Latvijas taekvondo olimpiskās cerības, Bauskas māsas Inese Tarvida (18) un Jolanta Tarvida (17) šogad startē ar Vācijas licencēm, jo pašmāju federācija atteicās tās izsniegt. Vecākā māsa Inese sarunā ar portālu Sportacentrs.com skaidro situāciju un uzsver, ka vēlas pārstāvēt Latviju.
Jaunais gads māsām ir sportiskiem panākumiem bagāts. Inese Tarvida triumfēja trijos pasaules reitinga turnīros (Vācijā, Turcijā un Slovenijā), turklāt noformēja nevainojamu bilanci mačos ar pasaules ranga pirmā desmitnieka sportistēm (3-0) un uzvarēja arī Riodežaneiro olimpisko spēļu vicečempioni. Cīnoties minēto turnīru junioru ieskaitē, 2014. gada pasaules kadetu vicečempione Jolanta Tarvida ieguva divus zeltus un vienu sudrabu. 2017. gada medaļas tika izcīnītas ar Vācijas licencēm, tikmēr Latvijas licenču īpašnieki šogad nav piedalījušies pasaules reitinga turnīros.
“Nesaskaņas starp mūsu ģimeni un federāciju pārauga lielā konfliktā. 2016. gada maijā pārtraucām trenēties Latvijas Taekvondo federācijas galvenajā klubā “Hansu”, jo nevarējām izturēt spriedzi. Tā kā abas ar māsu tolaik bijām nepilngadīgas, mūsu intereses aizstāvēja tētis. Viņš pacēla jautājumu par to, ka federācija mums neapmaksāja tos sacensību izdevumus, ko citiem sportistiem apmaksāja. Tam nebija nekāda pamata, turklāt mēs ar māsu lielākoties bijām vienīgās, kuras veda mājas panākumus,” informē Inese Tarvida.
“Konflikts saasinājās ar olimpisko spēļu atlases turnīru Stambulā, kad, nerēķinoties ar manu traumu (U21 Eiropas čempionātā), tiku pieteikta kvalifikācijas turnīram. Man bija traumēta potīte, piedevām šajā vietā arī ādas apdegums no pretsāpju pūšamā līdzekļa. Protams, cerēju, ka atveseļošos un varēšu doties uz Stambulu, taču nācās atteikties no sacensībām, jo ārsts norādīja uz traumas nopietnību. Par to paziņojām federācijai, nosūtīju arī pieprasīto ārsta zīmi. Federācija jau bija iegādājusies biļetes, par tām no maniem vecākiem tika pieprasīta samaksa pilnā apmērā (par manu un tēta biļeti). Vēlāk ieguvām informāciju, ka minētās biļetes tika pārreģistrētas uz federācijas prezidenta sievas un ģenerālsekretāra (federācijas prezidenta brāļa) vārdiem un izmantotas šim braucienam. Federācija joprojām pieprasa šo summu apmaksāt.”
Notikumi attīstījās tik tālu, ka šīs sportistes kļuva federācijai nevēlamas, līdz ar to bija vajadzīga palīdzība cīņā par iespēju piedalīties sacensībās. “Vecāki sāka iedziļināties ieņēmumu dienestam iesniegtajā finanšu informācijā, kur varēja saskatīt absurdu informāciju par dienas naudas un citām izmaksām, ko federācija it kā piešķīra sportistiem, bet reāli mēs nekad nebijām saņēmušas nevienu centu, visas apmaksas veica mūsu vecāki. Tiklīdz šie jautājumi bija pacelti, mūs vienkārši sāka ignorēt, pateica, ka esam nevēlamas gan klubā, gan federācijā,” atklāj taekvondiste.
“Maijā bijām spiestas pārtraukt sadarbību ar “Hansu” klubu. Tad lūdzām LOK, LOV un sporta departamenta vadības atbalstu, lai panāktu mūsu reģistrāciju katrām nākamajām sacensībām (līdz gada beigām, kamēr mūsu Latvijas licences bija spēkā). Praktiski pirms katrām sacensībām rakstījām iesniegumu ar lūgumu pārstāvēt savu valsti. Vecāki visu gadu mēģināja caur visām iespējamajām sporta nozares instancēm panākt, lai tiktu pievērsta uzmanība federācijas darbībai – vai tā notiek valsts interesēs sporta jomā.”
2016. gada noslēgumā beidzās termiņš Latvijas licencēm, pienāca laiks tās atjaunot. “Pēdējā laikā ar federāciju kontaktējāmies tikai rakstiski, iesaistot LOV (jo citādi mūs ignorēja), tāpēc sūtījām iesniegumu ar visiem nepieciešamajiem pielikumiem licenču atjaunošanai. Atbilde – lai vairs nerakstām, jo licences var iegūt tikai no Latvijas Taekvondo federācijas klubiem.”
“Pašlaik trenējamies Mārupes klubā “Olimpiks”, kur treneris ir Vitālijs Lepins. Šis klubs atbilst visiem nosacījumiem, taču nav federācijas biedrs, jo konflikta dēļ netiek pieņemts. Paralēli esam arī Vācijas klubā “BSV Friedrichshafen”, kas mums izsniedza Vācijas licences. Kad ir brīvs no skolas, trenējamies Vācijā. Tur mums ir iespēja darboties ar pasaulslaveniem taekvondistiem un treneriem, jo klubs ir ļoti augsta līmeņa: sastāvā ir dažādu valstu izlašu atlēti, olimpisko spēļu dalībnieki un medaļnieki. Vācijas klubu vada Markuss Kolefels – viens no ievērojamākajiem un ietekmīgākajiem taekvondo treneriem pasaulē,” stāsta Bauskas sportiste.
Starptautiskos turnīros iespējams startēt ar Vācijas licencēm, bet Eiropas un pasaules čempionātos der tikai Latvijas licences. “Tā kā ar saviem rezultātiem esam pamanītas arī ārpus mūsu valsts, tad par iespēju turpināt darboties taekvondo jomā neuztraucamies, taču esam Latvijas pilsones un vēlamies pārstāvēt Latviju.”
6.-9. aprīlī Bulgārijā notiks U21 Eiropas čempionāts. “Ļoti gatavojos šim turnīram. Ņemot vērā manus pēdējos sasniegumus, būtu liela cerība iegūt medaļu, taču pagaidām nav risinājuma, lai mēs saņemtu Latvijas licences un tiktu pieteiktas šīm sacensībām.”
2020. gada olimpisko spēļu kvalifikācijas sakarā tika lēsts, ka Latvijas taekvondo lielākās cerības būs māsas Tarvidas. Šobrīd tik droši vairs nevar apgalvot, jo netiek izsniegtas attiecīgās licences.
Avots: sportacentrs.com