Jautājums par kanalizācijas bedri vasarnīcas vai privātmājas teritorijā ir visai sāpīgs. Lai kā arī necenstos, bet laiku pa laikam to nākas iztukšot – jāsauc specializēta mašīna. Ja māja vai vasarnīca ir patālu nomalē, tad maksa par to ir liela. Bet gribas taču dzīvot ar komfortu: pāris reizes dienā duša, veļas mazgāšana, trauki, ēdiena gatavošana visai ģimenei. Bet kanalizācijas bedre nav bezizmēra. Kā ietaupīt?
Kāds vīrietis padalījās ar interesantu informāciju. Izrādās, ka var izdarīt tā, lai speciālisti brauktu iespējami reti, bet labākajā variantā – nebrauktu vispār.
Kanalizācijas bedre privātmājas teritorijā
Tā lūk. Iztukšot bedri palīdzēs koki. Daži no tiem spēj ievērojami pazemināt gruntsūdeņu līmeni tavā teritorijā. Pārsteidzoši, vai ne? Ņemot vērā to, ka daudzi tagad izmanto biodrenāžu, pareiza koku izvēle tikai palīdzēs.
Bet ne viss ir tik vienkārši Dāņu karalistē, jebkurai darbībai ir sava otrā puse. Par to parunāsim vēlāk, tagad uzzināsim, kuri koki ietekmē gruntsūdeņu līmeni.
1. Ieva
To bieži var redzēt blakus akai un ūdenskrātuvēm. Ja iestādīsi to netālu no kanalizācijas bedres, tad, visdrīzāk, tā saņemsies un atplauks. Ieva var uzņemt 250 litrus ūdens diennaktī.
2. Bērzs
Arī bērziņš var uzlabot situāciju. Tas spēj uzņemt 200 litrus ūdens. Bērzs ir arī skaists.
3. Egle
Tas ir koks – cīkstonis- pārdzīvos gan sausumu, gan plūdus. Egles saknes spēj uzņemt ap 250 litrus ūdens.
4. Ozols
Šīs skaistulis spēj uzņemt 250 litrus ūdens, tāpat kā egle un ieva. Pieaudzis ozols izdzer krietni vairāk, bet tas notiks pēc 30 gadiem.
5. Priede
Var pieveikt 150 litrus dienā. Estētiski skaists koks.
6. Osis
Ūdens dzeršanas rekordists. Tā norma ir 400-500 litri.
7. Kļava
Vēl viena. Ar prieku pieveiks 250 litrus.
Un nu par niansēm. Ja tev ir sava naturālā saimniecība, kura nav tik liela, lai stādītu tajā ozolu, tad padomā, vai ir vērts to darīt. Varbūt pietiks ar ievu? Starp citu, ziedēšanas laikā tai ir spēcīga smarža.
Šī metode vairāk derēs bedrēm, kuras nav hermētiski noslēgtas. Saprotams, ka koku efektivitāte līdzās betona kabatai var likties apstrīdama. Ja tev ir veca māja un līdz šim lietota nehermētiska bedre, tad tas var palīdzēt.
Pats galvenais – kokiem nepieciešams laiks, lai izaugtu. Taču, kad tie izaugs, par bedru tukšošanu varēs aizmirst. Tāpēc šajā jautājumā ir svarīgi pieņemt apdomātu lēmumu.
Nebūs lieki iepazīties arī ar likumiem un normām attiecībā uz attīrīšanas iekārtām savā teritorijā. Skaidrs, ka tev ir tiesības iekārtot savā dārzā kaut lunaparku, bet tas nedrīkst traucēt citiem. Nu un arī pašam mierīgāk.
Pieredzējuši saimnieki ierīko divas bedres: vienu cilvēku vajadzībām, kurā tiek pievienotas baktērijas, otrā lej saimniecības ūdeņus. No vienas puses, tas ir pareizi, bet no otras – tomēr ir jārūpējas par apkārtējo vidi. Iespējams, bedres vietā ir vērts lietot septiķi vai vismaz principu pēc kura tas veidots.
Un vēl klīst runas, ka te nu būs, kā paveiksies. Kanalizācijas bedre privātmājā var būt veidota pēc visiem likumiem, bet, neraugoties uz to, būt pastāvīgi pilna. Un var būt arī tā, ka lūka augstajā zālē nebūs pamanāma. Tā nu, ja ir lēmums iestādīt ūdeni mīlošu koku savā teritorijā, lai ieekonomētu, tad var būt noderīgs stāsts arī par kultūrām, kuras stādāmas ēnainā vietā.