Droši vien daudziem ir pazīstama situācija, kad naktī pamosties un nevari aizmigt. Tad prātā nāk visdažādākās domas, bet reizēm rodas diezgan dīvaini jautājumi, uz kuriem gribas atrast atbildi.
Šodien atbildēsim uz jautājumu, kurš, kā izrādās, interesē daudzus: kāpēc ir tik daudz 9 stāvīgu ēku? Varēja taču noapaļot – būvēt 10 stāvus! Parakājoties dažādos avotos un atsaucoties uz celtnieku informāciju, atradām atbildi uz šo jautājumu.
Vispirms parunāsim par zemākām mājām – 5 stāvu. Šeit viss ir vienkārši. Saskaņā ar normatīviem, ēkas, kuru stāvu skaits pārsniedz 5 stāvus, ir jāaprīko ar liftiem. Tā arī ekonomēja, kā prata.
Vispār jau daudz ko varēja skaidrot ar ekonomiju, ņemot vērā to, ka lielāko daļu 9-stāvu ēku tika celtas PSRS laikā. Nami, kuri augstāki par 28 metriem, ir jāaprīko ar neapdūmojamām H1 tipa kāpnēm, kas izbūvētas caur atklātiem balkoniem.
Bet tas stipri sadārdzina kvadrātmetra kopējās izmaksas un atmaksājas tikai namos, kuru augstums ir 14-18 stāvi…
Turklāt mājās, kur ir vairāk par 9 stāviem, vajadzēja ierīkot 2 liftus, un tāpat tikai līdz 9. stāvam drīkstēja uzstādīt gāzes plītis.
Bet pie labas gribas visus šos ierobežojumus varēja apiet (iekārtot ātrgaitas liftu, kā arī ugunsdzēsības signalizāciju un dūmu novades sistēmu).
Par galveno iemeslu arhitekti min to, ka ugunsdzēsēju mašīnas ir visbiežāk aprīkotas ar standarta mehanizētajām kāpnēm, kuru garums ir 28 metri.
Tieši šis attālums pēc normatīvajiem aktiem ir pieļaujamais līdz augšējā stāva logam, vairumā gadījumu, ar retiem izņēmumiem, tādos apstākļos ugunsdzēsības kāpnes sniedzas tieši līdz 9. stāvam.
Protams, katram likumam var būt izņēmumi, jo var taču atrast, piemēram, 10 stāvu ēkas, kuras celtas tajā pašā laikā, bet to ir ļoti maz.