Lai nokļūtu no punkta A uz punktu B, jums vajag skaidri saprast, kur tas punkts A atrodas. Vecā labā aksioma.
Pielietojama arī reālajā dzīvē – lai kaut ko mainītu savā dzīvē, jāsaprot, ko jau esi sasniedzis un uz ko tiecies tālāk. Bet vēl labāk, ja zini visus iekšējos orientierus un ierobežojumus, kuri nosaka tavu virzību uz priekšu.
Praktiskajā psihoterapijā liela nozīme ir jautājumiem, kurus uzdodat sev vai cilvēkam, kas atrodas jūsu priekšā. Un, jo vairāk informācijas dod jautājumi, jo vieglāk saprast punktu A, no kura būs jāatsperas virzībai uz priekšu. Uz izmaiņām pozitīvajā virzienā.
Piedāvāju jums četrus jautājumus, kas ātri un secīgi ļaus jums “izvilkt uz āru” lielu daudzumu emocionālas un kognitīvi nozīmīgas informācijas. Un, tātad:
Jautājums nr.1. Ko jau esmu sasniedzis savā dzīvē
Būtībā, atbildot uz to, jūs nonākat pie sapratnes par to, kas esat. Par ko esat kļuvis pateicoties ģenētikai, audzināšanai, saviem centieniem un apstākļiem. Kas gan tas varētu būt?
Lūk, atbildes:
- Augstākā izglītība
- Sportiskā sagatavotība
- Draugi, kuriem ir pozitīva attieksme pret jums
- Labas attiecības ar vīra/sievas vecākiem
- Sava dzīvokļa gaumīga un mājīga iekārtošana
- Prasme vadīt auto
- Prasme garšīgi gatavot
- Bija brīnišķīgas kāzas
Kam ir jēga pievērst uzmanību? Atbilžu daudzumam. To skrupulozitātei. Tam, kādā secībā tiek sniegtas atbildes (jāskatās uz prioritātēm). Uz konkrētību (vai cenšanos vispārināt). Uz vēlmi idealizēt. Uz sevis orientāciju (mēdz būt tā, ka cilvēks vairāk domā par citiem, nekā par sevi). Uz atbilžu daudzveidību. Uz “jēgas caurumiem” (kad cilvēks neievēro kaut kādus savus sasniegumus). Uz nolietojuma pakāpi, galu galā.
TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPĀ: