Ne visiem ir gadījies piedzimt galvaspilsētai vai tikt pie dzīvokļa vismaz rajona centrā. Dzīvokļu cenas pēdējā laikā ir visai kodīgas, bet depozītu likmes bankās ir vienkārši briesmīgas. Tādā atmosfērā gluži neviļus sāc domāt, ka laiks ņemt savu bandūru un doties uz pastāvīgu dzīvesvietu dziļi mežā.
Taču arī te nākas sastapties ar grūtībām: ēdiens pats negatavojas, bet lāči negrib dalīties ar savu dzīves telpu pat ziemas guļās laikā.
Tavs sapņu nams
Varētu jau paskumt, taču nav laika – jāņem zāģis un kalts un jāsāk būvēt savu māju. Materiālu pietiek. Būvēsim no koka, lipināsim kopā ar māliem, bet principā var arī ar kūtsmēsliem.
Māja, kā zināms, sākas ar pamatiem. Daudz metru dziļumā neraksimies, citādi var aizrakties līdz derīgo izrakteņu slānim. Pietiks ar pus metru, jo koks jau ir vieglāks par ķieģeļiem.
Lejam parastus pamatus – akmeņus pārlejam ar cementējošu sastāvu, pakāpeniski piepildot nodevīgos tukšumus. Pats galvenais – likt visu kārtām, ļaujot sastāvam labi izžūt.
Sienu mūrēšanai, kā jau minēts, vislabāk izmantot mālus. Lai tie salā neplaisātu, sastāvam jājauc klāt salmi (aptuveni 20% no kopējā apjoma). Ja tev patīk lasīt, var izmantot arī salmu vietā avīzes.
Nav jābūt izcilam meistaram, lai izprastu pagaļu mūrēšanas pamatus. Starp citu, nederēs vis jebkura pagale topošajai mājai. Vislabāk der skuju koka, bet var izmantot arī ozolu vai osi.
Pavasarī pagales jāattīra no mizas. Tad sagataves sausā vietā jāgatavina gadus trīs. Tikai tad, kad pagales kārtīgi izžuvušas, tās der sienu mūrēšanai.
Mazas viltībiņas
Ņem mūrēšanas sastāvu, klāj līdzenā slānī uz pamatiem, tad liek pirmo pagaļu kārtu.
Lai siena būtu siltāka, mālu – salmu sastāvs nav jāklāj vienā nepārtrauktā slānī, bet divos paralēlos.
Nevajag atkāpties no tehnoloģijas, jo koksnei, lai cik tā kvalitatīva nebūtu, ir tendence izplesties un sarauties. Tas notiek laika apstākļu dēļ: sals, karstums, mitrums un sausums. Gaisa slānītis mālos neļaus šuvēm izsalt, veidojas aukstuma tiltiņi.
Īpaši ekstrēmās vietās, kur ir paaugstināta seismiskā aktivitāte mūrējošo sastāvu neliek visā sienas dziļumā, to liek 5-10 cm platumā no ārpuses un no iekšpuses, tas nodrošina savienojuma stabilitāti, vidū paliek izolējošais materiāls.
Kad sāk veidot stūrus, labi pielietot mūrējuma fiksēšanu, tāpat kā mūrējot ar ķieģeļiem. Tas garantēs konstrukcijas stabilitāti.
Būvēšanas smalkumi
Steigties ar mūrēšanu arī nevajag. Viena reizē var klāt ne vairāk par trim kārtām. Ja liksiet vairāk, konstrukcija sēdīsies un aizpeldēs, neizturot slodzi. Māliem vajag ļaut apžūt.
Parūpējieties, lai sienas būtu taisnas. Savlaicīgi izdomājiet, kur būs durvju un logu ailes. Pirms būvēšanas uztaisiet rasējumu. Durvju un logu rāmjus sagatavot vēlams jau iepriekš.
Lai jumts netecētu, nevajag skopoties ar materiālu. Jumta malām ir jāiet pāri sienām gandrīz vai pus metru, lai koks nesamirktu un nezaudētu savas īpašības.
Ja uzbūvēsiet šādu māju, un tas pāris gadus pastāvēs, būs pienācis laiks apstrādāt koksni ar īpašu sastāvu vai nodarvot. Tas pasargās koksni no bojāšanās.