur tiek iesaistīti vadošie ārsti visās valsts klīnikās. Ne vienmēr pacientiem ir pilna izpratne par dalību pētījumos, par kuriem mediķi saņem ievērojamus honorārus gan kā izpildītāji, gan kā šo pētniecisko firmu līdzīpašnieki, piemēram, RSU rektors Jānis Gardovskis,VID deklarācijā norādot:
PSI CRO AG, T0900004106, Šveice, 6300 Zug, Baarerstrasse 113a
U.c. ienākumi
61610.16
EUR
Un vienlaicīgi:
Valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”, 40003457109, Latvija, Rīga, Pilsoņu 13
Alga
21294.40
EUR
Mediķi nav amatpersonas un par tādām negrib kļūt, jo tad būs vismaz daļēji jāatklāj patiesos ienākumu apjomus un iegūtos īpašumus.
Bez klīniskiem pētījumiem Stradiņos Kardioloģijas institūtā aktīvi notiek dažādi klīniskie eksperimenti, no cilmes šūnu ekstrahēšanas un eksperimentālas ievadīšanu sirds muskuli līdz dažādām sirds operācijām, ievietojot jaunus, ekskluzīvus implantus vai ierīces.
Diemžēl jāsaka, ka šīs tehnoloģijas nav reģistrētas Stradiņu veicamo manipulāciju listē: lai tādas veiktu, vajag Ētikas komitejas atļauju. Vēl vairāk, rupji tiek pārkāpts Ārstniecības likuma 35.pants “Ārstniecības iestādes vadītājs ir saucams pie likumā noteiktās atbildības, ja viņa vadītajā iestādē tiek lietotas medicīniskās tehnoloģijas, kuras nav apstiprinātas Ministru kabineta noteiktajā kārtībā” un 36.pants “Ārstniecības persona ir atbildīga par izraudzītās medicīniskās tehnoloģijas lietošanu un tās radītajām sekām”, jo šīs veiktās tehnoloģijas nav reģistrētas atbilstoši Ministru kabineta 28.06.2005. noteikumiem Nr. 468 “Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju apstiprināšanas un jaunu medicīnisko tehnoloģiju ieviešanas kārtība”.
Ikviens interesents par to var pārliecināties, apmeklējot un izpētot “Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datu bāzi” http://www.vmnvd.gov.lv/lv/datu-bazes/rstniecb-izmantojamo-medicnisko-tehnoloiju-datu-bze
un salīdzinot ar to “ārstēšanu”, kura tiek piekopta Stradiņos…
Sanāk, ka Stradiņos ar pacientiem ārsts var darīt, ko un kā grib… Latvijā šāda veida eksperimentiem nav noteiktas kārtības – kā tiek izvērtēta pacientu drošība, pareiza informēšana un iespējamās sekas. Nepastāv nekāda juridiska vai materiāla atbildība, pacienti jau piekrīt visam, gan savu tiesību nezināšanas dēļ (Pacientu tiesību likuma 6.pants „Piekrišana ārstniecībai vai atteikšanās no tās”), gan uzticoties ārstu godaprātam, gan ticot, ka ārsti sola izveseļošanos, atvieglos turpmākās ciešanas un noteikti zina, ko dara.
Arī par šiem eksperimentiem inovāciju firmas maksā – un daudz, taču nekur nav atrodama informācija. VM savulaik ieguldīja miljonus Cilmes šūnu laboratorijas izveidošanai un uzturēšanai kā grandiozam projektam ar lielu nākotnes perspektīvu. Diemžēl vairs neko nedzird ne par laboratorijas darbu, ne par sasniegumiem, ne kopējiem miljoniem, kas šeit iztērēti (izšķērdēti).
Protams, atklāts paliek jautājums – kur gan skatās Veselības inspekcija, kuras tiešie pienākumi saskaņā ar Ārstniecības likumu ir:
– 10.pants. Veselības aprūpes profesionālo un darbspējas ekspertīzes kvalitāti ārstniecības iestādēs kontrolē Veselības inspekcija;
– 74.pants. Lēmumu par ārstniecības iestādes vai tās struktūrvienības darbības apturēšanu vai to sniegtā veselības aprūpes pakalpojuma apturēšanu, ja pārkāpti ārstniecības jomu regulējošie normatīvie akti, pieņem Veselības inspekcijas vadītājs vai viņa vietnieki vai Veselības inspekcijas kontroles nodaļu vadītāji vai viņu vietnieki;
– 75.panta pirmā daļa. Ja Veselības inspekcijas inspektors ir konstatējis tādu ārstniecības jomu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumu, kas rada risku veiksmīgai ārstniecības procesa norisei, viņš izsaka rakstveida brīdinājumu ārstniecības iestādei. Brīdinājumā norāda visus konstatētos ārstniecības jomu regulējošo normatīvo aktu pārkāpumus un sniedz ieteikumus, kā arī nosaka pārkāpumu novēršanas termiņu.
Neviens ne par ko nav ne brīdināts, ne apturēts…
Jaunā Stradiņu slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga, kas bez konkursa tika iecelta par vadītāju, ļoti labi iederas šajā shēmā, jo Kreicbergas vīrs Reviks Vardanjans ir SIA Armgate līdzīpašnieks (&)%), kur tiek tirgots visplašākais laboratorijas un diagnostisko iekārtu klāsts.
Bez tiešās iekārtu pārdošanas ienesīgi ir apkalpošanas jeb servisa līgumi par visa veida iekārtām. Kreicbergai esot Dzemdību nama valdē, Armgate ir uzvarējusi iepirkuma konkursos, arī citi ģimenes locekļli tiek nodarbināti šajā firmā.
Caur veselības budžetu plūst miljoni,taču nav skaidrs, cik no šiem miljoniem nokļūst praktizējošu mediķu maciņos, bet cik starpnieku kabatās, kas nekaunīgi izmanto jebkādus veidus sava labuma gūšanai. Paši mediķi atzīst, ja vienreiz ir piekrituši sadarboties ar kādu farmācijas firmu, tad no šiem zirnekļu tīkliem izkļūt ir grūti.
Bet pats galvenais jautājums – kas notiek ar pacientiem, kuri tiek izmantoti kā eksperimenta trusīši pašlabuma gūšanai, un vai latīņu teiciens mediķiem “salus aegroti suprema est” (slimnieka labums ir augstākais likums) vairs nav spēkā…
Avots: pietiek.com