Katras mūsdienu saimnieces virtuvē ir trauku mazgājamie sūklīši. Taču reti kura zina, cik lielu kaitējumu šis it kā nekaitīgais sīkums dara apkārtējai videi. Izrādās, ka parasts trauku mazgājamais sūklītis pilnīgi sadalās 200 gados. Padomā tik!
Mums ir svarīga dabas aizsardzība, tāpēc šodien parādīsim alternatīvu trauku mazgājamajiem sūklīšiem.
Celulozes sūklis
Tādus var nopirkt tik pat viegli, kā porolona sūklīšus. Taču ne visi pievērš tiem uzmanību. Bet velti, jo tie ir izgatavoti no augu valsts materiāla. Neraugoties uz zemo cenu, celulozes sūklīšiem ir daudz priekšrocību.
Pirmkārt, pēc septiņu dienu lietošanas uz tiem būs ievērojami mazāk mikrobu, nekā uz parastajiem porolona sūklīšiem. Tas tāpēc, ka materiāls ātrāk žūst un neļauj kaitīgajām baktērijām savairoties. Otrkārt, tādu sūkli mierīgi var kompostēt kopā ar citiem organiskajiem atkritumiem.
Sūklis no lufas (izžāvētiem ķirbjiem)
Sūkļus no lufas aizvien vairāk izvēlas apzinīgas saimnieces. Tā ir vēl viena augu valsts alternatīva ierastajiem porolona sūkļiem. Lufu tu vari izaudzēt pats savā dārzā. Ķirbja vidū esošā šķiedrainā masa pēc izžūšanas pārveidojas par sūkli. Rezultātā iznāk ekoloģiski sūkļi ķermeņa vai trauku mazgāšanai.
Lufa labi putojas, kaut gan iekšpusē tā ir cietāka. Tas palīdz ātrāk un labāk nomazgāt piekaltušus netīrumus. Bez tam, tāds sūklis ātri žūst un kalpo vairākas nedēļas. Arī to var kompostēt, jo tas ir dabas materiāls, kurš ātri sadalās.
Adīta trauku mazgājamā drāna
Daudzos eko veikaliņos pārdot ar rokām darinātas trauku mazgājamās drānas. Tās ada ar adāmadatām vai tamborē ar tamboradatu no dažādām rupjām dabīgām šķiedrām. Piemēram, no džutas vai kaņepju auklas. Tās darina dažādās formās un dažāda lieluma. Ar izvēli problēmu nebūs.
Protams, šis variants būs dārgāks. Taču tādu drāniņu var mazgāt, tāpēc tā kalpos daudz ilgāk. Interesanti, ka kaņepju šķiedra neļaus uz savas virsmas krāties baktērijām, un tāda drāna neodīs nepatīkami. Tomēr tai ir arī viens mīnuss – tā ilgi žūst.
Silikona sūklis trauku mazgāšanai
Vēl viena neparasta alternatīva porolona palīgam. Tādu sūkli gatavo no pārtikas silikona. Ražotāji sola, ka varēsi to lietot daudz ilgāk, nekā parastos sūkļus. Bez tam, silikona sūkli var likt trauku mazgājamajā mašīnā un nebaidīties, ka tā deformēsies.
Taču viss nav tik spoži, kā izliekas. Daudzas saimnieces sūdzas, ka ar šiem sūkļiem nevar nomazgāt piekaltušus netīrumus un piedegumu. Sūkļa tekstūra nav poraina, tāpēc trauku mazgājamais līdzeklis vienkārši no tā nomazgājas.
Pašdarināts sūklītis trauku mazgāšanai
Laikam gan vislētākais variants no visiem. Lai tādu izgatavotu, tev vajadzēs vecu aizkaru. Sagriez to vienādās 1 m garās strēmelēs. Strēmeļu platums var būt dažāds, pēc tavas izvēles. Katru strēmeli savelc krokās ar diega vai aukliņas palīdzību. Tad savilktās strēmeles saliec visas kopā un savelc kopā ar auklu vai gumiju.
Rezultātā iegūsi vienkāršu trauku mazgājamo sūklīti. Tā otru mūžu iegūs vecie aizkari.
Noskaidrojām, ka porolona sūklis nav visekoloģiskākais trauku mazgāšanai. Bez tam, lai pasargātu sevi no dažādiem mikrobiem, sūklis jāmaina katru nedēļu. Ar mūsu alternatīvajiem variantiem viss ir daudz vienkāršāk un ērtāk. Galvenais – izvēlēties to, kas derēs tieši tev.