Pavasaris jau ir pilnā plaukumā un priecē mūs ar savu sulīgo zaļumu. Viens no pirmajiem, kas sāk plaukt, ir bērzs. Jau tagad uz tā zariem redzami pumpuri, kuri tiecas pretī saulei. Kādam tas priecē acis un sirdi, bet kāds to var izmantot kā ārstniecības līdzekli. Bērzu pumpuros ir sakoncentrētas daudz vairāk noderīgās vielas nekā bērzu sulā. Tie ir saponīni, flavonīdi, ēteriskās eļļas, vitamīni C un PP (tievēšanas vitamīni – veicina tauku sadedzināšanu), provitamīns A (karotīns) un tādas minerālvielas kā magnijs, dzelzs un kalcijs. Pateicoties šim kompleksam, zālēm no bērzu pumpuriem piemīt vitaminizējoša, tūsku mazinoša, žulti dzenoša iedarbība. Tie palīdz izvadīt no organisma lieko holesterīnu.
Ļoti svarīgi ir savākt bērzu pumpurus līdz tie ir atvērušies (kad tie vēl ir lipīgi) – pēc tam tie zaudē savas ārstnieciskās īpašības. Lai savāktu bērzu pumpurus, tie rūpīgi ar nazi jānogriež no zariem. Kad būsiet savākuši apmēram kilogramu, ar to pietiks jūsu ārstnieciski profilaktiskajam kursam. Bet efekts būs noturīgāks, ja kursu atkārtosiet pēc diviem – trim mēnešiem. Tad jums jāsavāc vēl viens kilograms pumpuru. Mājās atnākot, pumpuri ir jāizžāvē, šim nolūkam tie jāizber uz papīra. Labāk tos nolikt ēnā, tā pumpuri saglabās savas ārstnieciskās īpašības.
SVARĪGI! Līdzekļus no bērzu pumpuriem neiesaka lietot grūtniecēm un cilvēkiem ar nieru mazspēju.
Bērzu pumpuru pagatavošanas recepte
Ņemiet 10 g bērzu pumpuru un uzlejiet tiem 200 ml verdoša ūdens. Tas ir labs līdzeklis paaugstinātam asins spiedienam, tūskas mazināšanai un aterosklerozes profilaksei. Katru reizi gatavojiet svaigu uzlējumu, dzeriet siltu pa ½ – 1/3 glāzei 40 – 50 minūtes pirms ēšanas, no rīta un pa dienu. Uz nakti gan šo līdzekli nedzeriet – būs jāskraida uz tualeti. Ja glāzi šī uzlējuma pievienosiet vannas ūdenim, tas iedarbosies kā nomierinošs līdzeklis ādas slimību ārstēšanai un niezes mazināšanai. Procedūras ilgums 10 – 15 minūtes.
Bērzu pumpuru uzlējums spirtā
Lai to pagatavotu, ņemiet vienu daļu pumpuru un aplejiet ar 5 daļām 90% spirta, uzliekat vāku un ļaujiet nostāvēties 12 – 14 dienas tumšā vietā. Tas kā žulti dzenošs līdzeklis tiek pielietots ja ir holecistīts (bez žults akmeņiem) un organisma vispārējai attīrīšanai. Šajā gadījumā dzeriet pa 1 ēdamkarotei uzlējuma 3 reizes dienā, pusotru stundu pēc ēšanas. Šis līdzeklis palīdz arī migrēnas gadījumā. Uzlējumu var lietot arī sīku brūču apstrādei – apsmērējiet bojāto vietu ar uzlējumā samērcētu vates tamponu divas – trīs reizes dienā.
Bērzu pumpuri eļļā
Ņemiet 1 glāzi saberztu bērzu pumpuru un uzlejiet 600 ml augu eļļas. Ļaujiet uzlējumam nostāvēties tumšā vietā 40 diennaktis, ik pa brīdim to saskalojot. Tad pievienojiet 50 g asinszāles, kumelītes un pelašķu un ļaujiet nostāvēties vēl 3 nedēļas. Tad uzlējumu vāriet 30 minūtes un ļaujiet nostāvēties vēl 3 diennaktis. Rezultāts būs lielo pūļu vērts – hemoroīdi no tā baidās kā no uguns. To lieto kā mikroklizmu – 10 ml katru dienu.
Tēja ar bērzu pumpuriem
Ja pumpurus uzvārīt kā tēju, tas būs labs līdzeklis ātrai saaukstēšanās ārstēšanai. Pateicoties ēteriskajām eļļām, tā iedarbojas kā sviedrēšanas un pretmikrobu līdzeklis. Tā dos spēku pateicoties vitamīniem un mikroelementiem. Tējai ņemiet 1 tējkaroti pumpuru un aplejat ar verdošu ūdeni. Ļaujiet nostāvēties. Dzerat 4 – 5 reizes dienā.
Recepte tievēšanai
Ņemiet pa 25g bērzu pumpuru, asinszāles, pelašķu un kumelīšu. Visas sastāvdaļas samaliet “miltos” kafijas dzirnaviņās. 1 ēdamkaroti maisījuma vāriet 0,5 l ūdens un ļaujiet nostāvēties 15 minūtes. Dzeriet no rīta, tukšā dūšā un vakarā pirms miega pa 250 g vienu mēnesi.